Audrey Mageeová - Slib

27. prosince 2015 v 10:01 | C.ind.ere.lla |  Historický román
Tak jak jste si užili svátky? Já celkem příjemně. Většinu času jsem strávila s knížkou nebo pohádkami, báječně se zrelaxovala a teď se můžu znovu s chutí vrhnout do práce. Čeká mě docela dost úkolů do školy, tak bych se do nich měla pomalu pustit. Nemluvě o tom, že zkouškové klepe na dveře. Ale na čtení snad čas najdu i tak. :)


Nakladatelství: Beta
Rok vydání: 2015
Počet stran: 272

Oficiální anotace: Aby se dostal aspoň na několik dní z východní fronty, voják wehrmachtu Peter Faber se na dálku ožení s dívkou, již nikdy neviděl a jež se za něj vdá kvůli důchodu válečné vdovy, který by v případě jeho smrti dostávala. Při krátkých líbánkách v Berlíně mezi nimi vznikne silný citový vztah, který jim dává naději a v následujících letech je drží nad vodou, ale v závěrečných měsících války se jim oběma sen o společném životě zhroutí.
Příběh zaujme čtenáře nejenom neobvyklou perspektivou (autorka ho vypráví z pohledu těch, kdo druhou světovou válku rozpoutali), ale i líčením chování německých a ruských vojáků na dobytých územích a toho, co je člověk ochoten udělat, aby přežil.
Moje hodnocení: 70 %
V Evropě zuří druhá světová válka, Němci před nedávnem zahájili operaci Barbarosa a většina vojáků není z východní fronty právě nadšená. Přesně to je důvod, proč hledají jakoukoliv záminku k dovolence. A vhodným prostředkem může být třeba i sňatek...

Peter Faber chce za každou cenu domů do Německa. Aspoň na pár dní. Aby toho dosáhl, najde si v katalogu manželku - mladou písařku Katharinu Spinellovou. Sňatek se odehraje v zastoupení, teprve poté se můžou novomanželé v Berlině skutečně setkat. První dojmy jsou poněkud rozpačité, nakonec však v sobě dvojice nalezne zalíbení. Jejich vztah je bohužel komplikován válkou, která nutí Petera vrátit se zpátky na frontu a Katharinu zůstat v zázemí a starat se o rozkvět Německa. Jejich životní cesty se rozcházejí. Ale na jak dlouho?
Audrey Mageeová se ve své prvotině pokusila představit obyčejné německé občany a jejich osudy za dosud nejhrůznějšího lidského konfliktu. Osudy lidí, kteří si válku nevybrali a nechtěli bojovat, ale byli semleti obrovskou mašinerií, jíž se říkalo Třetí říše. Byli jen loutkami v rukou mocipánů a především všemocného Führera, který mohl lusknutím prstu rozhodnout o životě či smrti kohokoliv z nich. Stali se součástí války, o niž nestáli, ale která je nadosmrti změnila...

Přestože příběh sám o sobě je poměrně silný, forma, jíž je vyprávěn, nebyla zvolena úplně dobře. Z větší části jde o dialogy, které spolu jednotlivé postavy vedou, přímým řečím dokonce občas chybí uvozovací věta. Kniha tak mnohem spíš přípomíná scénář než klasický román. Styl vyprávění vede i k jistému odosobnění. Na jednu stranu tím místy, především v závěru knihy, nabývá až dokumentačního charakteru, na druhou stranu je kvůli tomu poměrně těžké poznat hrdiny a vcítit se do nich. Díky dialogičnosti se však kniha velmi rychle a poměrně snadno čte.
Čtenáři mohou pozorovat osudy Petera i Katheriny, ale ztotožnit se s nimi je úkol nesmírně obtížný. Musím se přiznat, že až na výjimky, ve mně jejich příběh nevyvolal žádné emoce. Je to vlastně vyprávění o dvou lidech, které ve skutečnosti nemáme šanci poznat. O jejich pocitech a motivacích nevíme prakticky nic. Jsou to dva anonymní jedinci, spíše hrdinové dokumentu než románu.

Román otvírá témata, na něž by se nemělo zapomínat a mělo by se o nich mluvit. Pro širokou veřejnost neodborníků je to rozhodně přístupnější cesta než odborná literatura nebo dokumentární filmy. Na druhou stranu si myslím, že existují i lepší romány o druhé světové válce a Němcích, kteří ji prožívali. Román Slib bohužel nabízí víc, než skutečně splní. Po dočtení tak zůstává neodbytný pocit promrhaného potenciálu a možná i mírného zklamání.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Em Em | Web | 31. prosince 2015 v 11:13 | Reagovat

Díky za skvělou recenzi.
Tahle kniha mi leží na poličce, než jsem ji koupila tak jsem na ni slyšela hodně chvály. Dějiny 20.století jsou pro mě ze všech období nejzajímavější, doufám, že se i tady dozvím něco nového. Je ale škoda jestli je to psáno neosobním stylem, protože v tom většinou spočívá síla těchto příběhů.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama