Sarah Moore Fitzgeraldová - Jablečný koláč naděje

27. září 2015 v 13:00 | C.ind.ere.lla |  Young Adult
Sice jsem říkala, že knižní recenze teď chvíli nebude, ale protože bez čtení moc dlouho nevydržím, přelouskala jsem za večer celou knížku. A bylo to celkem milé čtení. :)

Nakladatelství: CooBoo
Rok vydání: 2015
Počet stran: 192

Oficiální anotace: Oscar Dunleavy, který dělával ty nejlepší jablečné koláče na světě, je nezvěstný, možná dokonce mrtvý. Zdá se, že to vlastně nikoho nepřekvapuje. Až na Meg, jeho nejlepší kamarádku a jeho mladšího brášku Stevieho. Obklopeni zármutkem a zmatky se Meg a Stevie rozhodnou zjistit, co se Oskarovi opravdu stalo. Společně se pak učí, co znamená věrnost a kamarádství, a jak moc důležitá je síla se nevzdat. Báječná kniha o dospívání, nejistotách, přátelství a kouzelných jablečných koláčích, které znamenají naději. Protože jakmile si do jednoho kousnete, budete se už navždycky na svět dívat jinak a všechno bude tak, jak má.
Moje hodnocení: 86 %
Obyčejné irské pobřežní městečko, obyčejní středoškoláci a jedno výjimečné přátelství, které měla vydržet navěky. Člověk však míní a život mění. A někdy stačí strašně málo, aby se život převrátil vzhůru nohama. Ale i v těch nejtěžších chvílích hoří plamínek naděje. Stačí si ho pečlivě hýčkat, aby nezhasl.

Oskar Dunleavy byl normální šťastný kluk oblíbený v kolektivu, s každým vycházel a nikdy neměl problém se známkami. Navíc dokázal upéct ten nejlepší jablečný koláč na světě. Koláč, který dokázal lidi zbavit žalu, dát jim zapomenout na jejich problémy a nechat je zase se radovat ze života. Protože někdy stačí málo, aby se váš život zlepšil. Třeba jen o kousínek.
Oskar se téměř celý život, vlastně od chvíle, kdy se přeštěhoval do jejich domu, přátelí s Meg. Jsou to sousedi, z pokojů na sebe vidí a zvykli si povídat si z okna. Navzájem se svěřují, naprosto si věří a jejich přátelství začne přerůstat v city mnohem hlubší. Pak ale nastane zlom - Meg se bude stěhovat na Nový Zéland. Je to jen na půl roku, ale přesto se tam dívce nechce. Jako by tušila, že se stane něco zlého, co navždycky ovlivní její život...

Meg a Oskar si byli blízcí, vzdálenost, která je dělí, však může všedchno změnit. Najednou tady nejsou žádné večerní sešlosti u okna, svěřování se, nabídnutá pomocná ruka. Přátelé jsou odkázaní na e-maily, ale to může být žalostně málo. Internetová komunikace rozhovor z očí do očí nenahradí a kdysi pevná pouta se mohou velmi snadno přetrhat.

Jablečný koláč naděje je poetickým příběhem velkého přátelství překonávajícího překážky. Je to vyprávění o dospívání, jistotách i nejistotách života, zradách, omylech i životních pravdách. o tom, že některé věci jsou křehké a jiné nic nezničí. A že ne všechno je takové, jaké se to na první pohled jeví.
Pokud hledáte nějaké milé odpočinkové čtení na jeden večer nebo podzimní odpoledne, je Jablečný koláč naděje tou správnou volbou. A když si k němu dáte i ten skutečný jablečný koláč a hrnek čaje, bude výsledek o to lepší.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Wolf Draven Wolf Draven | E-mail | Web | 27. září 2015 v 14:39 | Reagovat

Nádherná kniha, moc se mi líbila a zase mám chuť na jablečný koláč :)

2 Julie Françoise Julie Françoise | Web | 5. listopadu 2015 v 22:14 | Reagovat

Zní to zajímavě - a mám pocit, že přesně něco takového bych potřebovala. A taky ten jablečný koláč... Francouzi ovšem nemají na koleji troubu - takže bude muset stačit tarte aux pommes z Lidlu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama