Richelle Mead - Vampýrská akademie

11. září 2015 v 20:00 | C.ind.ere.lla |  Young Adult
Počasí je jako na houpačce, chvilku teplo, chvilku zima... Zkrátka ideální čas zalézt si někam do tepla z knihou a šálkem čaje. A jestli nemáte zrovna náladu na hlubokomyslné filozofické spisy, zkuste to s něčím oddechovým, třeba právě s touhle sérií. :)

Nakladatelství: Domino
Rok vydání: 2009
Počet stran: 280
Série: Vampýrská akademie
Díl: první

Oficiální anotace: Morojská princezna Lissa a její nejlepší kamarádka Rose uprchly ve smrtelném strachu z vampýrské akademie, ale po dvou letech byly vypátrány tajemnými strážci a odvlečeny zpět. Znovu se tak ocitají v obrovském nebezpečí, protože na akademii se mohou pohybovat nebezpeční Strigojové.Ti chtějí Lissu zničit, protože jako jediná dcera urozeného morojského rodu je překážkou jejich plánu na ovládnutí světa vampýrů.
Naštěstí je tady ale dhampýrka Rose, v jejichž žilách se smísila krev vampýrů a lidí, takže dokáže zlým Strigojům lépe čelit. V tajemném a ponurém světě akademie ale nebude snadné odolat všem nástrahám a zradám: Lissa bude muset opatrněji využívat svých nadpřirozených schopností, aby nepadla do strigojské pasti, a Rose se musí vzdát velké lásky, aby mohla kamarádku ochránit a za žádných okolností ji nezklamat. Jediné, nač se totiž mohou obě spolehnout, je jejich vzájemné pouto, jejich přátelství…


Moje hodnocení: 90 %
Lissa a Rose jsou nejlepší kamarádky už od chvíle, kdy se vedle sebe v první třídě posadily, a přestože jsou každá úplně jiná, báječně jim to spolu klape. Lissa je morojská princezna, poslední svého rodu, Rose je dhampýrka, která jí přísahala chránit až do posledního dechu. Přesně to je důvod, proč se obě dívky rozhodnou opustit Akademie svatého Vladimíra, kde společně studují. Ale jejich život na útěku nemůže trvat věčně...

Příběh začíná ve chvíli, kdy jsou dívky dopadeny skupinkou strážců ze školy v čele s charismatickým a prakticky neporazitelným Dimitrijem Belikovem. Přes veškerou Rosinu snahu jsou obě dívky odvedeny zpátky na Akademii a rozhoduje se o jejich dalším osudu. Zatímco Lissa vyvázne prakticky bez trestu, kdo by ji taky z útěku obviňoval, Rose to má schytat za obě. Mimo jiné jí hrozí vyloučení ze školy, což by znamenalo, že se nikdy nestane Lissinou strážkyní. A to je asi to nejhorší, co by se Rose mohlo stát.
Před vyhozením nakonec Rose zachrání Dimitrij, který předtím obě dívky dopadl. Pro dhampýrku to sice znamená spoustu tréninků navíc, ale to je nízká cena za zajištěnou budoucnost. Stačí však pár dní zpátky ve škole a situace se opět začne komplikovat. Někdo si očividně přeje dívkám připomenout, proč vlastně utekly. Vyžene je znovu?

Příběh je vyprávěn z pohledu dhampýrky Rose, která je impulzivní, prostořeká a tak trochu trpí neúctou k pravidlům. Většinou nejspíš jedná a pak teprve přemýšlí, což ji dokáže dostat do maléru. Zvlášť když se řídí spíš city než zdravím rozumem. Lissa je její pravý opak. Křehká blondýnka vyniká v diplomacii a svoji kamarádku se snaží krotit jak jen může, ovšem když si Rose postaví hlavu, nic ji nezastaví.
A protože Vampýrská akademie je příběh o teenagerech, nesmí chybět ani pěkní kluci. Rose nikdy nepatřila k upejpavkám a příslušníci opačného pohlaví o ni projevují nebývalý zájem. Škoda, že ten jediný, o kterého by stála ona, se zdá jako z kamene a povinnost je pro něj důležitější než jakýkoliv milostný vztah. Liss nikdy neměla problém najít si přítele. Její milá povaha všechny přitahuje a tak není překvapivé, že se o ni zajímají i kluci podle Rose zcela nevhodní...

První díl série skvěle představuje zbrusu nový vampýrský svět, který má přísná pravidla, ale přesto se v něm stávají nepředvídané věci. Nasazené tempo vyprávění i zápletka dávají tušit, že s Rose si v budoucích pokračováních užijeme ještě spoustu legrace. Co by to bylo za život, kdybyste ho nenasazovali pro ty, na nichž vám záleží.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 MonulkaS16 MonulkaS16 | E-mail | Web | 12. září 2015 v 0:06 | Reagovat

Naprosto souhlasím, že je ideální čas zalézt s knihou :) tuto sérii mám moc ráda :) kupovala jsem ji už dříve a vždycky jsem natěšeně čekala, až vyjde další díl :))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama