Prázdniny jsou za námi aneb Léto na zámku

6. září 2015 v 18:00 | C.ind.ere.lla |  O nás
Je to tady, pro spoustu školáků prázdniny definitivně skončily a po tom úvodním rozehřívacím týdnu se od nich čeká, že v pondělí nastoupí v plné síle a s nadšením se zase vrhnou do studia. Díky tomu, že jsem už nějaký ten pátek na vysoké, jsem ranního vstávání prozatím ušetřena, ovšem i mně to za necelý měsíc vypukne. A nebudu lhát, do školy se těším. Asi si teď ťukáte na hlavu, ale já vážně studuju ráda, miluju univerzitní prostřední a především jeho atmosféru. Navíc po prázdninách nastupuju na svou vysněnou vysokou, což bude asi trochu dobrodružství, ale nemůžu se ho dočkat. :)


Jaké vlastně byly ty letošní prázdniny? V první řadě dlouho očekávané. Kvůli státnicím jsem už od dubna jela na plno a potřebovala si proto vážně vydechnout. Nemohla jsem se dočkat, až všechno to učení skončí a já se budu moct v klidu vrátit ke čtení románů. Můj letní odpočinek ovšem zahrnoval i další aktivity včetně dovolené. O tom, jak jsme se s Jíťou měly v Berlíně, si můžete přečíst tady a tady, to ale nebyla naše jediná letošní dovča. Krátce po návratu do republiky jsme vyrazili s našima ještě na jednu. Tentokrát byla cílem jižní Morava, tamní úžasné víno a především překrásný lednicko-valtický areál. Pokud jste tam ještě nebyli, rozhodně ho můžu doporučit, stojí za to. :)
Letošní cestování mělo jen jeden drobný háček. Vedro! Než jsme odjely do Berlína, daly jsme si tu práci a vyhledaly si dlouhodobý výhled počasí. Potěšilo nás, že hlasí jen asi dvacet stupňů. Na poznávání německého hlavního města ideální podmínky. Ovšem počasí nás vypeklo. Žádná příjemná dvacítka, nýbrž spíš mučivá třicítka. Přesto ale cesta stála za to a do Berlína se určitě ještě někdy vrátím. Přeci jenom, je toho spousta, co jsme nestihly navštívit. :)
A po návratu do Čech to s počasím nebylo lepší. Přelom července a srpna, který jsme trávili v Lednici, byl neuvěřitelně horký. Jeden by si myslel, že když se město jmenuje stejně, jako chladící přístroj, dostojí svému jménu, ale ono nic. Přestože dovolená se vydařila, užili bychom si ji ještě víc, kdyby bylo tak o deset stupňů míň. Ale člověk si asi nevybere.

Ale abych se celé léto jenom nepoflakovala, taky jsem si zařídila letní brigádu. Už nějaký ten pátek dělám celoročně průvodkyni, ale letos jsem si řekla, že je načase změnit prostředí, takže jsem skončila na zámku Jemniště. Jestli jste tam ještě nebyli, rozhodně vám doporučuju návštěvu. Krom překrásných vnitřních prostor si určitě užijete i procházku parkem a navíc se dozvíte spoustu zajímavostí. Třeba o obědech, které se konaly až ve tři odpoledne nebo o nejlepším dostihovém koni všech dob. A až se budete brouzdat mezi vzrostlými stromy i upravenými skalkami, určitě vás potěší pohled na holandské minikozičky nebo pravé australské klokany. :)
Že práce na zámku není vždycky jen o davech turistů a jejich zvědavých otázkách, jsme se nicméně letos dokonale přesvědčili. Čas od času se totiž najde člověk dostatečně bohatý na to, aby si zámek za nemalou sumu pronajal pro svou dokonalou svatbu. A to se pak průvodce změní v číšníka, rovná nádobí, myje skleničky, ptá se, jestli je všechno v pořádku a když se konečně dostane do postele, necítí nohy. I normální směna bývá náročná, ale tohle byl skutečně extrém.

I přes pracovní nasazení jsem si ale vždycky dokázala najít čas na čtení. K čemu lepšímu taky prázdniny využít, že? Na spoustu knížek vám ještě dlužím recenze a slibuju, že je v průběhu září dodám. Ale teď radši k tomu, co jsem četla a co z toho se mi líbilo nejvíc.
Hned na začátku prázdnin jsem se ponořila do osudů hraběnky Sternbergové, která i přes zásluhy své rodiny během obou světových válek strávila život v emigraci. A že to nebylo nic snadného. Pokud se zajímáte o českou šlechtu a její osudy ve 20. století, rozhodně si knihu Cesta přečtěte, nešlápnete vedle. Následovalo pár oddechovek, z nichž žádná nebyla vyloženě špatná, ale ani mě příliš neuchvátila. To se povedlo až Žítkovským bohyním. Není to sice kniha příliš dějová, ale styl, jakým je napsaná, je uchvacující a čtenáře si podmaní. V blízké budoucnosti se chystám i na druhou knihu autorky, která má ještě lepší recenze, tak doufám, že mě nezklame. :)
Srpen se pro mě nesl hlavně ve znamená re-readingu a oddechové literatury. Většinu měsíce jsem strávila mimo domov, ať už na dovolené nebo v práci a to je ostatně důvod, proč i přes poměrně vysoké číslo přečtených knih přibylo žalostně málo recenzí. Určitě bych našla víc knížek, které stojí za to, ale naprosto neopakovatelným zážitkem pro mě byla Osamělost prvočísel. Je to ten typ knihy, který nesedne každému, ale pokud máte rádi náročnější četbu, pak vás tenhle příběh dostane především svou neopakovatelnou atmosférou.
A když už jde o tu náročnější četbu... během letošního léta jsem načerpala bohatou inspiraci na klasiku. Přelouskala jsem totiž obsáhlou (téměr tisícistránkovou) příručku 1001 knih, které musíte přečíst, než zemřete. Kdyby vám někdy scházela inspirace na klasiku, aspoň víte, po čem sáhnout. Spousta vybraných titulů se dnes řadí k povinné četbě, i když narazíte i na spoustu děl zcela neznámých. :)

Můžu říct, že letošní prázdniny byly vlastně pohodové. Žádný stres s termíny a nedodělanými zkouškami, žádné ponocování nad studijními materiály... Zato od října to vypukne. A vzhledem k tomu, že se chystám studovat dvě vysoké školy zároveň, bude to asi dost náročné. Tak mi držte palce a do nového škoního roku přeju všem úspěšný start! :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Julie Françoise Julie Françoise | Web | 6. září 2015 v 19:00 | Reagovat

Ty tvoje koláže z fotek jsou parádní, musím někdy taky něco podobného zkusit! A Bohyně jsem četla před rokem a půl, nemohla jsem se od nich tehdy vůbec odtrhnout. Co se týče studia, bude to určitě hodně náročné - ale zrovna o tebe se nebojím :-)

2 C.ind.ere.lla C.ind.ere.lla | Web | 6. září 2015 v 21:54 | Reagovat

[1]: Děkuju. :) Mě to začíná trochu děsit a to ještě ani nezačal semestr, ale ono to nějak dopadne.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama