Richelle Mead - Rubínový kruh

13. srpna 2015 v 19:50 | C.ind.ere.lla |  Young Adult
Jestli ty vedra brzy nepřejdou, asi mě odvezou do blázince. Jsem permanentně uvařená a můj mozek protestuje proti jakékoliv činnosti. Tak aspoň recenze na poslední díl Pokrevních pout. A nejspíš brzy doplním i recenze k Vampýrské akademii. Plánuju totiž re-reading. ;)


Nakladatelství: Domino
Rok vydání: 2015
Počet stran: 336
Série: Pokrevní pouta
Díl: šestý

Oficiální anotace: Epický závěr série Pokrevní pouta je konečně tady!
Bývalá alchymistka Sydney se svým vampýrským novomanželem Adrianem nachází útočiště na morojském královském dvoře. Vytoužený klid se ale nedostaví: oba je ničí soužití s Adrianovou matkou a nenávist okolí. Nejhorší je ale vědomí, že kdosi unesl jejich kamarádku Jill, a oni s tím nemůžou nic dělat. Vlastně můžou... pokud se odhodlají riskovat vše, na čem jim záleží.
Touha po spravedlnosti nakonec převáží. Sydney a Adrian se vydávají hledat ztracenou kamarádku, na jejímž životě závisí osud všech Morojů. Kdyby totiž Jill jakožto jediná královnina příbuzná přišla o život, musela by královna odstoupit. A právě o to nepřátelům jde.
Svět, jak ho ještě donedávna znali, se mohutně otřásá v základech. A oni dva jsou jediní, kteří tomu můžou zabránit.Moje hodnocení: 82 %
Po pohádkové, i když trochu akční svatbě v Las Vegas se Adrian a Sydney uchýlili pod ochranu královny. Lissa se za ně zaručila a slíbila, že Sydney alchymistům nepředá, ale má to podmínku. Ani jeden z manželů se nesmí vzdálit z královského dvora. Za normálních podmínek by na tom až tak moc nesešlo, ovšem situace dvojici nepřeje. Jill, osoba, na níž stojí Lissino křehké postavení královny, se totiž ztratila. A zdá se, že Sydney je jediná, kdo ji může zachránit.

Život na morojském královském dvoře je těžší, než by se mohlo zdát. Sňatek člověka a vampýra je už tak kontroverzní. Ovšem když jeden z páru je královský moroj a druhý zběhlá alchymistka, je to vyloženě skandál. A bez ohledu na to, kolik lidí přeje Sydney a Adrianovi štěstí, najde se i spousta nepřátel. Sydney se cítí v morojské společnosti nesvá, soužití s tchýní taky není právě ideální a k tomu se připojují starosti o Jill. Jedno je jisté. Ivaškovovi budou muset zradit Lissinu důvěru a i přes její výslovný zákaz opustit bezpečí dvora.
Protože pátrání organizované z královského dvora je neúspěšné, rozhodne se Sydney pátrat na vlastní pěst. Zvlášť když se jí do ruky dostane první vodítko. A vypadá to, že tentokrát nepůjde o akci královniných nepřátel, ale čistý akt pomsty. Sydney dohání její minulost. Bude dost silná, aby se s ní vypořádala jednou provždy a konečně se dočkala svého šťastně až na věky?

Na pozici vypravěče se opět střídají Sydney s Adrianem a popisují děj ze svých úhlů pohledu. Díky tomu je možné pozorovat, jak moc se oba v průběhu série změnili a dospěli. Ze stále perfektně připravené Sydney dodržující všechna pravidla se stala tak trochu rebelka nebojící se riskovat, pokud je to potřeba. Její strach a odpor k nadpřirozenému světu morojů a dhampýrů se navíc s konečnou platností rozplynul. Nezodpovědný floutek a vymeteč každého večírku Adrian pro změnu konečně dospěl a naučil se zodpovědnosti. Už jen to, jak perfektně se ti dva doplňují, je důkazem, že jsou pro sebe stvoření.

Závěrečný díl není tak akční, jako předchozí pokračování. Spíše se drží v pozvolném tempu celé série. Na druhou stranu Sydney není Rose a její způsob boje spoléhá spíš na chladnou logiku a soustředění než na bezhlavé mlácení nepřátel. Ani to ale našim hrdinům nezabrání dostávat se do riskantních situací a dávat v sázku všechno.
Z minulosti zůstalo ještě několik nedořešených věcí, a protože Rubínový kruh je závěrem, musí se všechno uzavřít a každý kousek skládačky zapadnout na své místo. I když... Nebyla by to Richelle Mead, aby si nenechala otevřená zadní vrátka a nenastolila otázky, na něž zatím žádná odpověď není. Třeba v někajaké další spin-off sérii.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama