Lena Dunhamová - Holka a ne ledajaká

9. května 2015 v 10:29 | C.ind.ere.lla |  Ostatní
Ano, ještě pořád žiju, i když posledních pár týdnů bylo pěkně náročných. Ráda bych řekla, že teď už budel klid, ale bohužel to tak není, protože mě čekají státnice a přijímací zkoušky. Do konce června tak budu ležet v knížkách. A bohužel to nebude žádné zábavné čtení. Ale aspoň jedna oddechovka před tím, než se zase vrhnu na učení.

Nakladatelství: Noxi
Rok vydání: 2015
Počet stran: 256

Oficiální anotace: Otevřená, šokující, neuvěřitelná, ale pravdivá. Taková je knížka Leny Dunham - Holka, a ne ledajaká (Not That Kind Of a Girl), na kterou čeká celý svět. Debut z pera režisérky, scénáristky, producentky, herečky, ale hlavně hvězdy HBO seriálu Girls přichází, aby zanechal všechny čtenáře s otevřenou pusou. Za svoji práci byla nominovaná na několik cen EMMY a získala dva Zlaté glóby. Teď však přichází jako spisovatelka, která odhaluje své nejhlubší nitro, jak fyzické, tak i psychické. Její styl je přímý, ostrý, vtipný a sarkastický. S humorem sobě vlastním se zpovídá z těch nejtrapnějších i nejdůležitějších okamžiků svého života. Silné scény, které nikoho nenechají chladným; zážitky, které by člověk neprozradil ani nejlepšímu příteli Lena Dunham otevřeně a sebekriticky nabízí na zlatém podnose. Vztahy, sex, drogy, rodina, problémy, úspěch, váha, vzlety a pády, takový je život Leny Dunham a ona z něho čerpá to nejlepší pro své umělecké aktivity i pro knihu Holka, a ne ledajaká (Not That Kind Of a Girl). Random House za ní zaplatil 3,7 milionů dolarů. V roce 2015 vychází ve 23 zemích světa.

Moje hodnocení: 78%
Každý máme nějaký ten mindrák a vzpomínky na spousty trapných okamžiků. Jen málokdo by však byl ochoten jít s kůží na trh a odhalit všechny své nedokonalosti. Lena Dunhamová se toho však nebojí. S nadhledem a vtipem popisuje svůj život od dětství až do dospělosti, nebojí se přiznat si své omyly a připustit, že se z nich stejně nepoučila.

Život není snadný. Zvlášť když žijete v Brooklynu, oba vaši rodiče jsou umělci a vy jste tak trochu nezvladatelní malí ďáblící s bujnou fantazií. V případě dítěte to vlastně není nic špatného. Horší je, že časem vyrostete. Stává se z vás nejprve středoškolák a později vysokoškolák, přičemž pořád máte svou hlavu a do učení se vám nijak zvlášť nechce. Vlastně jste nezodpovědná mladá dámá mající problém s autoritami, která si o sobě myslí, že snědla všechnu moudrost světa. A situace se nelepší ani po vašem řádném absolutoriu. Je totiž načase najít si práci. Pokud možno takovou, kde vám dobře platí a zároveň po vás nic moc nechtějí. Být dospělí a zodpovědní je přeci taková nuda...
Lena rozdělila své životní peripetie do několika tematických celků, v nichž se s bezprostřední upřímností svěřuje s trably, které jí osud přivál do cesty. Svěřuje se s prvním sexuálními zkušenostmi, stěžuje si na špatné kluky, na něž má vážně štěstí, s mírným sebezapřením líčí své nezdary ohledně diety a připouští svou mizernou pracovní morálku na příkladu svého prvního zaměstnání. Není to žádné celistvé ani chronologicky řazené vyprávění. Spíše takové záblesky vzpomínek na věci dávno minulé i o něco aktuálnější.
Knížka je napsána nesmírně čtivě, takže i když je vlastně o ničem, stránky ubíhají příjemnou rychlostí. Text je navíc oživován drobnými kresbičkami podtrhujícími některé podstatnější detaily. A v čem je největší kouzlo knihy? Že Lenin příběh je tak banálně obyčejný, že se v něm každá z nás může najít. Protože všechny máme čas od času potíže s opačným pohlavím a málokdo každé ráno vyskočí z postele s nadšenou vidinou cesty do práce.

Nabízí se otázka. Kdo vlastně je Lena? Je to úspěšná hollywoodská herečka a režisérka, která se nebojí jít s kůží na trh? Nebo tak trochu potrhlá a většinu času nezodpovědná podivínka? Ve skutečnosti vytváří ve své knize dost nelichotivý portrét sama sebe se všemi mindráky, nedokonalostmi a problémy. Občas si nad ní můžeme zaklepat na čelo, občas si pomyslet, že ta holka je fakt hodně mimo, ale stejně její příběh nepřestaneme číst. A to především proto, že autorka je nám sympatická svou odvahou.
Holka a ne ledajaká není žádné hluboce intelektuální čtení, spíš naopak. Jsou to tak trochu holčičí nářky na život, ovšem líčeny způsobem, který čtenáře nadchne. Protože je skvělé vědět, že se všemi svými hloupostmi a ztřeštěnými nápady nejsme na světě samy...

Tímto děkuji nakladatelství Noxi za poskytnutí recenzního výtisku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama