Claudia Gabelová & Cheryl Klamová - Elusion

9. ledna 2015 v 18:30 | C.ind.ere.lla |  Dystopie
Trochu lehčí četba pro milovníky dystopií. Nemůžu se přece pořád topit jenom na stranách povinné četby. ;)

Nakladatelství: CooBoo
Rok vydání: 2014
Počet stran: 296
Série: Elusion
Díl: první

Oficiální anotace: Chcete žít v bezproblémovém světě, kde se splní každé vaše přání? Chcete mít možnost vybrat si libovolné místo na Zemi či ve Vesmíru a v okamžiku se tam ocitnout? Chcete zapomenout na svůj reálný život a dělat si, cokoli jen chcete? V tom případě vítejte v Elusion - v dokonalém virtuálním světě.
Regan byla vždy velkou zastánkyní Elusion, ještě aby ne - její otec tento nový svět naprogramoval a její nejlepší kamarád Patrick teď řídí firmu, která tuto snovou virtuální realitu vydává. Avšak od otcovy nečekané smrti do Elusion nevstoupila. Navíc se začínají šířit zvěsti, že celý program není tak bezpečný, jak tvrdí oficiální představitelé firmy. A tvrzení o návykovosti a nebezpečnosti přicházejí i z velmi důvěryhodných zdrojů - například od Joshe, absolventa vojenské akademie a skvělého programátora. Regan se pustí do osobního vyšetřování a postupně odhaluje spletitou síť lží a tajemství. A zjistí, že bude muset volit mezi láskou a věrností… a její rozhodnutí ovlivní životy milionů lidí.
Fantastický příběh z blízké budoucnosti o svůdné povaze virtuálního světa, v němž můžete uskutečnit všechno, co chcete.Moje hodnocení: 75%
Chcete se aspoň nachvíli zbavit starostí všedního dne, zapomenout na bolístky a užívat si nekonečné pohody ve fantaskním elektronickém světě? Stačí nasadit si Ekvip a supermoderní aplikace jménem Elusion vás vezme do tajemného světa divů, v němž je možné cokoliv si usmyslíte...

Elusion je výjimečná tím, že nemá jednu, ale hned dvě autorky. Claudia Gabel píše knihy pro teenagery, například velmi neotřelým způsobem předělala Shakespeara a zároveň pracuje jako televizní editorka. O vkusu současné mladé generace má přeheld, protože se mimo jiné se podílela na seriálech Gossip Girl či Upíří deníky. Jeji kolegyně a spoluautorka Elusion Cheryl Klam je rovněž známá jako autorka knih pro teenagery, ovšem napsala také pár kousků pro ženy v edici Harlequin. Tato svá díla však publikovala pod pseudonymem. V Elusion obě autorky spojily své síly a vytvořily nový fantaskní svět plný zvratů a nečekaných odhalení...

Regan žije spolu se svou rodinou v Detroitu blízké budoucnosti. Město je zamořené zplodinami z floropetrolových maširií, což je vysoce výkoná pohoná hmota, vlastně něco jako eopa budoucnosti. Těžba má však těžké dopady na životní prostředí - krajina se nenávratně ničí, ty tam jsou husté zelené lesy a jezera s průzračně čistou vodou. Právě tyto nedostatky světa, v němž žije, přimějí Reganina otce přijít s nápadem na nový, lepší svět - Elusion.
Aplikace má být splněným snem všech, kdo si přejí trávit svůj čas v lůně nezkažené přírody. Reganin otec tráví vývojem programu všechen svůj čas, pak však, v tom minimu volného času, který má, utrpí smrtelnou nehodu. O firmu i nový program se začne starat rodinný přítel Patrick, jemuž nesmírně záleží na tom, aby odkaz Reganina otce zůstal zachován. A povede se mu dotáhnout věc úspěšně do konce. Po nekonečných testech a zkušebních provozech je Elusion schválena a povolena do celostátní distribuce. Zdá se, že nejednomu člověku se tím splnil sen. Jenže pak se začnou dít divné věci...

Regan je vcelku normální teenagerka, která miluje svou rodinu a za otcův vynález by dala život. Jeho smrt ji zdrtí, ale život jde dál a ona musí zůstat silná pro sebe i svou matku. Zvlášť když se začnou objevovat zvěsti, které by mohly otcovo jméno i celou jeho bývalou firmu očernit. Regan se ocitá v zajetí vlastních ideí a tužeb a tápe ve světě, o němž vlastně nicneví. Elusion byl projekt jejího otce a ona mu stoprocentně věří, vůči podivným zvěstem o neblahých účincích programu však nemůže zůstat hluchá. Zvlášť když se seznámí s Joshem, absolventem vojenské akademie, kterého se negativní působení Elusion osobně dotýká.
Regan se najednou ocitá mezi dvěma bouřkovými mračny. Na jedné straně stojí Josh a jeho nezlomná vírá, že s Elusion je něco špatně, na druhé její nejlepší přítel Patrick, který s takovou obětavostí pečuje o otcův odkaz a za firmu dýchá. Komu z těch dvou má Regan věřit? A může vůbec některému?

Jako tolik podoných děl je i Elusion vyprávěna ich formou v přítomné čase z perspektivy hlavní hrdinky. Regan je však postava poměrně sympatická a především přirozená. Chová se vcelku racionálně, netrpí přehnanými mesiášskými sklony a dokáže se vyrovnávat s děním okolo sebe s dostatečnou lehkostí, aby jí z toho nepřeskočilo.

Příběh je plný tajuplných zákrutů a smyček. Autorky si se čtenářem hrají a neustále podrývají jeho víru, že už ví, jak to celé skončí. Rozjezd je poměrně pomalý a snad až zbytečně zdlouhavý. Kdyby se skutečná zápletka rozvinula o malinko dřív, knize by to rozhodně pomohlo. Následující sled akcí však tu nepříjemnou počáteční prodlevu bohatě vynahradí.
Zvlášť druhá půlka knihy si udržuje svižné tempo. Nedá se přímo říci, že by se přecházelo z akce do akce, ale vývoj událostí je takový, že čtenář nemá moc šancí si odpočinout. Skutečným vyvrcholením je pak závěr, který je sice mírně předvídatelný, ale uspokojí. Otázka zní, jak se dobře se autorkám povede navázat.

Elusion má dobrý nápad a přínáší s ním něco nového, zpracováním nijak výrazně nevybočuje ze svého žánru. Přesto se čte poměrně dobře a pokud překonáte prvních zhruba sto stran, povede se mu pohltit vás. Jestliže vám dystopie nic neříkají, je asi zbytečné, abyste se do knihy pouštěli, protože Elusion nepřínáší nic objevného ani zlomové, díky čemuž byste změnili názor. Pokud však máte tenhle žánr rádi, můžete si do knihovničky zařadit další kousek, který možná úplně nenadchne, ale rozhodně neurazí.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 aires-books aires-books | E-mail | Web | 10. ledna 2015 v 17:53 | Reagovat

Skvělá recenze :) Nalákala mě k přečtení, protože ta knížka vypadá vážně slibně :)

2 *Mary-berry* <33 *Mary-berry* <33 | Web | 10. ledna 2015 v 21:19 | Reagovat

Všechno zní tak skvěle, ale tvoje recenze je první, která knihu chválí, aspoň co se teda týče těch, co jsem zatím četla. Možná se ti do zdá, protože oproti povinné četbě je to skutečně lepší. :D

3 C.ind.ere.lla C.ind.ere.lla | Web | 10. ledna 2015 v 23:46 | Reagovat

[2]: Nepřipadá mi, že bych knihu až tak chválila a nenech se mýlit - většina mojí povinné četby je mnohem lepší než to, co v současnosti vychází. Pro mě to byl průměr, ze začátku jsem dost vážně uvažovala, že se čtením seknu, protože jsem se do toho nějak nemohla ponořit. Ale nakonec se to docela rozjelo a konec konců kniha splnila to, co jsem od ní, jako od oddechového čtení čekala, takže neurazí ani nenadchne.

4 *Mary-berry* <33 *Mary-berry* <33 | Web | 14. ledna 2015 v 20:46 | Reagovat

[3]: Myslela jsem to spíš tak, že víc než že ji shazuješ, na ní vidíš něco pozitivního. No, všimla jsem si, že ji zrovna nevyzdvihuješ do nebes. Co shledám na starších knihách lepší, je, že se v nich objevuje méně chyb a především překlepů, a to už je co říct, když si toho všimnu i já, takový negramota. U mě je ten problém, že čtu zatím braky, dokud na to mám čas, takže moje srovnání povinné četby s dnešními knihami neber tak vážně.

5 C.ind.ere.lla C.ind.ere.lla | Web | 14. ledna 2015 v 23:48 | Reagovat

[4]: Já se vždycky snažím na knize vidět spíš to lepší. To už musí bejt fakt hodně zoufalý, abych kritizovala.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama