Jeffery Deaver - Sběratel kůží

5. prosince 2014 v 16:40 | Frozie


Nakladatelství: DOMINO
Rok vydání: 2014
Počet stran: 584 stran
Série: Lincoln Rhyme
Díl: jedenáctý

Oficiální anotace: Lincoln Rhyme a Amélie Sachsová: kvadruplegický kriminalista se schopností geniální dedukce a začínající policistka. Poprvé se setkali před více než deseti lety při pátrání po Sběrateli kostí a vytvořili legendární tým. Nynější případ je pro ně ale něčím výjimečný - hledají totiž vraha, který se Sběratelem kostí zjevně inspiroval.
Jeho plán je vycizelovaný do nejmenších podrobností; jeho vražedná metoda paralyzuje hrůzou celý New York. Své oběti zavleče do podzemní kobky, kde nožem a tetovacím strojkem vytváří na jejich tělech šifrované vzkazy. Místo inkoustu ale používá jed, který obětem přivodí tak kruté bolesti, že smrt vnímají jako vytoužené vysvobození. Rhyme a Sachsová vědí, že je jen otázkou času, kdy Sběratel kůží udeří znovu. Podle jakého klíče své oběti vybírá? Jaké sdělení skrývají vytetované vzkazy? Jakou šílenou misi se pachatel vlastně snaží svým počínáním naplnit? Odpovědi na všechny otázky je třeba najít dřív, než vrah zaměří svou pozornost na další oběť - anebo dokonce na samotného Rhyma a Sachsovou.
Moje hodnocení: 78%

Jeffery Deaver a jeho geniální kvadruplegický vyšetřovatel Lincoln Rhyme patří k nejslavnějším postavám v žánru thrillerů. Ve svém jedenáctém případě na nás Deaver přichystal zločince posedlého lidskou kůží. A díky své obsesi se rozhdoně zapíše do paměti vyšetřovatelského týmu.

Ihned v úvodu nás autor hází do děje. Sběratel kůží v podzemí New Yorku přepadává mladou prodavačku Chloe a na břicho ji tetuje promyšlené tetování. Možná by s jeho prací byla Chloe spokojená, to by ale nesměl použít jed, díky kterému umírá jeho první oběť v hrozných mukách. Okamžitě se rozjíždí vyšetřování, vrah se ale umí skrývat a rozhodně svůj plán nezastaví tak lehce. Město je na nohách, protože nikdo, dokonce ani samotní vyšetřovatelé, si nemůže být jistý, kdo se stane jeho další obětí. A hlavně, co znamenají tajemná čísla, která svým obětím tetuje na těla? A podle jakého klíče si je vybírá?

Ústředními postavami celé knihy je dvojice vyšetřovatelů Lincol Rhyme a Amélie Sachsová. Dohromady tvoří perfektní duo, které se navzájem doplňuje. Jediné, co mě jako čtenáře trochu zaskočilo, byla přehnáná genialita Lincolna. Protože to, co dokázal vydedukovat, se mi občas lehce nezdálo. Ale možné je zřejmě vše...
Další věcí, kterou jsem postrádala byl větší náhled do psychiky vraha. I když čtenář může nahlédnout do jeho hlavy díky kapitolám psaným z vrahova pohledu, neustále mu uniká větší psychologický obrázek.

Kniha je více než rozsáhlá. Více než 500 stran, ale uteče více než rychle. Tempo nabírá postupně na obrátkách a v samotném závěru výborně graduje. Obecně je závěr více než vydařený. Přes prvotní zklamání totiž přichází vynikající rozuzlení a čtenáři zbývá jen žasnout na geniálností Deavera.

Nejsem znalec thrillerů, takže se mi ve srovnání s konkurencí hodnotí jen těžko. A i když se mi celý koncept příběhu velmi líbil a kniha rychle utíkala, nedokážu si pomoct, ale něco mi v ní chybělo. Zkrátka taková ta šťáva, která vás u knihy udrží několik hodin v kuse. Já zkrátka takové nutkání neměla. Přesto ji s klidným srdcem doporučím každému, kdo patří k milovníkům tohoto žánru nebo si chce zkrátka jen procvičit mozkové buňky a společně s Lincolmem se pokusit odhalit skutečného pachatele.

Tímto děkuji nakladatelství DOMINO za poskytnutí recenzního výtisku.
Knihu si můžete zakoupit ZDE
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kouzelná Klubovna Kouzelná Klubovna | E-mail | Web | 6. prosince 2014 v 11:08 | Reagovat

Mě osobně kniha neláká, ovšem maminka si ji přeje k Vánocům. Doufám, že se jí bude líbit. I když musím říct, že není tak náročná jako ty. :D

2 Aires Aires | Web | 6. prosince 2014 v 18:46 | Reagovat

Výborná recenze :) Obvykle podobné knížky moc nečtu, ale Sběratel kůží na mě kouká z každé výlohy knihkupectví a četla jsem na něj samé pochvalné recenze, tak jsem už i já podlehla a knížku si sehnala v knihovně :) Tak jsem na ni zvědavá :)

3 Frozie Frozie | Web | 7. prosince 2014 v 17:50 | Reagovat

[1]: Myslím si, že se jí bude určitě líbit :) Z toho, co dnešní trh nabízí, je to nadprůměr :)

[2]: Ještě před pár měsíci jsem ji denně potkávala v metru, takže vím, o čem mluvíš :D A doufám, že budeš spokojená :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama