Adele Parks - Tady a teď

23. listopadu 2014 v 22:24 | C.ind.ere.lla |  Romantika
Mám za sebou celý den v práci, na stole mi leží ohromná hromada povinné četby a já místo abych se jí věnovala píšu recenzi. Ale co, škola neuteče. :)


Nakladatelství: Domino
Rok vydání: 2014
Počet stran: 472

Oficiální anotace: Rozhodující životní chvíle jen málokdy rozpoznáme, když se právě odehrávají.
Nastoupíte do letadla a posadíte se vedle naprosto neznámého člověka. Nakolik je pravděpodobné, že vám onen spolucestující změní život - zvláště když je na první pohled patrné, že jste každý úplně jiný?
Joanna je životní optimistka, v každém člověku, kterého potká, spatřuje téměř spřízněnou duši. Naproti tomu Deana dovedla krutá životní zkušenost k postoji zahořklého cynika, který důvěru k jiným považuje za slabost.
Zdání ovšem může klamat a let z Londýna do Chicaga trvá docela dlouho. Dostatečně dlouho na to, aby Joanna s Deanem mohli zjistit, jestli každý z nich nemá něco, co ten druhý potřebuje. Nikdy totiž nemůžeme vědět, jestli se právě tady a teď nerozhoduje o tom, jak naložíme se svou minulostí a kam se náš život bude ubírat dál. Třeba ve chvíli, kdy vystoupíme z letadla...Moje hodnocení: 84%
Náhoda je zrádná a zlomyslná dáma. Ráda nás staví do nemožných situací a svádí do hromady lidi, kteří by se jinak nejspíš nikdy nepotkali. Přestože toho mají společného víc, než by se na první pohled mohlo zdát...

Joanně je skoro šestatřicet a má pocit, že jí tak trochu ujíždí vlak. Každá její dosavadní známost skončila fiaskem a tak začne s nostalgií vzpomínat na časy dávno minulé. Její bývalý přítel ji pošle pozvánku na svoji svatbu a Joanna se nakonec rozhodne na ni vyrazit. Ne však proto, aby pogratulovala svému ex k významné životní události, nýbrž proto, aby svatbu překazila. Je si totiž jistá, že pustit Martina, tak se novopečený ženich jmenuje, k vodě, byla životní chyba. Teď je odhodlána získat ho zpět a neváhá proto utratit veškeré úspory za letenku do Chicaga.
Dean je úspěšný manažer reklamní agentury, který si už získal poměrně slušné jméno a jeho život mu naprosto vyhovuje. Pak ho však překvapí telefonát z Evropy. Sestra jedné z londýnských nemocnic mu oznamuje, že u nich leží jeho smrtelně nemocný otec a umírá. Dean si na něj téměř nepamatuje, protože je opustil, když byl ještě malý chlapec. Mohla by to však být jedinečná a možná poslední šance, jak se dozvědět pravdu o tom, proč byl nucen prožít tak těžké dětství. A tak, přestože ho k otci nic neváže, se vydává přes oceán pro vytoužené odpovědi.
Osud tomu chce, že Joanna směřující do Chicaga a Dean vracející se domů se setkají v tom samém letu. Dostanou sedadla vedle sebe, z čehož mají zpočátku pramalou radost, pak se však ukáže, že dlouhý let přes oceán může být poměrně zábavný, pokud dáte svému sousedovi, ač zanechal prachmizerný první dojem, ještě jednu šanci.

V románu Tady a teď se velmi zajímavým mísí přítomnost z minulostí a proplétají osudy hned několika postav. Autorka píše střídavě ich a er formou, podle toho, z úhlu které postavy vypráví. Joanna je v jejím podání tak trochu puberťačka. Ač je jí přes třicet, chová se jako malá holčička a naivně věří jen v to nejlepší. Dean je naopak životem vyškolený a ví, že se s nikým nemazlí. Pod slupkou frajera se však skrývá zranitelný mladý muž s řadou temných tajemství.
Na první pohled to může působit jako sentimentální román, opak je však pravdou. Autorka dokázala do knihy umístit přesně to správné množství citu, aby to nebyl kýč, ale zároveň se každá romantická duše tetelila. Tady a teď je především příběhem o hledání sebe sama. O vyrovnávání se s chybami minulosti, které třeba ani nejsou vaše, o touze nalézt novou lepší budoucnost. Hrdinové na sebe možná narazili náhodou, ale zároveň to byl i osud. Měli se potkat, aby si navzájem cosi nehmotného předali. A jestli to bylo pouhé náhodné setkání nebo osudová začátek něčeho dalšího, kdo ví?

Autorka píše velice čtivě, výborně rozlišuje jednotlivé postavy a přestože má de facto čtyři různé vypravěče, ti spolu nesplývají. Každý z nich je jedinečný, má svůj pohled na svět a je něčím charakteristický. Autorce se výborně daří popisovat emoce a s jejich pomocí vystihovat jednotlivé osobnosti. Z banální zápletky dokáže udělat velmi příjemné čtení. Tady a teď je mile romantický a dostatečně reálný příběh na zpříjemnění dlouhých zamračených zimních večerů. Vždyť co jsou romantické knihy jiného, než pohádky pro dospělé? :)

Tímto děkuji nakladatelství Domino za poskytnutí recenzního výtisku.
Knihu můžete zakoupit zde.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Mimi Mimi | Web | 24. listopadu 2014 v 20:59 | Reagovat

zní to víc nez dobre :) take si ji planuji co nejdrive koupit :) zaujala me hned v edicnim planu :)

2 Aires Aires | Web | 30. listopadu 2014 v 20:33 | Reagovat

Pěkná recenze :) Taky si chci tuhle knížku co nejdříve přečíst, vypadá slibně :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama