Vášeň jménem DIVADLO!

22. září 2014 v 8:45 | C.ind.ere.lla |  Vášeň jménem DIVADLO
Pro nikoho z vás, kdo náš blog navštěvujete, nemůže být najemství, že zbožňujeme čtení. Ovšem zasvětit svůj život knihám je možná ušlechtilé, ale poněkud monotematické. Nebudu popírat, že máme i jiné koníčky, než právě čtení. Jedním z těch mých je divadlo. :)

Je to už hodně dávno, co jsem navštívila divadlo poprvé. Byla jsem ještě malá holka a mám pocit, že jsem s mamkou byla na nějakém koncertě Dády. Potom přišla povinná školní docházka a spolu s ní návštěva nedělních pohádek a později dokonce vystupování v dětském divadelním souboru. Říkali jsme si Dětská divadelní školička, vedl nás starý matador ochotnického spolku našeho malého městečka a co si budeme nalhávat - nestáli jsme za nic. Snad ještě horší než soubor však byly samy hry, které jsme měli inscenovat. Jeden z našich vedoucích nám je psal přímo na tělo, i když výsledek dopadal dost bídně. A ještě jeden zásadní problém - náš soubor měl drtivou převahu děvčat. A těch pár kluků... to snad nestálo ani za řeč.
Hrát jsem přestala s nástupem na osmileté gymnázium. Částečně za to mohla moje lenost, částečně nedostatek času. Přestože jsem však přestala na prknech, která znamenají svět, vystupovat, moje vášeň pro divadlo neopadla. Pořád jsem do něj chodila, ale pohádky byly vystřídány muzikály. Čímž se zrodila láska na celý život.

Spousta lidí považuje muzikál za pokleslý žánr, za nějž nestojí za to vyhazovat peníze. A přestože takových kousků se skutečně najdou mraky, vždycky se dají objevit skvosty. Tím nechci říct, že by všechny byly bez chyby, jen jsou některé lepší a jiné horší. A navíc je i hodnocení divadelního představení velmi subjektivní. Přes řadu objektivních faktorů, které se dají ovlivnit, nikdy se nic nebude líbit všem. Někdo prostě muzikály rád nemá a nic se na tom nezmění, ani kdybyste ho do divadla tahali víkend co víkend.
První muzikál, který jsem navštívila, byla Kleopatra v pražském divadle Broadway. Bylo to v roce 2006, v té době šlo o obnovenou premiéru a znamenalo to pro mě neskutečný zážitek. Od té doby jsem začala pomalu a nenápadně zpracovávat rodiče, abychom do divadla jezdili častěji. Ne vždy byly moje prosby vyslyšeny, ale přesto jsem s rodinou zhlédla ještě pěkných pár představení.

Další fáze mé divadelní lásky přišla ve chvíli, kdy jsem přešla s nižšího gymnázia na vyšší. Naše škola měla Klub mladého diváka - za pár korun jste mohli navštívit šest divadelních představení v Praze. Výběr byl sice na našich profesorkách, ale zdá se mi, že nikdy nesáhly vedle. Právě tehdy jsem v sobě objevila vášeň pro činohru. I tady platí, že najdete lepší i horší představení. Člověk si musí umět vybrat. Navíc ne každá hra každému sedne. Mojí první činohrou, nepočítám-li pohádky z dětských let, byla Anna Karenina v pražském divadle ABC. Představení mě tehdy tak uchvátilo, že jsem se rozhodla přečíst si Tolstého román. Spousta lidí mě tehdy považovalo za blázna - kdo čte tak tlustou bichli v šestnácti? - ale nelituju, že jsem se do toho dala. Knížka dodnes patří k mým oblíbeným.

A jak jsme na tom já a divadlo dnes? Mám za sebou zhruba padesátku představení všeho druhu, některé jsem dokonce viděla víckrát. Díky tomu, že momentálně studuju v Praze, můžu chodit do divadla tak často, jak mi to finanční prostředky dovolí. Snažím se zhruba jednou měsíčně. Někdy je to víckrát, někdy naopak míň. Každopádně však platí, že když je mi pod psa, jsem unavená a potřebuju dobít baterky, vyrazím na představení. Miluju divadelní prostředí, divadelní atmosféru, energii, kterou mě každý zhlédnutý kousek nabíjí.

Důvod, proč tohle všechno píšu, je, že bych se s vámi ráda podělila o svůj názor na to, co lze momentálně v Praze navštívit. Neslibuju, že tyhle články budou přibývat pravidelně, ani že se budu věnovat premiérám. Prostě pro vás budu vybírat představení podle svého vkusu, která mohu s klidným srdcem doporučit dalším divákům. Jestli vás zaujmou nebo ne, to už nechám na vás. A brzo se můžete těšit na mou TOP 10 představení, která jsem viděla a nevadilo by mi navštívit je znovu. :)
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama