Michaela Burdová - Volání sirény: Prokletí

10. září 2014 v 19:21 | C.ind.ere.lla |  Romantika
Oblíbená česká autorka Míša Burdová právě vydala svou desátou knihu. Upřímně přiznávám, že k rozsáhlé fanouškovské základně se neřadím, přesto mě příběh sirény Larissy příjemně překvapil...


Nakladatelství: FRAGMENT
Rok vydání: 2014
Počet stran: 280
Série: Volání sirény
Díl: první

Oficiální anotace: PŘEKONÁ PRAVÁ LÁSKA STALETÍ, SMRTÍCÍ NENÁVIST A DÁVNÉ PROKLETÍ?
Larissa je siréna. Už stovky let jí moře přikazuje zabíjet muže. A ona tak činí. Touží však z tohoto bludného kruhu uniknout. Je rozhodnuta udělat pro to cokoliv. Svojí krásou ovládne černomága Liama, a ten se do ní bezhlavě zamiluje. Nabídne jí dohodu: pokud se stane jeho ženou, pomůže jí zpřetrhat pouta, která ji spojují s nemilosrdným mořem. Larissa souhlasí.
Cestu jí však zkříží Derren. Je to první muž, který jí neleží u nohou a odolává jejímu uhrančivému půvabu. Jeho odtažitost začne Larissu přitahovat a ona není schopná se svým citům bránit. Dokáže si vybrat toho pravého? Bude ochotná obětovat lásce třeba i svoji nesmrtelnost?


Moje hodnocení: 75%
Larissa je siréna. Nesmrtelná bytost stvořená mořem, která však musí za své schopnosti platit krutou daň. Cenou za její život je smrt nějakého muže. Sirény se totiž zrodily plné nenávisti k opačnému pohlaví. Nedůvěřují mužům a berou si jejich životy. Bez milosti a bez výčitek. Jenže Larissa už takhle žít nechce, proto vyhledá černomága Liama a uzavře s ním oboustranně výhodný obchod. Její ruka výměnou za provedení jistého rituálu.
Liam si svou novomanželku přivede do domu, který sdílí se svým bratrem. A to znamená problémy. Derren totiž nemůže bratrovu nevěstu ani vystát. Larisse je to upřímně jedno, ovšem jen do chvíle, kdy zjistí, že Derren v ní probouzí dosud nepoznané city. A že všechna její moc je jí k ničemu, když se jí v přítomnosti tohoto muže začínají podlamovat kolena.

Většina děje knihy se točí kolem vztahů hlavních hrdinů, což není nijak překvapivé, vzhledem k tomu, že se jedná o paranormální romanci. Musím říct, že to je žánr, který autorce sedí mnohem víc než klasická fantasy. Jednodušší dějová linie a zrušení klišé o záchraně světa knize velmi prospěli a osobně si myslím, že by se autorka měla romantických příběhů držet.
Larissa je silná žena, která toho o životě vlastně moc neví. Strávila dva tisíce let v oceánu a najednou se ocitla mezi lidmi, jejichž jednání a pohnutky jsou jí cizí. Přesto se snaží mezi ně zapadnout a nějak se přizpůsobit. A přestože je vlastně stvůra z hlubin, dokáže v sobě najít dostatek lidskosti, aby jí svět mohl ublížit. A co když vloží důvěru v nesprávného člověka?
Liam a Derren jsou bratři s magickými schopnostmi a temnou minulostí. Larissa jim vpadne do života jako blesk s čistého nebe a převrátí jejich dosavadní život vzhůru nohama. Zvlášť když do hry vstoupí city a všichni se musejí rozhodovat. Co dokážou obětovat pro lásku?

Kdybych příběh hodnotila jako klasickou fantasy, neměla bych důvod nedat mu víc procent. Žel autorka si sama naběhla tím, že děj své romance umístila do středověké Anglie. Tedy do země naprosto reálné a existující, která má a vždy měla svou kulturu. Reálie dané oblasti však bohužel Burdové příliš neříkají. Irské jméno v anglickém Cornwallu jsem ochotná odpustit, co však skousávám je stěží, jsou historické nepřesnosti, ba co víc, historické nesmysly. Jistě, nejedná se o historický román, ale přesto. Pokud chci příběh zasadit do reálných kulis, měla bych si dát aspoň tu práci, že si nastuduju problematiku dané oblasti, v tomto případě středověku.
Uveďme si aspoň pár příkladů. Středověké měšťanské domy nebývaly příliš prostorné a rozhodně neposkytovaly prostor pro pořádání plesů. Nemluvě o tom, že podobné radovánky byly vyhrazeny šlechtě. A pokud už se skutečně tančilo, rozhodně to nebylo v objetí! Kontaktní párové tance, jak je známe dnes, se zrodily až v 19. století a konkrétně do Anglie si hledali cestu poměrně složitě. Rovněž okna byla jen málokdy zasklená a koberce se věšely na zeď, rozhodně neležely na podlaze, jak je to běžné dnes.

Volání sirény: Prokletí je příběhem temným, romantickým a skvěle vyváženým. Čte se rychle, postavy jsou sympatické a díky bohu jich není moc, takže autorka zvládla vystihnout jejich rozdílné charaktery. Jen ten středověk nám tam trochu hapruje. Druhý díl by se však už měl odehrávat v současnosti, tedy v prostředí, které je autorce důvěrně známé a měla by se proto vyvarovat historických omylů. Nadpřirozené bytosti sice svádí k popuštění uzdy fantazie, ale autor by si měl vždy uvědomit, kam až může zajít.
Pokud jste fanoušci paranormálních romancí a historie vám nic neříká, říkám ano. Pro rýpavé historiky bude možná trochu těžké přenést se přes spoustu vyložených fabulací. Pokud však budete předstírat, že kniha se odehrává ve vlastním fantasy světě, čeká vás příjemné oddechové čtení. Autorce se totiž povedlo originální námět uchopit čtivým způsobem. Tak snad pokračování nezklame. Tahle série má totiž slušně našlápnuto stát se tím nejlepším, co zatím Burdová napsala.

Tímto děkuji nakladatelství FRAGMENT za poskytnutí recenzního výtisku.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Padlá Hvězda Padlá Hvězda | Web | 11. září 2014 v 16:53 | Reagovat

Při Synovi pekel jsem brečela, to na mě bylo vážně trochu silné kafe, ale tohle už vypadá skoro jako kniha! Kdybych byla mladší, - a nebyla tím rýpavým historikem, - asi bych si to koupila, ovšem jak knihy Burdové, tak ani YA už nejsou pro mě. Jinak souhlasím s tím, že by se Burdová měla držet paranormálních romancí, neboť romantická část je v jejích knihách zřejmě nejpřednější.

2 Ilon-Ká** Ilon-Ká** | Web | 12. září 2014 v 17:44 | Reagovat

Nevypadá to úplně špatně a asi to i vyzkouším. Doufám, že po zkušenosti s Syn pekel bude takhle kniha stát aspoň za to. Nerada bych ani autorku musela odsoudit a další knihu kterou by napsala ani nepřečíst. Jinak hezky napsaná recenze, taky mě asi bude štvát nedodělané detaily v minulosti. To vždy dokáže naštvat.. :-/ :-)

3 C.ind.ere.lla C.ind.ere.lla | Web | 12. září 2014 v 23:32 | Reagovat

[1]: Já Synovi pekel u prvního dílu celkem fandila a druhý jsem měla chuť hodit do kamen. Volání sirény díky bohu není o záchraně světa a to je asi největší přednost. Ale ta historie...

[2]: Jsem v pokušení považovat tuhle knihu za autorčin nejlepší počin. Kupodivu jsem ji přečetla celkem rychle a ani se do čtení nemusela nutit. Prostě je to taková klasická romance. Ale pokud něco na knhách zasazených do minulosti nesnáším, pak jsou to historické nepřesnosti. Dokážu pochopit, že si autor nějaká fakta přizpůsobí, ale aspoň základní prostředí by mělo být historicky věrné, což se tady bohužel nepovedlo. Ale kdo se o historii nezajímá, to asi zkousne.

4 Lucinda Lucinda | Web | 13. září 2014 v 13:29 | Reagovat

Neuvěřitelně moc se na knihu těším. Jsem zvědavá jaký na ní budu mít názor :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama