Jo Nesbo - Netopýr

5. září 2014 v 13:28 | Frozie |  Thriller & Detektivka

Nakladatelství: Kniha Zlín
Rok vydání: 2013
Počet stran: 398
Série: Harry Hole
Díl: první

Oficiální anotace: V Austrálii je nalezena mrtvá norská dívka. Vše poukazuje na to, že byla znásilněna a zavražděna. Oddělení vražd osloského policejního ředitelství vysílá do Sydney kriminalistu Harryho Holea, jehož úkolem je sekundovat místní policii při vyšetřování. Zároveň si zde má Harry odpočinout od problémů s alkoholem i psychických potíží. Při autonehodě totiž jeho vinou zemřel mladý kolega. Pasivně přihlížet a jen radit však Harry neumí, a tak se ve vyšetřování začíná navzdory nelibosti australských kolegů silně angažovat, zvláště poté, co vyjde najevo, že nejde o jedinou vraždu a že má policie patrně co do činění se sériovým vrahem. Harry se postupně dostává do prostředí pasáků, drogových dealerů, prostitutek, transvestitů, cirkusáků i boxerů a seznamuje se se světem a s legendami původních Austrálců a jejich prostřednictvím také s netopýrem - symbolem smrti.Moje hodnocení: 71%

Harry Hole je v dnešním světě moderní literatury stejným pojmem jakým byl kdysi Sherlock Holmes. A stejně opěvovaný je i jeho stvořitel, norský spisovatel Jo Nesbo. Ten svůj první román o tomto svérázném detektivovi vydal už v roce 1997 a tím odstaroval svoji kariéru. V současné době je na českém trhu devět případů a desátý se chystá na pulty knihkupectví na podzim.

Daleko od evropského kontinentu, v uvolněné Austrálii, došlo k znásilnění a vražde mladé Norky Inger Holterové. A právě proto je na pomoc přivolán norský vyšetřovatel Harry Hole. Ten se okamžitě přidává do vyšetřovatelského týmu a společně se snaží zjistit, kdo mohl tento čin spáchat. Celé vyšetřování jim ale záhy komplikuje fakt, že se zřejmě nejednalo o případ ojedinělý, ale všichni mají co dočinění se sériovým vrahem. A s těmi to bývá těžké. Tito vrazi totiž většinou oplývají výjimečným smyslem pro detail, nezbývá tak nic jiného než čekat až udělá zločinec chybu. Ta totiž může znamenat obrovský průlom v celém vyšetřování.

Do čtení proslulé norské detektivky jsem se pouštěla s obrovským očekáváním, a možná i proto jsem četbu dokončovala zklamaná. Příběh je totiž tak nekonveční a odlišný, že to bylo i na mě moc.
Severské detektivky si získaly velkou oblibu z jednoho hlavního důvodu. Odehrávají se ve Skandinávii. Tedy na místě, které jen svou zeměpisnou polohou vzbuzuje ve čtenářích napětí a dojem tajemna. A o tenhle hlavní trumf Netopýr přišel. Protože vytvářet děsivá zakoutí ve slunné Austrálii, kde se všichni jen baví a usmívají se jde těžko.
Pokud by se ale jednalo o jedinou nedokonalost, dokázala bych ji přehlédnout. I když je detektivní zápletka nesmírně zajímavá a vyvrcholení je dost neočekávané a nepředvídatelné, ve mně nevzbudila přehnané emoce. Nějak jsem nedokázala pochopit důvody vrahova jednání a celá jeho psychologie mi přišla trochu odfláknutá.

Célý příběh je vyprávěn z pohledu Harryho Holea, který má na spoustu situací svůj osobitý nadhled. Děj díky dialogům odbíhá celkem rychle a do příběhu je zasazeno i mnoho australských legend. Během již zmíněných dialogů se ale objevuje další problém. A tím je angličtina. Já osobně s ní problém nemám a rozuměla jsem bez problémů, když si ale při čtení představím svoji mamku, která umí anglicky možná tak poděkovat... a v naší zemi určitě není jediná. Pokud bych nebyla angličtinář, určitě by mě to obtěžovalo. Navíc nechápu důvod, proč vše nebylo přeloženo.

Nejsem znalcem severských detektivek a thrillerů, takže se mi těžko kniha hodnotí v kontextu severské literatury. Pokud bych ale měla srovnat první detektivku Nesba s prvním příběhem Stiega Larssona, tak Švéd vyhraje na plné čáře.

Netopýr není žádným vynikajícím čtením, ale spíš nutným zlem v příbězích o norském detektivovi. Podle všeho se totiž příběh knihu od knihy zlepšuje a pozdější díly detektivky jsou prý výborným čtivem. Pokud uvažujete o tom, že začnete číst Nesba, jděte do toho. Každý spisovatel někdy začínal, a i když mě první díl nenadchl, ani mě neodradil od dalších pokračování. A to je nakonec v důsledku nejdůležitější.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Míša Míša | Web | 5. září 2014 v 21:09 | Reagovat

Dovoluji si opravit, ze severske detektivky neziskaly oblibu jen z toho duvodu (a navic hlavniho), ktery uvadis. Dalsim duvodem, minimalne stejne dulezitym, je fakt, ze se seversti spisovatele s nicim ani nikym nemazou a pro dobro pribehu se pred nicim nezastavi...

2 Frozie Frozie | Web | 6. září 2014 v 18:39 | Reagovat

[1]:
Možná jsem to v recenzi hůř formulovala. Důvodů, které vedly k oblibě je určitě víc, ale právě to prostředí patří k těm nejhlavnějším. Protože plno amerických autorů, se s nikým nemazlí kolikrát víc než právě Nesbo

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama