Moje kouzelná knihovnička! (2)

2. srpna 2014 v 10:12 | C.ind.ere.lla |  Kouzelná knihovnička
Rok se s rokem sešel a je na čase představit vám akutalizovanou verzi mojí knihovny. Za ten rok jsem ji zvládla docela slušně zaplnit, takže mi zoufale dochází místo. Zřejmě budu muset brzo pořídit novou nebo aspoň pár poliček. :)


Pokud vás zajímá, jak vypadala moje knihovna před rokem, můžete si přečíst tenhle článek. A pokud jste ho četli a zajímají vás proměny, k nimž u mě došlo, máte příležitost začít se do následujících řádků. :)


Jak už nejspíš víte, mám v pokoji knihovny dvě. Čas od času mě popadne chuť je vyprázdnit, zarovnat si podlahu do posledního centimetru, a pak knížky začít znovu rovnat. Potřebuju v nich totiž mít systém a řád. Sice ho průběženě měním, podle toho, co mi nejvíc vyhovuje, ale pořád tam nějaký je. Vzhledem k tomu, kolik těch knížek mám, by to bez nějakého systému ani nešlo.

Jako obvykle si to vezmeme po poličkách. Začnu levou knihovnou. V té nejvyšší poličce mám divadelní programy. Od posledně se mi dost rozmnožili, aktuálně jich je 47. Z toho 27 jsem si jich přinesla z muzikálů, 13 z činohry, 2 jsou z opery a 5 z baletu. Podrobnější článek o své vášni pro divadlo pro vás chystám. Takže pokud by vás zajímalo, na čem všem jsem byla a jak se mi to líbilo, těšte se na druhou půlku srpna. :)


Další poličku zabírá nejnovější vydání arabských pohádek Tisíc a jedna noc, na které jsem vážně pyšná. Sice jsem se zatím nedostala k tomu, abych všech osm knih kompletně přečetla, ale jednou se mi to určitě povede. A kdyby vás zajímalo, co je v těch krabičkách, pak šperky a laky na nehty. I v těch totiž chci mít systém.


A následují tři poličky klasiky. Víceméně. Mám ji hodně a postupně si ji dokupuju, protože jednak mám tyhle knížky ráda a jednak si myslím, že patří ke zlatému fondu světové literatury a není na škodu pár takových titulů vlastnit.
Začněme první poličkou, v knihovně tedy třetí. V zadní řadě mám nejprve všechny knihy Elizabeth Gaskellové, které u nás vyšly. Z leva je to Život s láskou, život bez lásky, Alice a její muži/Hříšná Lizzie, Cranford a všechny tři díly Severu a Jihu. Následuje knížka od George Eliotové Osud je černý jezdec. No a z klasiček 19. století se přesouváme do 20. k Daphne du Maurier. Aktuálně vlastním čtyři její knížky - Mrtvá a živá, Francouzova zátoka, Dům na pobřeží a Duch lásky (ten na fotce chybí). Poslední sada knížek jsou autorky které se nechaly inspirovat Jane Austenovou a napsaly pokračování jejích knih. Nejdřív tady máme úplně první pokračování, které kdy vzniklo - Pýcha, předsudek a namlouvání od Sybil Grace Brintonové. Následují tři knihy od Elizabeth Astonové - Dcery pana Darcyho, Slečna Darcyová se nevzdává a Strastiplné peníze paní Darcyové. Poslední kniha v téhle poličce je detektivka Smrt přichází do Pemberley od P. D. James. Na její motivy natočila BBC třídílný televizní seriál, který v Británii běžel loni před Vánoci.


Přední řada je vyčleněna Jane Austenové. Tyhle knížky jsou moje srdcovka, četla jsem je několikrát a nejspíš nikdy se mi neomrzí. A protože vydávat její knížky, je poslední dobou strašná móda, vycházejí i rukopisy, které rozpracovala a nestihla dokončit, nebo které někdo dokončil za ni. Zleva Láska a přátelství a jiné prózy, Lady Susan, Rozum a cit, Pýcha a předsudek, Mansfieldské panství, Emma, Opatství Northanger, Pýcha a přemlouvání, Sanditon, Watsonovi a první dva díly Mladší sestry. Na třetí díl stále marně čekám. Nakladatelství datum vydání neustále odsouvá, tak doufám, že nakonec se ho dočkáme.


Další polička je vyhrazena anglofonní literatuře. V zadní řadě mám nejprve knihu od Ivany Mudrové Tři anglické lásky a následně další klasické britské autorky, sestry Brontëovy. Nejdřív mám Anne a její Agnes Greyovou, následuje Charlotte a její Jana Eyrová, Vilette (Nemilovaná, Obdivovaná, Zbožňovaná) a Profesor. Další kniha - Hledání štěstí - jsou rané prózy Charlotte Brontëové a Jane Austenové. Trojlístek sester doplňuje Emily a její Na Větrné hůrce. Do mé anglofonní sbírky patří i Oscar Wilde se svým románem Obraz Doriana Graye a dvěma dramaty Ideální manžel a Jak je důležité míti Filipa. Poslední kniha je Pygmalion od G. B. Shawa.


Přední řadu téhle poličky zaujímá moje sbírka Williama Shakespeara. Vzhledem k tomu, že sbírám jedno konkrétní vydání, se moc nerozšiřuje. Nicméně plánuju si pořídit vydání prvního folia, které před několika lety vydala Academia. Sice to bude pěkná pálka, ale tohohle britského klasika chci mít kompletního. Pokud jde o to, co už vlastním, z komedií jsou to Zkrocení zlé ženy, Komedie omylů, Sen noci svatojánské, Veselé paničky windsorské, Jak se vám líbí a Večer tříkrálový. Pak mám jednu historickou hru, Jindřicha IV., oba díly v jednom svazku. Tragédie jsou čtyři - Romeo a Julie, Othello, Král Lear a Macbeth. Jedinou romancí či pohádkovou hrou je prozatím Bouře a mám ještě Básně a Sonety.


Klasice je zasvěcena ještě další polička, která má prozatím jen zadní řadu, doufám však, že se utěšeně rozroste. Nejdřív tady mám Emila Zolu a jeho Zabijáka a Nanu, následuje Fantom opery od Gastona Lerouxe. Francouzská literatura je střídána německou. Mám Mefista od Klause Manna a Parfém, příběh vraha od Patricka Süskinda. Další v řadě je Římanka Alberta Moravii a trocha polské klasiky Quo vadis od Henryk Sienkiewicze. Jako další mám Annu Kareninovou od L. N. Tolstého a Puškinova Evžena Oněgina. Jedna z nejmenších knížek mojí knihovny je potom Máchův Máj.
Čtyři knížky vpravo už nejsou klasika, jen je není kam dát. Nejdřív to je Dohra Mika Waltariho, poté Skutečná událost Emila Hakla, Trojka od Richarda Sachera a Istanbul, křižovatka cest od Josepha Kanona.


Poslední polička levé knihovny je vyhrazena odborným knihám a příručkám, které vyžívám ke studiu, takže tady mám např. Velký česko-francouzský slovník nebo Francouzskou mluvnici.


A přesuňme se k druhé knihovničce, která obsahuje knihy veskrze moderní. Tím myslím, že všechny vyšly relativně nedávno. Až na pár výjimek z devadesátých let.
První polička je zasvěcena romantice. V zadní řadě mám kompletní sbírku Angeliky od Anne Golon. Nejdřív jsou to první čtyři díly nového vydání (Markýza andělů, Toulouská svatba, Královské slavnosti a Popravený u Notre Dame), které v podstatě odpovídají prvnímu dílu vydání starého. Bohužel opětovné vydávání téhle série bylo zastaveno kvůli nějakým neshodám s francouzským vydavatelem. Osobně doufám, že jednou se tyhle spory vyřeší a série znovu celá vyjde. Protože nová vydání jsou rozšířena o celé dlouhé pasáže a byla by škoda se o ně ochudit.
Pak už následuje kompletní série ve starém vydání z 90. let. Nahoře leží pevní díl Markýza andělů, do dvou knih je rozdělena ještě Cesta do Versailles a Angelika a král. Následuje Nezkrotná Angelika, Angelika se bouří, Angelika a její láska, Angelika a Nový svět, Angelika v pokušení, Angelika a ďáblice 1 a 2, Angelika a spiknutí stínů, Angelika v Quebeku 1 a 2, Cesta naděje a nahoře je položená Cesta k vítězství. Vím, že literární hodnota těhle knih je veškerá žádná, ale je to tak trochu moje guilty pleasure. A není to až takové klišé, jak by se mohlo zdát.


Přední řada jsou další romantické knihy, které se odehrávají v minulosti. Mám ráda historické romány, i když jich nečtu tolik, kolik by se mi líbilo. Najdřív tady mám Ptáky v trní Colleen McCulloughové. Následuje trilogie Měděný jezdec, Taťána a Alexandr a Letní zahrada od Paulliny Simons. Dále série Luxus, Intriky, Závist a Prozření od Anne Godbersen. Další kniha v poličce je Má poslední vévodkyně, prozaistický debut Daisy Goodwinové. Pak tu máme trilogii o Marii Antoinettě - Raná léta ve Versailles, Soumrak rozmařilosti a Strmý pád, kterou napsala Juliet Grey. A poslední je pracovní výtisk knihy Elixír Almy Katsu, který jsem měla k recenzi. Uvažuju o tom, že někdy v budoucnu si koupím klasické vydání, protože ta kniha je skvělá a navíc má úžasnou obálku.


I další polička je vyhrazená romantice, nicméně tentokrát jsou to knížky ze současnosti. V zadní řadě jsou spíš knihy pro starší. Nejdřív tu je Scott Spencer a jeho Nekonečná láska. Následuje Umět milovat od Katie Cotugno, Austenland od Shannon Haleové, Všechno je jinak od Gillese Legardiniera, Lék na smutek od slovenské autorky Táni Keleové-Vasilkové a Královské tajemství od Češky Lenky Cyprisové. Pak tu mám dvě knížky od Sarah Addison Allenové Zahrada kouzel a Dívka, která sahala po hvězdách. Násůduje série Sňatky s milionářem - Manželská smlouva, Manželská past a Manželský omyl. Poslední díl by měl Ikar vydat ještě letos. Pak tady je menší exkurz do americké klasiky, Louisa May Alcottová a její Malé ženy a vedle volné pokračování ze současnosti Dopisy Malých žen od Gabrielle Donnelly. Následuje výtečná psychologická próza od Iana McEwana Pokání, pohled na japonské tradice s knihou Gejša od Artura Goldena a Láska za časů cholery od nedávno zesnulého Gabirela Garcii Marqueze.


Přední řada jsou z většiny YA knihy. Nejdřív tady mám asi nejstarší knihu, kterou jsem podědila po mamce. Je to Odvážná školačka, kterou napsal Jevgenij Lvovič Švarc. Následuje Meg Cabot a její série Princezniny deníky - Princezniny deníky, Místo pro princeznu!, Zamilovaná princezna, Povinnosti princezny, Princeznám sluší růžová, Princezna v záscviku, Princezna na večírku, Princezna nad propastí, Princezna Mia, Navždy princeznou. Dál tu jsou dvě knížky Stephenie Perkinsové Polibek pro Annu a Lola a kluk od vedle, dále Ruta Sepetys a její Potrhaná křídla, první dva díly trilogie Mayské proroctví od Christy Raedeke Zápas o osud lidstva a Hadí spirála. Pak je tu Netvor od Alex Flinn a jediná kniha nepatřící do YA PS: Miluju tě od Ceceliy Ahern.


Další poličku bych nazvala Nadpřírozené romance. V zadní řadě mám sérii Stmívání - Stmívání, Nový měsíc, Zatmění a Rozbřesk od Stephenie Meyer. Následuje série Drakie - Drakie, Útěk a Návrat. Na těhle knížkách mi po pravdě přijdou nejlepší obálky. Příběh nic moc. Dál je tu série Černá labuť vzlétá a Země věčného léta od Lee Carroll, další v řadě je Den co den od Davida Levithana a poslední kniha tady je Erebos od Ursuly Poznanski. Chybí tu ještě série Rozděleni časem - Bouře a V pasti -, kterou má monetálně pučenou taťka.


Vepředu mám pak své dvě oblíbené série od Richelle Mead - Vampýrskou akademii (Vampýrská akademie, Mrazivý polibek, Stínem políbená, Krvavý slib, Spoutáni magií a Poslední oběť) a Pokrevní pouta (Pokrevní pouta, Zlatá lilie, Indigové kouzlo a Ohnivé srdce).


Další polička jsou dystopie a další YA knihy. V zadní řadě je série Beth Revisové Vesmír - Loď mezi hvězdami, Milion sluncí a Všechny barvy Země. Vedle můžete vidět dva díly série Jsem roztříštěná a Jsem zlomená od Tahereh Mafi, třetí díl vychází někdy v srpnu. Pak je tady trilogie Dokonalý pár, Dokonalý sen a Dokonalý svět od Ally Condie. Dále první dva díly trilogie Nebe - Pod nekonečnou oblohou a Cesta věčnou nocí od Veronicy Rossi, třetí díl snad vyjde na podzim. Dále první díl série Dech Sarah Crossan a Deklarace smrti od Gemmy Malley.


V přední řadě další mí oblíbení autoři. Nejdřív je to Kerstin Gier se svou sérií Drahokamy - Rudá jako rubín, Modrá jako safír a Zelená jako smaragd - a prvním dílem nové série První stříbrná kniha snů. Vedle ní mám Ricka Riordana. Nejdřív jeho egyptská trilogie Kronika Cartera Kanea - Rudá pyramida, Hněv bohů a Rozhodující bitva. Vedle mám spin-off Percyho Jacksona Bohové Olympu - Proroctví, Neptunův syn a Znamení Athény. Percyho si plánuju dokoupit někdy v budoucnu.


Pomalu se blížíme k závěru. Předposlední polička, která je naditá fantasy knihami. V zadní řadě mám nejprve několik knih české autorky Michaely Burdové. Začínáme Poselstvím jednorožců - Strážci dobra, Zrádné hory Dragor a Záchrana Lilandgarie. Pak následují Křišťály moci. Zatím mám jen první a čtvrtý díl - Zrada temného elfa a Minotaurus. Do budoucna nejspíš pořídím i druhý a třetí, abych měla séiri kompletní. Poslední knihy od této autorky jsou dva díly Syna pekel - Vlčí krev a V moci démonů. Potom je tu první díl další série - Soumrak království od Morgan Rhodesové. Druhý díl snad někdy v budocnu dokoupím. Vedle stojí Princezna nevěsta od Williama Goldmana, Zakletá Orsona Scotta Carda a Princeta a kapitán od Francouzky Anne-Laure Bondoux. Z pera francouzského autora je i následující série Hvězdná kniha - Mistr Kadehar, Pan Sha a Tvář vládce stínů. Napsal ji Erik L'Homme.


Přední řadě dominuje tetralogie Odkaz dračích jezdců - Eragon, Eldest, Brisingr a Inheritance. Následují další tři dračí knížky, i když na obrázku jsou jen dvě. Nejdřív je to Serafína od Rachel Hartman, a poté dva počiny českých autorek. první díl série Dračí oči - Čarodějka od Kristiny Hlaváčkové a taky první díl série Narozen o půlnoci - Dračí znamení od Lucie Fidlerové.


No a poslední polička je takový drobný exkurz do mého soukromí. Vlevo v zadní řadě jsou moje deníky. Mám jich popsaných zatím devět a desátý používám právě teď. Před nimi stojí moje knižní diáře, do kterých si zaznamenávám pocity z knížek, zajímavé citáty, co právě čtu, co jsem si koupila, atd. A taky si do nich vkládám recenze.
Pravá půlka spodní poličky jsou staré diáře. Výjimku tvoří první knížka, to je můj památník z dob základní školy. No a ve dvou krabičkách vepředu jsou pak věci, k nimž mám nějaký vztah. V té vrchní jsou různé drobnosti, které jsem dostala a nechávám si je na památku, ve spodní jsou pak lístky na různé akce. Především do divadla, ale i na výstavy nebo na plesy.


A na závěr ještě pohled na knihovnu v celé její kráse.


Pokud jste se prolouskali až sem, gratuluju, máte vytrvalost. Snad se vám prohlídka mojí knihovny líbila, moc jsem vás nenudila a třeba vás i inspirovala ke koupi nějakých knížek. A rozhodně budu ráda, pokud se v komentářích podělíte o své vlastní knihovny :).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Caffe Calpurnia Caffe Calpurnia | E-mail | Web | 2. srpna 2014 v 12:55 | Reagovat

Tvoje knihovna se mi opravdu moc líbí :) Zejména divadelní programy, znám málo lidí, kteří hltají divadlo jako já :-)

2 fancy-ss fancy-ss | Web | 4. srpna 2014 v 8:30 | Reagovat

wow máš opravdu rozsáhlou knihovnu. Kéž bych takovou měla. Já popravdě většinu knih čtu jako e-book, kupuji si jen srdcovky, ale třeba jednou až se mi splní můj sen (jestli se někdy splní) uzavřít s nějakým nakladatelstvím knižní spolupráci, doufám, že se knihovnička zase o kousek rozšíří. :)

3 Cathy Cathy | E-mail | Web | 6. srpna 2014 v 11:02 | Reagovat

Wow uzasna sbirka..:)

4 Enny Enny | Web | 28. března 2015 v 14:10 | Reagovat

Krásná knihovna! :-) Máš ji moc hezky uspořádanou.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama