Samantha Shannonová - Kostičas

10. července 2014 v 11:56 | Frozie |  Fantasy & Sci-fi

Nakladatelství: HOST
Rok vydání: 2014
Počet stran: 480
Série: Kostičas
Díl: první

Oficiální anotace: Kniha začíná v roce 2059. Devatenáctiletá Paige Mahoneyová pracuje v londýnském kriminálním podsvětí. Paige působí jako jakási "spojka" či "posel": díky svým jasnovidným schopnostem se dokáže vnořit do mysli jiného člověka. Žije v represivním režimu Scion, kde páchá velezradu už jen tím, že dýchá. Jednoho dne se její život navždy změní. Je přepadena, unesena a převezena do někdejšího Oxfordu, města, které už před dvěma sty lety zmizelo z map. Tam je Paige vydána na milost a nemilost Strážci, nejkrásnější, ale zároveň nejděsivější bytosti, jakou kdy potkala…


Moje hodnocení: 71%

Mladinká autorka Samantha Shannonová je označována za novou Rowlingovou. Tedy aspoň to tvrdí přebal knihy. Nic proti, ale takových nových Tolkienů, Martinů nebo Rowlingových čtenářský svět měl a nakonec se z nich vyklubali jen další průměrní autoři. Samantha má s tvůrkyní Harryho Pottera společné jen jediné, fungl nový svět odehrávající se v Anglii.

Kniha začíná rokem 2059 v Londýně. Londýn, ale už dávno není starým dobrým Londýnem, nýbrž citadelou ovládanou společností Scion. Scion potlačuje vše nadpřirozené, a není proto divu, že vypravěčka celého příněhu Paige Mahoneyová to nemá snadné. Pracuje v Londýnském podsvětí pro svého vidopána Jaxona Halla. Ten okolo shromažďuje pouze jasnovidce se speciálními schopnosti a mezi takové patří i Paige. Paige je jasnovidka sedmého, tedy nejvyššího stupně. Je schopná vidět éter (tedy jakousi magickou auru) ostatních lidí, způsobit jim bolesti hlavy nebo krvácení z nosu. A Jax je přesvědčen, že je schopná pomocí éteru i zabíjet. Jaxonova předpověď se brzy vyplní, když Paige při sebeobraně zabije dva četníky scionské policie.

Okamžitě je převezena do Oxfordu. Do města, které zmizelo z map už před dvěma stovkami let. V tomto městě vládnou Refájci. Podivné bytosti, které údajně střeží svět před jinými nadpřirozenými bytostmi - Emejci. Paige je vtažena do pro ní nového světa a čelí rozhodnutí. Stane se součástí nového světa nebo bude vzdorovat? A kdo je tajemný Strážce, který se o ni zajímá možná více než je zdrávo?

Zásadním problémem celé knihy je lehká zmatečnost. Ihned po otevření je čtenář vržen do děje a je zaplaven novými slovy, výrazy a dalšími věcmi, které mu naprosto nic neříkají. Na konci knihy je sice slovníček některých pojmů, ale i přesto je snadné se v příběhu ztratit. Na začátku proto není výjimkou, když přemýšlíte, kdo je ten hodný a kdo zlý. A o co vlastně všem jde.

Pro mě dalším zásadním nedostatkem je malá dějovost. V knize se totiž skoro nic neděje. Tedy aspoň nic tak zásadního, co by mě dokázalo zvednouz ze židle. I když se spousta věcí postupně vysvětluje, další nám zůstávají ukryté, což naprosto chápu. Jedná se totiž o první díl heptalogie a je jasné, že další informace dostane čtenář v následujících pokračování. Přesto se nabízí otázka. Bude mít autorka dostatek děje na dalších šest knih?

Co musím autorce pochválit je slovní zásoba. Je vidět, že studovala jazyk a ve své rodné řeči se vyzná. Líbílo se mi, jak si vyhrála se slovy, jak vymyslela spoustu nových názvů.... plus, jak je překladatelka dokázala přeložit. Protože to rozhodně nebyl lehký úkol.

Musím přiznat, že jsem po knize sáhla hlavně ze zvědavosti. Po tolika recenzích, které příběh vyzvedávaly do nebes, se nemohlo jednat o špatnou knihu. A přesto jsem ji dočítala lehce zklamaná. Není to špatné, ale zárověň to není ani skvělé. Pro mě to je zkrátka takový průměr. Neurazí, ale ani nenadchne. Ale možná mě pokračování přesvědčí o opaku a Samantha Shannonová se zapíše do dějin literatury stejně jako J. K. Rowling.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kristie Kristie | E-mail | Web | 11. července 2014 v 15:42 | Reagovat

Téměř naprosto mi mluvíš z duše! :D Na knihu mám hodně podobný názor. Začátek pro mě byl příšerně zmatený a i zbytek knihy jsem měla co dělat, abych se stíhala orientovat. Uvítala bych nějaký vypsaný seznam těch vidoucích a jejich schopností, protože pod nějakým názvem si opravdu nedovedu představit, co kdo umí. Také mi nepřišlo, že by se toho nějak moc dělo a taktéž nechápu, jak to chce autorka roztahat do šesti knih. No... Asi jsem po těch nadšených recenzích měla přílišná očekávání, ale abych z knihy skákala nadšením, tak by musela být mnohem promyšlenější a prostě v několika ohledech lepší, jop. :-)
Takže pěkná recenze, se kterou vážně souhlasím! :-)

2 Lucinda Lucinda | Web | 12. července 2014 v 11:06 | Reagovat

Na Kostičase jsem moc zvědavá. Nevím kdy se k ní dostanu, ale doufám, že to bude brzy. Skvělá recenze! :)

3 Frozie Frozie | 12. července 2014 v 11:43 | Reagovat

[1]:
Tak jsem ráda, že nejsem jediná :) Pro mě opravdu velkým otazníkem zůstává další děj. Protože si to možná dokážu představit jako natahovanou trilogii, ale dalších šest knih? To se tam bude muset stát něco echt zajímavého :D

[2]:
Tak to jsem zvědavá, co na ni budeš říkat! Protože to zkrátka nesedne každému :)

4 nel-ly nel-ly | Web | 16. července 2014 v 13:51 | Reagovat

Jsem na to zvědavá, opravdu, knihu mám doma už od Veletrhu, ale jaksi jsem si na ni zatím nenašla čas. Ale bojím se přesně toho, co píšeš, že nakonec budu zklamaná, protože už teď mám hrozně velké očekávání... uvidíme, potřebuju, aby měl den čtyřicet hodin :D

5 Frozie Frozie | Web | 17. července 2014 v 12:01 | Reagovat

[4]:
Uvidíš. Ono je nejlepší si knížku přečíst a udělat si na ní vlastní názor ;) Mně to nijak nenadchlo, ale ty můžeš být nadšená ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.