Isabel Allende - Zorro

13. července 2014 v 20:32 | C.ind.ere.lla |  Ostatní
Je to paradoxní, ale mám pocit, že co začaly prázdniny, stíhám ještě míň, než během roku. V pátek jsem se vrátila z dovolené, kterou jsem zasvětila spíš poznávání krás naší země než čtení, takže teprve teď doháním resty. Ráda bych přelouskala aspoň rozečtené kousky, než vyrazím se vyrazím slunit na Kypr. Takže dneska tady pro vás mám recenzi a do konce týdne přibude i nějaký ten vykecávací článek a doufám, že i video (musím nejdřív přemluvit ségru, tak mi držte palce).

Nakladatelství: BB/art
Rok vydání: 2005
Počet stran: 352

Oficiální anotace: Kalifornie, rok 1790: zde počíná příběh, odehrávající se ve fascinující a bouřlivé době, jehož hrdiny jsou čestní lidé nezkrotného ducha a jeden muž s romatnickým srdcem a dobrodružnou povahou. Nastal čas odhalit Zorrovu masku.
Dobrodružství, vášeň, odvaha a hravost: o tom pojednává legenda o Zorrovi. A toto je příběh, napsaný ostrým perem a s jemnou ironií, o jednom neméně výjimečném životě ve výjimečné době: o životě Diega de la Vega... zbaveného své masky. Příběh, který počíná roku 1790 na území Horní Kalifornie, kde se jeden mladý španělský kapitán zamiluje do inidánky s nezkrotnou duší.
Zorro přináší portrét lidí z masa a kostí, kteří mají své přednosti i slabiny, jsou citliví i prudcí a vtáhnou nás do svých dobrodružství, odehrávajících se v neklidné době. Isabel Allende se svým typickým mistrovstvím líčí prostý život ve španělských misiích v Kalifornii na počátku 19. století i ruch v ulicích Barcelony, okupované napoleonskými vojsky, v době boje za nezávislost, iniciační rituály indiánských kmenů a tajemství vstupu do jedné z evropských tajných společností, oduševnělost kodexu cti, která nezná hranic a rozporuplnost lidské duše... Zkrátka stejně napínavý příběh jako všechny autorčiny předchozí.Moje hodnocení: 70%
Přiznávám, že jsem asi čekala něco trochu jiného. Trochu víc Zorra, trochu víc romantiky. Přesně tak, jak to znám z divadla a filmů. Čekalo mě však zklamání. Celý román je spíš jen popisem zrození legendy a skutečných hrdinských skutků je v něm poskrovnu. A když na to přijde, čtenář se ani nedozví, kdo postavy skutečně jsou. Jako by se autorka nechtěla jejich charaktery a pohnutkami příliš zabývat. Ale vezměme si to popořádku...

Přesuňme se do Kalifornie počátku 19. století, kdy tato země stále ještě náleží Španělsku a myšlenka nezávislosti sem ještě nedoputovala. Právě v tomto prostředí přichází na svět Diego de La Vega, jediný syn Alejandra de La Vegy a jeho manželky Reginy, původem indiánské bojovnice. Osud tomu chce, že v té samé době se narodí i indián Bernardo. Oba chlapci tak vyrůstají společně pod vlivem indiánské i evropské výchovy a mají velké ideály i plány do budoucna.
Protože americký venkov nemůže chlapci poskytnout dostatečné vzdělání, rozhodne jeho otec o dlouhé cestě do Evropy. V Barceloně, v domě jeho přítele, má chlapec získat potřebné vědomosti, zlepšit se v boji a osvojit si další ctnosti. Pak se s pomocí boží může vrátit zase domů. V tu chvíli ještě nikdo netuší, jaký koloběh událostí se Diegovým odjezdem nastartuje. Právě ve Španělsku totiž probíhá jeho přeměna z obyčejného amerického mladíka v Zorra mstitele, ochránce slabých a utlačovaných.

Diego je mladík spíše obyčejný. Nijak zvlášť pohledný ani ničím výjimečný. Má však pevnou vůli a chuť učit se. Zatímco jako Diego je snadno přehlédnutelný a žádná žena z něj není příliš unešená, Zorro jakožto tajemný hrdina je hoden obdivu. Každý by chtěl vědět, kdo že se to skrývá pod maskou - ať už s přátelskými nebo nepřátelskými úmysly. Ve skutečnosti nikdo neví, o co Zorrovi jde. Objeví se vždy znenadání, způsobí trochu rozruchu a zase zmizí. Nezabíjí, pokud přímo nemusí, nekrade a netouží po slávě. Tak co je tenhle maskovaný muž vlastně zač?

Kniha Isabel Allende je příběhem o začátku Zorrovi dráhy. Dozvíme se toho spoustu o jeho dětství a dospívání, dospělost je však ponechána tak nějak stranou. Chybí pořádnější milostná zápletka a vlastně chybí i pořádnější dobrodružství. Nemůžu říct, že by byl příběh úplně špatný, jen nenaplnil moje očekávání. Zorro má být romantickým hrdinou, jemuž ženy padají k nohám, ale on zůstává věrný své jediné pravé lásce. Čtenářky by z něj měly být u vytržení, ne pochybovat o jeho schopnostech.

Upřímně řečeno, ze Zorra podle Isabel Allende jsem byla poněkud rozpačitá a hlavně zklamaná. Většinou od knih žádná očekávání nemívám, prostě se nechávám překvapit. Tentokrát však byla zklamána i moje neexistující očekávání. Myslím, že v budoucnu po nějakém dalším Zorrovi sáhnu, rozhodně to však bude podání jiného autora. Svých iluzí o romantickém hrdinovi s kordem v ruce a černou maskou se prostě jen tak nevzdám. :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 pravá knihomolka pravá knihomolka | E-mail | Web | 13. července 2014 v 21:38 | Reagovat

Tak, ono sa to volá "legenda začína", že áno :) Ja som to pochopila tak, že je to vlastne názor, reakcia Isabelly Allende na legendu o Zorrovi, jej takzvané "demaskovanie hrdiny". :) Viac romantiky a dobrodružstva je v tých pôvodných knihách o Zorrovi, tam bude láska, vášeň a všetko ostatné ako vo filmoch. Allendeová je iná, berie to skôr historicky ako romanticky. Ja mám knihu tiež doma a páčila sa mi, ale je pravda, že to nie je prvý román, ktorý som od nej čítala, takže som už vedela, čo mám čakať. :)

2 C.ind.ere.lla C.ind.ere.lla | Web | 14. července 2014 v 20:11 | Reagovat

[1]: Což o to, já nemůžu říct, že by se mi ta kniha vyloženě nelíbila, jen to prostě nebylo úplně to, co jsem čekala. Někde jsem se dočetla, že právě tahle kniha se stala předlohou pro muzikál Zorro, který mám moc ráda, a asi jsem čekala, že v knize trochu toho muzikálu najdu. Jenže ani příběhově ani po dějové lince to prostě nebylo ono. Nicméně autorku nezavrhuju, možná po nějaké její knížce v budoucnu sáhnu.

3 Sabča Sabča | E-mail | Web | 15. července 2014 v 14:16 | Reagovat

Tuto knihu jsem si původně chtěla koupit v antikvariátu, ale nakonec jsem změnila názor a teď když čtu tvou recenci, tak toho jasně nelituji ;-) Jinak já miluju tuto tematiku, a film s Banderasem :-)
A moc dobrá recenze :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama