Candace Bushnellová - Sex ve městě

5. července 2014 v 20:20 | C.ind.ere.lla |  Romantika
A máme tady zase recenzi. Vzhledem k tomu, že je léto a spousta času na čtení, rozhodně ani nebude poslední. Ale abyste se tady nekousali nudou, připravujeme se ségrou i pár jinak zaměřených článků. Tak si snad léto s námi užijete. :)

Nakladatelství: Metafora
Rok vydání: 2001
Počet stran: 264

Oficiální anotace: Kdo z nás by alespoň jednou nechtěl nahlédnout do světa bohatých a slavných, podívat se do jejich přepychových bungalovů a jen si to přiznejme! - jedním okem nakouknout do ložnice. Copak se tam asi tak odehrává? Divoké, bujné milování jako z erotického časopisu, anebo snad stejná manželská nuda jako kdekoli jinde?
Candace Bushnellová pro nás tu pomyslnou špehýrku otevírá a pohled na milostná kolbiště svých bližních ještě svým zábavným a ironickým způsobem komentuje. Se svým příznačným humorem nám představí "mladé a krásné" lidi, kteří táhnou z večírků do barů a klubů, v létě jezdí do přepychových přímořských letovisek a v zimě na lyže.
Carrie, prototyp ztrápené mladé spisovatelky, hledá lásku výhradně na nesprávných místech, a ne vždy vychází všechno podle jejích představ. Její přítelkyně Samantha, Miranda a Charlotte jsou také nadšenými lovkyněmi mužů a vždy jsou ochotny posloužit velice konkrétními radami. Fotogenické krasavice se slepičími mozečky balí kdekoho, neurotické maminy se vychloubají svými otřesnými dětmi a příkladnými manžílky, a všechny dohromady zajímá jen jedno jediné - sex.
Rozvíjí se pestrá mozaika výstředních postava postaviček, mezi nimiž nechybí ani Sally Tisdaleová, autorka skandální knihy povídej mi prasečinky (Columbus, 1996). V přepychové restauraci se setkáme se slavným režisérem Francisem Fordem Coppolou a mihne se tam i zakladatel MTV Bob Pittman, jehož manželka, horolezkyně Sandy, je pro změnu hrdinkou hned dvou knih, bestsellerů Peklo blízko nebe (Columbus, 1999) a Výstup na Everest (Columbus, 2000).Moje hodnocení: 60%
Jak moc miluju seriál, tak si mě tahle kniha nezískala. A důvod je celkem prostý. Mezi knihou Candace Bushnellové a seriálem je tak vysoká zeď, že mají jen máloco společného. Vlastně skoro nic, pomineme-li hlavní hrdinku.

Vítejte v New Yorku! Městě, které nikdy nespí a život je nepřetržitou jízdou po horské dráze. Zdejší obyvatelé jdou z večírku do večírku a z kocoviny do kocoviny, takže jim jen tak tak zbývá čas i na obyčejný nudný život. Svobodní i zadaní, bezdětní i rodiče, homo i hetero... Ti všichni tvoří pestrou směsici lidiček, kteří se neustále schází v klubech a barech a stěžují si, jak je k nim život děsně nefér. A místo aby se snažili s tím něco dělat, popláčou si, zapijí to a navrch přidají trochu drog, aby na všechny potíže zapomněli.
Nejpodstatnější složkou newyorského života však je sex. Kdo, s kým a za kolik. Půlka žen ve společnosti jsou děvky, které dají každému, ta zbylá polovina je buď vdaná nebo nenapravitelně romantická. Láska jako by v New Yorku ani neexistovala. Jsou tu pohodlné postele a život v luxusu, stejně tak levné krcálky s matrací na zemi. Ale na tom vůbec nezáleží. Protože souložit se dá úplně všude. Třeba na popelnici za nočním klubem...

Všichni známe potrhlou novinářku Carrie, nymfomanku Samanthu, sarkastickou právničku Mirandu i nenapravitelnou romantičku Charlotte. Seriál nám je představil v takové podobě, že nelze si je nezamilovat. V knize se po nich však budete rozhlížet marně. Ne, že by úplně zmizeli, jen na ně skoro nenarazíte. Nejvíc prostoru je věnováno Carrie, několikrát je zmíněna i Samantha. Co se týče Mirandy a Charlotte, ty pouze paběrkují a pro příběh nejsou ani trochu důležité. Pokud ted patříte k fanouškům jedné nebo klidně oběma z nich, kniha vás neuspokojí.

I samotný styl vyprávění připomíná spíš novinové sloupky s návodem, jak přežít ve městě. Jsou nám podrobně popsány různé typy lidí, na něž je možno v New Yorku natrefit, jejich vzorce chování a rozličné úskoky. Nesmíme zapomenout ani na tipy, jak někoho dostat do postele a jak se naopak vyhnout objektům, o něž nemáme zájem. Příběh však neexistuje. Střípky ze života několika postav se sice skládají dohromady, ale netvoří žádný promyšlený celek. Ve skutečnosti ani jednotlivé kapitoly nemají ucelenou kompozici a čtenář se tak začíná ztrácet. Občas to spíš působí jako jakési skici k životu Američanů či nerozpracovaný námět na seriál. A rozhodně to není román.

Dokážu pochopit, co na knize tak strašně baví Newyorčany (či spíše Newyorčanky), nemyslím si však, že by se jednalo o čtivo vhodné pro českého čtenáře. Ne snad, že by nám problémy knihou představené byly úplně cizí, jde spíš o způsob podání. A ten je pro naše prostředí neadekvátní.
Upřímně přiznávám, že jsem měla chuť knihu zavřít a nedočtenou odložit. Nic mi totiž nedala. Žádné poselství ani poučení, dokonce ani banální příběh, nad kterým bych se mohla pobavit. A zatímco u seriálu si vždycky ráda odpočinu po náročném dni, kniha pro mě zmizí v nejhlubších temnotách literárních podsvětí...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama