Veronica Roth - Aliance

1. června 2014 v 11:07 | Frozie |  Dystopie
Všechny po dlouhé době zdravím. A dnes je tady recenze na závěrečný díl velice slavné trilogie :)


Nakladatelství: CooBoo
Rok vydání: 2014
Počet stran: 361 stran
Série: Divergence
Díl: třetí

Oficiální anotace: Nejočekávanější a nejvíce strhující kniha letošního roku! Tris a Tobias jsou opět spolu, ale společnost a systém, v kterém oba vyrůstali a kterému oba věřili, je v troskách. Systém frakcí je kompletně rozvrácený, rozhoří se souboj mezi jednotlivými vůdci toužícími po moci, ale všichni ve skutečnosti touží po jediném - po pomstě. A svět za plotem obklopujícím celé město se zdá ještě nemilosrdnější. Pokud však Tris chce ochránit své blízké, musí se vydat právě za hranice svého rodného Chicaga. A zde odhalí tajemství, které je ještě více šokující, než čekala.


Moje hodnocení: 70%

V letošním roce snad nebylo knihy, která by se těšila tak velkému očekávání od svých čtenářů. A i já jsem na ní byla více než zvědavá. Vždyť závěrečný díl kolikrát rozhodne o tom, zda se vám série líbí nebo ne. A splnila kniha moje očekávání? Přiznám se, že nevím. Dalo by se říct, že se v příběhu odehrály přesně ty věci, které jsem čekala, na stranu druhou se v ní ale vyskytovalo několik problémů.

Snad nikomu neunikla informace, že poslední dí ltrilogie bude napsán jak z pohledu Tris, tak z pohledu Čtyřky. Bohužel to skončilo tak, jak se to stává často. Obě postavy jsou těžko rozlišitelné. Zřejmě jsem nebyla jediná, která měla pocit, že se při čtení ztrácí. Bohužel tenhle problém má spousta mladých autorů. A já přemýšlím o jediné věci. Až Veronica napíše další knihu, nebudou postavy zase úplně stejné?

Při čtení jsem občas měla problém s dramatičností celého příběhu. Celá kniha je nacpaná akcí a poměrně překvapivými zvraty, ale ani jednou mě to nedokázalo zvednout ze židle. Což je docela rozdíl oproti předchozím dílům, kde jsem neustále sbírala bradu ze stolu.

Jak už to často bývá u posledních dílů dystopií, i tenhle byl strašně depresivní. Všichni hrdinové jsou psychicky vyčerpaní díky všemu čím si prošli a spousta z nich nevidí žádné světlo na konci tunelu. A možná je to tak i dobře. Protože si rozhodně neumím představit, že by kniha končila happyendem. A když už jsme u toho závěru, tak je to rozhodně věc, která se autorce povedla. Tipovala jsem, že se stane spousta věcí, ale takhle konkrétní mě opravdu nenapadla.

Možná po přečtení recenze máte pocit, že kniha za nic nestála. To ale rozhodně není pravda. Jen mám pocit, že já jsem se během toho roku, kdy jsem četla první dva díly posunula někam jinam. A dystopie nebo podobně laděné příběhy mě jako čtenáře už nedokáží uspokojit. Kdybych knihu četla právě před rokem, byla bych z ní nadšená, dnes jí ale řadím do lepšího průměru. Myslím si, že jako závěr trilogie funguje skvěle, a i když už zřejmě nejsem nejvhodnějším čtenářem, věřím že si spoustu fanoušků najde.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 kla-rin-qa kla-rin-qa | E-mail | Web | 1. června 2014 v 11:24 | Reagovat

Moc krásný blog. Uplně jsi mi připoměla jak na narozeniny mé kamarádky přišla holka s knížkou Aliance. Její kamarádka o ní věděla a tak se jí tu knížku snažila sebrat :D Bylo úžasné na ní koukat, když jí konečně držela přitisknutou k hrudi. Ano, samozdřejmě, že holky měli domluvené, že si knížku půjčí :D

2 CimFam CimFam | Web | 1. června 2014 v 13:15 | Reagovat

Na Alianci mám úplně ten samý názor - první dva díly byly suprové, tento trochu zklamal - hlavně koncem.

3 Lucinda Lucinda | Web | 2. června 2014 v 18:49 | Reagovat

Na Alianci se těším. Dystopie mě už, ale jako čtenáře taky nedokáží bohužel uspokojit. Ale i tak se na knížku těším a jsem hodně zvědavá.
Skvělá recenze! :)

4 Simča Simča | Web | 10. června 2014 v 20:08 | Reagovat

Máš moc krásný web. Já právě čtu Divergenci a jsem z ní zcela nadšená. těším se na další díly. Bohužel jsem se dočetla velký spoiler z konce 3.dílu (velmi mě tato informace mrzí, ale nebylo v mém zájmu si ji zjišťovat). Ale i tak si přečtu všechny díly ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama