John Lutz - Zvrat

13. června 2014 v 12:00 | Frozie |  Thriller & Detektivka

Nakladatelství: DOMINO
Rok vydání: 2014
Počet stran: 528 stran

Oficiální anotace: Když se z lovce stane kořist… Frank Quinn se stal živoucí legendou. Jako vyšetřovatel newyorské policie se specializoval na sériové vrahy a i teď, když má vlastní detektivní kancelář, bývá povolán k případům, které se nedaří oficiálně vyřešit. Tentokrát se však na něj s prosbou o pomoc neobrátili pouze bývalí kolegové, ale také vlastní neteř. Kdosi ji pronásleduje a policii se ho nedaří zastavit. Už to samo o sobě je dostatečně děsivé, ale Carliin strach umocňuje ještě další skutečnost: jako blonďatá modrooká kráska přesně zapadá do typologie obětí sériového vraha, který poslední dobou děsí New York. Ten zabiják má pečlivě promyšlený každý krok svého brutálního scénáře - vyhlédnuté dívky spoutá, dá jim roubík a pak je mučí s precizností zvrhlého operatéra. Quinn ví, že pokud chce Carlii před tímto hrůzným osudem ochránit, musí nastražit dokonalou past. Jenomže pak do té pasti bude muset najít dokonalou návnadu...


Moje hodnocení: 80%

Rozhodně nepatřím mezi znalce detektivek a různých thrillerů. To ale neznamená, že ráda nezabloudím mezi tento žánr. A John Lutz je ve své práci opravdovým přeborníkem. Dokáže vystavět příběh, ze kterého vás mrazí, ale nedokážete ho odložit, protože musíte číst dál.

Frank Quinn už nepracuje pro státní úřady, ale zabývá se vyšetřováním ve vlastní detektivní kanceláři. A jako nejlepší z nejlepších je přizván k případu sériového vraha Lady Liberty. A tento zabiják svou přezdívku nezískal náhodou. Do těl svých obětí, mladých blonďatých žen, vkládá levný suvenýr tak typický pro New York - Sochu Svobody. Před tímto riuálem ale své oběti zaživa zbavuje vnitřních orgánů. New York je zděšený! Jenže nikdo vraha nezná a ti, co ho zahlédli ho nedokáží nijak popsat.

S každou další obětí je Quinn vrahovi blíž a blíž, zásadní zlom může ale nastat pouze s pomocí Frankovi neteře, Carrie. Ta totiž přesně zapadá do vrahova portfolia. A tak vzniká smělý plán, který se ale lehce může vymknout kontrole.

Přiznám se, že mě kniha dokázala pohltit hned po první kapitole. Je totiž napsaná takovým způsobem, že musíte vědět, jak se celý příběh vyřeší. I když celou dobu čtenář ví, kdo je vrah díky jeho pasážím v knížce, je pro něj tento člověk
velkým tajemstvím. Kdo vlastně je? Okdud přišel? A hlavně, proč dělá ženám takové věci? Otázek je hodně, ale čtenář se nemusí bát, že by se odpovědi během čtení nedozvěděl. Informace se rozkrývají pomalu během celého příběhu, což nijak nenarušuje celkový dojem. A když už jsme u toho vraha... Jeho psychika je vykreslená naprosto dokonale. Popsat psychicky narušeného člověka musí být pro autora nesmírně težké, John to ale zvládnul s přehledem. Během čtení dokážete pochopit vrahovo jednání, ale odpustit mu nedokážete.
Co mě možná trošku zklamalo byl konec. Možná jsem ho čekala o trochu více akčnější, aby zapadal do konceptu celého díla. Na druhou stranu se ale nedá říct, že by knize ubral body.

Řekla bych, že pokud čtete nějakého autora poprvé, měl by vás umět nalákat na jeho další knihy. A to Zvrat splnil na jedničku. A nemyslím si, že budu jediný případ, na kterého bude toto pravidlo fungovat.

Tímto bych chtěla poděkovat nakladatelství DOMINO za poskytnutí recenzního výtisku.
Knihu si můžete koupit zde.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Adelle R. Adelle R. | Web | 13. června 2014 v 12:04 | Reagovat

Vypadá to zajímavě, možná se na to mrknu :-)

2 Bastera Bastera | Web | 13. června 2014 v 14:03 | Reagovat

Hezká recenze, docela jsi mě nalákala, škoda, že toho teď mám dost, ale od Domina snad všechno stojí za to :)

3 Lucinda Lucinda | Web | 13. června 2014 v 21:20 | Reagovat

Zvrat vypadá suprově! Skvělá recenze, která mě na knihu hodně nalákala :)

4 Owlie Owlie | Web | 14. června 2014 v 9:40 | Reagovat

Zrovna toho nemám moc co číst, a ty jsi mě vážně nalákala.. hodně o ní uvažuji, děkuji :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama