Candace Bushnellová - Deníky Carrie B.

25. června 2014 v 15:26 | Frozie |  Romantika

Nakladatelství: BB/art
Rok vydání: 2010
Počet stránek: 288
Série: Deníky Carrie B.
Díl: první

Oficiální anotace: Než Carrie vzala útokem New York a vstoupila na společenskou scénu, byla nenápadná a docela obyčejná dívka, která dospívala v menším městě ve státě Connecticut. V prvním díle "Deníků" líčí Carrie zážitky ze závěrečního ročníku na střední škole, rodinné zázemí, vztahy s přáteli, první lásku i tajné sny o budoucí kariéře. Ona a její nejdůvěrnější přítelkyně tvoří nerozlučnou partu - ovšem pouze do okamžiku, kdy na scénu vstupuje Sebastian Kydd, nepředvídatelný a okouzlující ničema. Carrie se vrhá po hlavě do vztahu, o jakém vždycky snila a který v jejích představách ke studentskému životu neodmyslitelně patří. Poté, co ji zradí nejlepší přítelkyně, však odloží pověstné růžové brýle a přestane být důvěřivou naivkou. Jak se školní rok chýlí k závěru, uvědomí si, že je čas začít usilovat o to, po čem odjakživa toužila.


Moje hodnocení: 72%

Candace Bushnell je autorkou, kterou rozhodně není třeba představovat. Kniha o čtyřech svérazných ženách obývajících New York se stala trhákem a velice tomu napomohl hlavně seriál, který na přelomu tisíciletí trhal divácké rekordy. A i dnes si dokáže najít nové a nové fanynky.
Jelikož ale autorka do knihy nezakomponovala sebemenší zmínku o Carriině minulosti, příšla s novým příběhem. Knihou o dospívající Carrie a jejích přátelích.

Carrie Bradshaw žije se svým otcem a dvěma sestrami na malém městě ve státě Connecticut a zrovna nastupuje do maturitního ročníku. Otec touží, aby po jeho vzoru pokračovala ve vědecké kariéře na Brownově univerzitě, zatímco sama Carrie se touží stát slavnou spisovatelkou. A i když zrovna obdržela zamítavý dopis ze školy v New Yorku, nehodlá ve svém snažení nijak polevit. A jelikož bychom neměli o čem číst, do všeho se zamotají vztahy. Carrie sice už několik vztahů měla, s žádným přítelem ale nezašla tak daleko, aby s ním prožila svoje poprvé.
A do toho všeho vstupuje na scénu Sebastian Kydd. Nový a také trochu tajemný student, který si brzo získá srdce nejedné maturantky. A aby toho nebylo málo, Carrie poznává George, studenta Brownu, který je snem každé dívky.

Knížka je oddechovým románkem, který ale neváhá řešit i závažnější problémy. Ať už se jedná o homosexualitu, problémy v dospívání nebo zkrátka jen falešná přátelství. Carrie se během stránek příběhu dostává do spousty situací, které jsou většinou úsměvné, ale kolikrát nás i ji nutí k zamyšlení.

Všechny charaktery v knize jsou napsané více než dobře. Každá je jiná, takže se vám nestane, že by se vám pletli a zároveň jsou natolik univerzální, že v nich spousta čtenářů najde své současné i bývalé spolužáky ze střední školy.

Přiznám se, že jsem nikdy nebyla fanynkou Sexu ve městě. Až poslední dobou přicházím tomuto seriálu víc a víc na chuť. A i když se kolikrát neztotožňuji z feministickými názory některých postav, jedná se o naprosto oddechovou věc. A ve stejném duchu se nesou i Carriiny deníky.

Musím říct, že mě kniha příjemně překvapila. Nejedná se o žádné přelomové dílo a v knize nenajdete nic nového. Něco, co by tady už někdy nebylo. Přesto se jedná o naprosto oddechové čtení, které bude bavit každou středoškolačku a troufám si říct, že i ženu, která má období střední školy dávno za sebou. Protože co si budeme povídat. Ty naše důležité ženské problémy se nezměnily už celé generace.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama