Suzanne Rindellová - Ta druhá zapisovatelka

10. dubna 2014 v 23:49 | C.ind.ere.lla |  Ostatní
Tak co, taky máte rádi americký jazzový věk? :)


Nakladatelství: Jota
Rok vydání: 2014
Počet stran: 400

Oficiální anotace: Černá komedie z pulzujícího New Yorku dvacátých let
S měnící se rolí ženy v moderním světě přicházejí nové, dosud neznámé a vzrušující výzvy
Rose Bakerová pečetí lidské osudy - stisknutím několika kláves psacího stroje může poslat člověka třeba na doživotí do vězení. V pozici stenotypistky na policejní stanici v New York City je Rose něco jako velekněžka. Přiznání jsou jejím denním chlebem. Jenže se píše rok 1923, a tak přestože musí běžně vyslechnout i ty nejdrastičtější detaily přestřelek, rvaček na nože a vražd, sotva vyjde z výslechové místnosti, je zase jen příslušnicí slabšího pohlaví, která se hodí nanejvýš na zakládání spisů a vaření kávy.
Venku přitom naplno propuká nová éra a není divu, že se v prostředí New Yorku cítí Rose zmatená. Pryč jsou viktoriánské představy o tom, co je přijatelné. Ženy všude kolem ní si nechávají stříhat vlasy nakrátko, kouří, chodí do barů. Jenže prudérní Rose uvízla kdesi v blednoucím světle dob dávno minulých, a tak hledá zkušeného průvodce životem, který jí v dětství scházel. Když na stanici mezi stenotypistky nastoupí nová dívka, oslnivá Odalie, Rose navzdory svým předsevzetím podlehne jejímu kouzlu. Jak obě ženy proplouvají mezi blyštivým podsvětím náleven po nocích a prací na stanici ve dne, nechává se Rose stále hlouběji vtahovat do Odaliina světa vysokých sázek. A její fascinace Odalií se záhy promění v posedlost, ze které se možná už nikdy nevzpamatuje.Moje hodnocení: 86%
New York poloviny 20. let je úchvatné místo plné kontrastů. Na jednu stranu vládne prohibice, která má zabránit narůstající kriminalitě, na druhou existují tajné a bouřlivé věčírky plné nelegálního alkoholu. A přesně v tomto ovzduší se ženy snaží obhájit svůj nárok na rovnoprávnou existenci.

Rose je stenotypistka jistého bezvýznamného brooklynského okrsku. Spolu s ní pracují na stanici ještě další dvě zapisovatelky, seržant, jehož nekriticky obdivuje a poručík, pro něhož nemá jediné vlídné slovo. Rose je tuctová dívka, jakých jsou v New Yorku tisíce. Nijak uchvacující vzhled ani schopnosti. Je si své obyčejnosti vědoma a v duchu si ji povýšila na přednost. Je prostě tou dívkou, která klidně proplouvá davem, vyhýbá se konfliktům a každý na ni zapomene, jakmile odejde. Někde v koutku duše však Rose touží po tom být obdivovaná a milovaná. A to by mohlo přivodit její pád.
Když je na policejní stanici kvůli narůstajícímu množství práce přijata nová zaměstnankyně, klidné vody tamějšího prostředí jsou rozvířeny. Odalie je pronikavě okouzlující. Vyzařuje z ní něco, díky čemuž si kohokoliv obtočí kolem prstu - bez ohledu na to, zda jde o muže či ženu. A Rose je jí přímo uchvácena. Hlavním důvodem je její vlastní citová vyprahlost. Rose je sirotek, kterého vychovaly jeptišky. Nikdy neměla milující rodiče, kteří by ji pohladili a přečetli jí pohádku na dobrou noc. Matka ji nikdy nezazvětila do ženských záležitostí a otec nikdy nežertoval o tajných nápadnících. Rose je na světě sama a přesvědčuje sama sebe, že je tak naprosto spokojená. Není schopná přiznat, dokonce ani sama sobě, že touží po důvěrném příteli, který by jí naslouchal a na oplátku se svěřil s nějakým vlastním tajemstvím.
Když si Odalie Rose všimne, pro dívku se najednou všechno mění. Netrvá dlouho a ze skromného pokojíčku v zaplivaném penzionu se stěhuje do luxusního apartmá špičkového hotelu, čímž poprvé proniká do Odaliina světa. Světa velkolepých večírků, skleniček plných nelegálního šampaňského a bohémských přátel, jejichž smyslem života je protloukat se světem nazdařbůh. Odvrácená tvář New Yorku láka. Ale všimne si Rose včas nebezpečí skrývajícího se pod zářivým pozlátkem?

Příběh je vyprávěn retrospektivně z pohledu Rose, která už si všechno, co se stalo, prožila a teď zpětně hodnotí. Sama sebe označuje za hloupou a naivní, příliš důvěřivou, příliš bezelstnou... Mluví jako žena, která si toho hodně prožila a je si vědoma toho, co ji to stálo. Jak trpce může chutnat přátelství, jak moc se důvěra nevyplácí...
Odalie byla zářivým sluncem v šedi mračen, které přineslo do Rosina života vzrušení. Byla výzvou, kterou toužila následovat, tajemstvím, které chtěla rozkrýt. Když vstoupila na cestu, kterou před ní Odalie vydláždila, už nebylo cesty zpět. A kdo mohl tušit, jak to nakonec všechno dopadne. A koho nakonec dožene minulost...
Román je plný živých postav rodících se z newyorských kulis. Lidičky z polosvěta, bohémové z okraje společnosti, smetánka využívající svého postavení. Díky Rose a jejímu vztahu s Odalií může čtenář proplouvat různými prostředími a objevovat kouzelný New York dvacátých let. Období, kdy všude vládnul jazz, muži ještě stále byli gentlemani a ženy odmítaly plnit svou roli domácích putěk.

Dvacátá léta byla dobou velkých změn. První světová válka změnila svět a postavení lidí v něm. Muži se vrátili z fronty otřesení a ženy si v jejich nepřítomnosti uvědomily, že jsou zcela schopny si ve feminimním světě poradit. Lidé trávící své mládí v poválečné obnově, ještě než přišla příšerná krize, zažívali období rozkvětu. Začínali budovat své životy podle zcela nového modelu. Volný čas už nebyl jen prázdným slovem, ale stal se dobou vhodnou k všemožným aktivitám. V klubech hrála nová hudba a tančily se nové tance, uvolnila se i morálka a lidé začali podléhat nezávazným sexuálním dobrodružstvím. Bylo to období, v němž všichni věřili v lepší budoucnost. Období, do kterého Rose, jak sama přiznává, tak úplně nepatří.

Pokud máte rádi mafiánské prostředí (i když tak úplně ho v téhle knize nečekejte), jazz a Velkého Gatsbyho, je Ta druhá zapisovatelka románem přesně pro vás. Tak se nechte Rosiným vyprávěním unést na tónech jazzu do doby, kdy sny se stávaly skutečností...

Tímto děkují nakladatelství JOTA za poskytnutí recenzního výtisku.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Owlie Owlie | Web | 11. dubna 2014 v 0:01 | Reagovat

Na tuhle knihu čtu samé kladné recenze, a jsem na ni moc zvědavá. Doufám že nebudu zklamaná. Moc pěkná recenze :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama