Juliet Grey - Marie Antoinetta: Soumrak rozmařilosti

2. dubna 2014 v 20:28 | C.ind.ere.lla |  Historický román
Druhý díl historické trilogie mým pohledem...


Nakladatelství: Domino
Rok vydání: 2013
Počet stran: 360
Série: Marie Antoinetta ve třech dějstvích
Díl: druhý

Oficiální anotace: Když Marie Antoinetta roku 1774 usedla po boku manžela na francouzský trůn, bylo jí pouhých osmnáct let. Mnozí hodlali jejím prostřednictvím získat nemalý politický vliv, avšak jejich naděje záhy zašly na úbytě. Od francouzské královny se totiž očekávaly pouze dvě věci: půvabný zevnějšek a následník trůnu. V naplnění druhého, zásadnějšího poslání Antoinettě bránil panovníkův liknavý postoj k manželským povinnostem - a možná právě proto se upnula k povrchním kratochvílím. Hedvábné toalety, výstřední účesy, oslnivé šperky či nekonečné karetní večírky však jen zastíraly bolest duše týrané podlými intrikami a nepřetržitými zákulisními boji o moc.
Královnin trpký úděl nakonec nedokázal zmírnit ani příchod vymodlených potomků. Mateřské radosti kráčely ruku v ruce s bolestí a žalem. Ludvík XVI. sice svou choť zahrnul přátelstvím, nikoli však opravdovým něžným citem, a proto hledala oporu u své tajné lásky, švédského hraběte von Fersen. Během neblaze proslulé aféry s náhrdelníkem vyšlo najevo, že Versailles ani Francie nikdy nepřijaly někdejší rakouskou arcivévodkyni za svou. Nespokojení poddaní rádi uvěřili štvavým pamfletům, které Antoinettu líčily jako zpustlou a rozhazovačnou madame Deficit. Blížil se den, kdy královna bude muset začít bojovat nejen o dobrou pověst, ale také o osud celé monarchie, bourbonského rodu... a životy svých blízkých.


Moje hodnocení: 90%
Cesta na královský trůn byla možná trnitá, ale cesta k srdcím poddaných je samá překážka...

Marie Antoinetta se v osmnácti letech stala francouzskou královnou. Cíl, o nějž její matka usilovala od princeznina raného dětství se tím konečně naplnil. Být královnou v cizí zemi však nemusí být taková pohádka, jak to na první pohled vypadá. Zvlášť když od vás vaši podaní nechtějí nic jiného, než vytouženého dauphina. A váš manžel se tak trochu nemá k plnění manželských povinností. Marie Antoinetta tak zůstává panenskou královnou, která pomalu ale jistě ztrácí na popularitě...
Aby nějak zahnala frustraci, která se jí z nenaplněného manželství zmocňuje, začíná mladá královna bezhlavě utrácet. Nová výzdoba, radikální přestavba komnat, stále nové róby, extravagantní účesy... Výčet všech položek v královnině účetní knize by byl hodně dlouhý. Navíc Marie Antoinetta nezastírá svou vášeň pro hru. A protože pro Ludvíka jsou návštěvy jejího budoáru spíše trestem, při němž se na nic nezmůže, raději tráví večery u karetního stolku v okruhu svých obdivovatelů, než s manželem, který si v posteli akorát stěžuje.
Jak dlouho však ještě může Marie Antoinetta zůstat pannou? Ludvík tvrdí, že ji miluje. Pokud však brzy nepřivede na svět zdravého potomka, mohli by ji poslat zpět do rodného Rakouska. A tam by ji Marie Terezie nejspíš rovnou nemilosrdně strčila do kláštera. Vždyť... kdo má zájem o použité zboží? Celý problém manželů by mohl napravit jeden banální chirurgický zákrok. Král z něj však má panickou hrůzu. Přičemž ho ani tak neděsí to, že by si měl lehnout pod kudlu, jako spíš fakt, že by ze své ženy mohl udělat panenskou vdovu. Zdá se, že situace uvízla na mrtvém bodě...

Svíraná okovy dohodnutého manželství a osočována za hříšný život se Marie Antoinetta snaží najít své právoplatné místo po boku francouzského krále. Nemá děti, ke kterým by se upnula, tráví více času ve společnosti jiných mužů, než je král. To všechno spolehlivě vede ke klevetám a pomluvám, které se snaží vládnoucí pár, především však královnu, očernit. A nejhorší na tom všem je, že onen klevetník je nejspíš přímo z okruhu příbuzných.
Smířit se s těžkým úkolem nebo utéct? Bojovat nebo to radši vzdát? Desítky otázek a desítky voleb, vždycky je třeba si vybrat. Mladá královna postupně dospívá a stává se seevědomou a obdivovanou ženou. Její krása je oslnivá - z ošklivého rakouského káčátka vyrostla skutečně přenádherná labuť. Ale bude to stačit?

Druhý díl historické trilogie nás provádí druhou etapou Mariina života, první dějství nás seznámilo s jejím dětstvím a dospíváním v roli rakouské arcivévodkyně a následně francouzské dauphinky, to druhé nás přenáší přímo do středu její královské slavy. Marie Antoinetta je oslnivou královnou, jejíž módní styl všichni napodobují a jíž se všichní chtějí podobat. Přesto ji celá Francie svorně nenávidí a obviňuje ji z rozmařilosti a rozhazovačnosti. Skutečně patřičná námitka od lidí, kteří utrácí přinejmenším stejně ne-li víc než ona.
Královské postavení zavazuje. A je mnohem spíš kamenem na noze než křídly. Závist a nepřejícnost totiž vedou nejen k pomluvám a nenávistným pomluvám, ale i k nechutným pokusům královnu co nejvíc očernit. Například slavnou l'affaire du collier, která se ukázala jako jedna z nejrafinovanějších intrik. Protože, ač založená na lži, ublížila víc, než se čekalo. A k velké francouzské revoluci odsud byl už jen krůček...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama