Juliet Grey - Marie Antoinetta: Raná léta ve Versailles

21. března 2014 v 21:28 | C.ind.ere.lla |  Historický román
První část historické trilogie o asi nejslavnější královně Francie...

Nakladatelství: Domino
Rok vydání: 2012
Počet stran: 408
Série: Marie Antoinetta ve třech dějstvích
Díl: první

Oficiální anotace: Nejmladší dcera císařovny Marie Terezie byla od raného dětství vychovávána k tomu, aby pokorně naplnila politické ambice své matky. Netušila ovšem, jak záhy onen obávaný den nastane: francouzskému následníkovi ji zaslíbili již v deseti letech, a tímto aktem pro ni skončilo dětství. Versailleský dvůr měl o nevěstě budoucího panovníka velmi přesné představy, a tak se budoucí královna Marie Antoinetta učila jinak myslet, mluvit, líčit, oblékat a dokonce i chodit. Když se pak jako čtrnáctiletá dívka vydala v oslnivé ekvipáži na cestu k francouzským hranicím, provázely ji matčiny striktní pokyny stran manželské poslušnosti.
Ve Versailles mladá princezna brzy zjistila, že pod vší okázalostí, pozlátkem a svazující etiketou se skrývá svět rafinovaných intrik a mocenských bojů. Dvořané vykazovali překvapivě odtažitý vztah k hygieně, stárnoucí král upřednostňoval milenku před vládnutím a novomanžel věnoval veškerý čas lovu, řemeslu a jídlu, takže na plnění dynastických povinností se mu už nedostávalo sil. Houževnatá princezna se však nevzdala a krůček po krůčku se jí podařilo získat pozici první dámy francouzského dvora, jež jí právem náležela. Byla to však pozice nadmíru křehká...


Moje hodnocení: 88%
Pokud vás někdy aspoň lehce políbila francouzská historie, pravděpodobně to bylo v podobě velké francouzské revoluce a panovnického páru, který stála život. Ludvík XVI. i jeho choť Marie Antoinetta byli bez milosti posláni pod ostří gilotiny. Snad právě proto jsou jedním z nejznámějších francouzských královských párů. A především Marie Antoinetta, královna cizinka, se stala ženou, jejíž jméno si s francouzskou historií spojujeme úplně všichni...
První díl historické trilogie o Marii Antoinettě nás zavádí do jejího dětství a doby, kdy z mizerně vzdělaného rakouského kachňatka musela vyrůst kultivovaná francouzská labuť hodna ucházet se o post první ženy ve Versailles.

Marie Antonie, rakouská arcivévodkyně, je všechno jen ne dívka nadšená pro učení. V deseti letech nejeví žádné zvláštní nadání. Má dokonce problémy se čtením a psaním v němčině, tedy v jejím rodném jazyce. O znalostech francouzštiny a italštiny ani nemluvě. Přesto její matka pojme smělý plán na stvoření rakousko-francouzské aliance prostřednictvím sňatku. Její nejmladší dcera by se měla provdat za Ludvíka Augusta, francouzského dauphina, jemuž bude jednou po právu náležet koruna. V cestě však stojí jedna zásadní překážka - její dcera rozhodně není způsobilá k zaujetí místa dauphinky a první ženy Francie.
Pokud má všechno dopadnout dobře, musí se malá Toinette razantně změnit, vyrůst do krásy a především... zapracovat na svém vzdělání. Jak by taky mohl ve Versailles žít někdo, komu dělá potíže sestavit i zcela banální větu ve francouzštině? Marie Antonie sice nikdy nebyla právě vzornou žačkou, nyní však na jejích útlých ramínkách leží tíha málem celého Rakouska. A pokud selže... řekněme, že hněv Marie Terezie by si nepřál okusit nikdo z nás.

Román je poutavým vylíčením osudů malé princezny a jejího přerodu z dívky v ženu. Autorka bere svou práci velmi zodpovědně, vyhýbá se zaběhnutým klišé o osobě Marie Antoinetty a snaží se jí vdechnout život. Co oceňuji především je její pečlivá práce s odbornou literaturou, svou roli hraje nepochybně i její historické vzdělání. Fakta předkládá objektivně a poupravuje si je pouze výjimečně, aby lépe zapadly do struktury příběhu.
První díl historické trilogie je tak trochu o hledání. Marie Antoinetta přijíždí jako čtrnáctiletá, nikterak pohledná cizinka do země, v níž má většina lidí odpor k Rakušanům. Její první nesmělé krůčky po zdobných versailleských chodbách jsou proto především hledáním jejího místa ve světě. Stojí před nelehkým úkolem - získat si srdce celé Francie.

Jako velký milovník historie nemohu, než knihu doporučit. Její krása není ve velkém příběhu, překvapivě ani v historické věrnosti. Je v detailech. V drobnostech o životě šlechty v 18. století, které nás ve škole nikdo neučí. Málokterá učebnice dějepisu vám poví, jak se jmenoval oblíbený pes Marie Antoinetty, nebo na čem si pochutnávala k snídani. Historické romány jsou úžasnou šancí, jak se tu spoustu nepodstatných drobností dozvědět. Protože svět není plochý a černobílý, hlavní hrdinové historických románů skutečně žili. A Marie Antoinetta na stránkách tohoto historického románu ožívá ve všech živých barvách svého bouřlivého století. Tak proč se nenechat svázat do šněrovačky etikety a přenést se na francouzský dvůr, který možná nebyl až tak dokonalý, jak nám všem ve škole předhazovali...
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Rachel-Roo Rachel-Roo | E-mail | Web | 21. března 2014 v 23:57 | Reagovat

pěkná recenze, zajímavá knížka :)

2 Maruška Maruška | E-mail | Web | 22. března 2014 v 10:29 | Reagovat

Tvoje recenze je tak poutavě a čtivě napsaná, že... Zkrátka ji "žeru." Nenapadlo mě jiné slovní spojení, omlouvám se. :D

Určitě se po knížce kouknu. ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama