George R. R. Martin - Střet králů

9. března 2014 v 9:02 | Frozie |  Fantasy & Sci-fi
Přeju krásný den :) Konečně i u nás začaly jarní prázdniny a mě tak čeká týden volna. Bohužel mám, ale tolik povinností, že si volno neužiju tolik jako v předchozích letech :)


Nakladatelství: Talpress
Rok vydání: 2011
Počet stran: 944
Série: Píseň ledu a ohně
Díl: druhý

Oficiální anotace: Čas zešílel. Deset let dlouhé léto pokoje a hojnosti se blíží ke konci, a jako zuřivá bestie se neodvratně blíží krutá, mrazivá zima. Dva mocní muži - král Robert Baratheon a lord Eddard Stark - kteří třímali žezlo moci v časech nuceného míru, jsou mrtví. Zatímco oblohu protíná znamení zkázy - kometa barvy krve a plamene - o moc nad rozdělenou říší bojuje šest frakcí. Eddarův syn Robb byl korunován za Krále severu. Na jihu vládne domnělý následník trůnu Joffrey Baratheon, oběť intrik dvořanů v Králově přístavišti. O trůn usilují také dva Robertovi bratři a ke starému způsobu dobývání se rovněž vrací v nemilost upadlý rod Železných mužů. V bitvě o světadíl riskuje svou existenci i exilová královna, Matka draků. A na severu se muži Noční hlídky vydávají do krutých končin za Zeď, aby se vypořádali s divokými a Jinými, co tam přebývají. Na pozadí krvesmilstva a bratrovraždy, alchymie a válek lze cenu slávy měřit jen krví. A chuť vítězství mohou poznat pouze muži a ženy z té nejtvrdší oceli... a s tím nejtvrdším srdcem. Protože - když se střetnou králové - chvěje se celá říše.Moje hodnocení: 101%

Král Robert i jeho pobočník Eddard Stark jsou mrtví a na železném trůnu protknutém vraždami a krvesmilstvem sedí chlapecký král Joffrey. Není ale jediný, který trpí domněnkou, že právě on má největší nárok na Železný trůn. V celém Západozemí je pět mužů zvoucích se králem a za Úzkým mořem plánuje svůj návrat i Daenerys Targaryen, matka draků, která si prožila mnohá utrpení, ale povstala z popela a společně se svým khalasarem se vydává přes Rudou pustinu, aby shromáždila novou armádu a mohla se po právu ujmout vlády nad svou zemí.

Říše je rozpolcená v době, kdy by měla držet pohromadě a společně se postavit nebezpečí číhajícímu za Zdí. Protože samozvaný Král za Zdí Mance Nájezdník není jedinou hrozbou. Z probouzející se zimou povstávají totiž mnohem mocnější síly, než si kdokoliv dokáže představit.

Martin se i v druhém díle svojí fantasy ságy ukazuje jako perfektní vypravěč. A druhý díl opravdu dostává svému přízvisku fantasy román z temného středověku. V knize je mnohem více fantasy prvků... vždyť se narodili dravi. A po jejich vylíhnutí nebude svět už nikdy jako dřív.

Zatímco první díl byl spíše rozehřívací, aby se čtenáč seznámil se všemi postavami, díl druhý je už řádně rozehraná hra o trůny na obrovském poli. Není čas se začít nudit a i přes obrovský rozsah je kniha velmi čtivá a vám nezbývá nic jiného než si vzít v práci dovolenou a číst a číst a číst.
Martin také ponechal stejné upořádání kapitol. Každou vypráví jiná postava, oproti prvnímu dílu jsem přišli o Neda ale přibyly dvě další. Díky tomuto rozdělení knihy, tak můžeme zároveň bojovat bitvy na jihu, setkávat se s Divokými za Zdí a společně s Daenerys poznávat tajemná místa na východě.

Celé knize dodává na věrohodnosti také postupný vývoj všech postav. Robb se jako Král severu snaží být synem svého otce, Sansa se postupně učí přežít mezi lannisterskými lvy a Tyrion je pořád tím stejným trpaslíkem, kterého jsme si zamilovali v prvním díle. Protože, kdo by nechtěl mít jeho mozek a proříznutý jazyk? Jediná nevýhoda celé ságy jsou snad jedině sadistické sklony samotného autora. Žádná postava není v bezpečí a Martin nám ukazuje, že v jeho světe se může stát cokoliv.

Jedno je jisté. Píseň ledu a ohně je jedna z nejlepších sérií, kterou může dnešní knižní trh nabídnout. Obsahuje vše, co čtenář na knížce ocení. Propracovaný příběh, různorodé postavy a ta správná dávka tajemna. Po přečtení druhého dílu budete okamžitě potřebovat navýšit dávku a sáhnete po pokračování s jedinou obavou. Aby přes ty vraždy ještě bylo o kom vyprávět... 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama