Alex Flinn - Netvor

10. března 2014 v 15:02 | C.ind.ere.lla |  Young Adult
Právě jsem dočetla jednu moderní verzi slavné francouzské pohádky a na rtech si mi usadil takový ten přiblblý nasládlý úsměv, kterého se ne a ne zbavit. Prostě mám romantiku ráda :)


Nakladatelství: MOBA
Rok vydání: 2013
Počet stran: 256
Série: Kroniky Kendry
Díl: první

Oficiální anotace: Jsem netvor. Zvíře. Ne vlk nebo medvěd, gorila nebo pes, ale odporná stvůra, která chodí vzpřímeně. Jsem zrůda. Myslíte si, že vám vyprávím pohádky? Mýlíte se. Vše je skutečné. Místo - New York City. Čas - současnost. Nejsem znetvořený, není to nemoc. Budu takový navždy, jestli neprolomím kletbu. Ano, kletbu, kterou na mě ve škole uvrhla čarodějka. Proč mě proměnila v netvora, který se skrývá před celým světem? Řeknu vám to. Řeknu vám, jak jsem byl Kylem Kingsburym, klukem, jakým byste si přáli být, s penězi, perfektním vzhledem a perfektním životem. A potom vám řeknu, jak jsem se stal perfektním... netvorem.
Moje hodnocení: 84%
Neznám nikoho kdo by neznal příběh Krásky a Zvířete. Ať už jako pohádku z pera francouzské šlechtičny Jeanne-Marie Le Prince de Beamont, trošku hororovější verzi v podání bratří Grimmů nebo romantickou podívanou od Disneyho, v níž tančí nádobí. Tak jako tak, příběh lásky, která nehledí na vnější vzhled se stal legendou. A ano, i já sentimentálně zbožňuju pohádky. Přesně proto mě zajímalo, jak tahle pohádka může dopadnout v moderním převyprávění...

Kyle Kingsbury je namyšlený fracek, který má pocit, že mu patří svět. Má totiž všechno - perfektní vzhled, spoustu peněz na rozhazování, otce, který ho nechá dělat, co si zamane a přítelkyni, která mu nic neodepře. A přesto to Kylovi nestačí. Vidí totiž smysl svého života v ubližování ostatním. Někdy to dělá nevědomě, ale obvykle zcela úmyslně. Chce zraňovat, jeho slova většinou zasáhnou na tom pravém místě a bolí. Jeho nejnovější obětí je zvláštní spolužačka Kendra...
Super prestižní škola pro ty největší zazobance v New York City pořádá každoročně ples. Kyle je nominován na prince a plánuje se na akci vydat se svou dokonalou přítelkyní. Přesto z krutého rozmaru pozve na ples dívku, která není hezká. Je ve skutečnosti doslova odpudivá. Kyle netuší, s čím si zahrává, na jak tenkém ledě se pohybuje. Ta podivná dívka totiž ve skutečnosti není jen tak ledajaká školačka, ale rovnou čarodějka. A když se rozhodneukázat svou moc, pro Kyla to najednou vůbec nevypadá dobře...
Kendra se rozhodne ho zaklít, aby mu udělila lekci. Zčistajasna je zvenku takový, jaký je uvnitř - ohavný netvor, bez kapky soucitu s ostatními. Díky jediné banální růži darované z náhlého popudu však má ještě naději na záchranu. Zbývají mu dva roky na to, aby našel pravou lásku. Pokud se mu to nepodaří, zůstane Zvířetem už navždy...

Příběh je krásnou ukázkou toho, jak povrchní je ve skutečnosti je náš svět. Pokud jste dostatečně pohlední a umíte to dát najevo, máte všechno. Pokud patříte k těm naprosto obyčejným tuctovým lidem, kterých je většina, jste pohledé elitě leda pro smích. Pokud jí vůbec stojíte za pohled. Kyle je ze svých elitních výšin najednou hozen na to nejhlubší dno a začíná si uvědomovat, jak je život složitý, pokud nemáte žádné trumfy v rukávu.
Druhou stranu tady zastupuje Lindy. Dívka, která v životě nikdy nic neměla a to málo si musela tvrdě vybojovat. Její otec je závislý feťák, jehož jedinou starostí je, kde sehnat peníze na drogy. O dceru se prakticky nestará a klidně ji prodá, jen aby dostal svou dávku. Lindy celý život bojuje se svým okolím. Není okouzlující kráska s balíky peněz, prestižní školu navštěvuje jen díky stipendiu a své vlastní píli. Ví, jak tvrdý umí život být, ale přesto se s ním nepřestává prát, aby si prosadila právo na něco lepšího.

Příběh je vyprávěn z příběhu Kyla a to tak, že šíleně nespisovně. Kyle se vyjadřuje jako puberťáci v jeho věku, takže si člověk musí na styl vyprávění nejdřív zvyknout. Netrvá to však víc než pár stránek a příběh čtenáře pohltí. Čte se velmi lehce, autorce se musí přiznat, že psát umí. Navíc je příjemné sledovat vývoj postav i jejich postupně se prohlubující vztah.
Netvor je příběh o hledání lásky i sama sebe. O krutosti života i jeho světlých stránkách. A především o tom, že ne všechny správné věci jsou na první pohled zřejmé. "To, co je důležité, je očím neviditelné," zní citát z Malého prince. A příběh Netvora je toho jasným důkazem. Ano, je to ve skutečnosti pohádka, ale já jsem jednoduše nenapravitelně sentimentální romantička :).
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Maruška Maruška | E-mail | Web | 10. března 2014 v 18:24 | Reagovat

Tak to máme něco společného s tou sentimentalitou. :)
Netvora jsem viděla ve filmové podobě a zkrátka a jednoduše- Alex je kost, co si budeme namlouvat. Příběh mě uchvátil, herci byli dokonalí, paráda. A jak je známo, knížka je vždycky lepší- tudíž se neskutečně moc těším, až si ji přečtu :)
Moc pěkná recenze ;)

2 C.ind.ere.lla C.ind.ere.lla | Web | 10. března 2014 v 20:40 | Reagovat

[1]: Taky jsem první viděla film. A máš pravdu, Alex je prostě k nakousnutí :) Právě proto jsem nemohla odolat a knížku jsem si okamžitě sehnala.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama