Čtu, čteš, čteme... ale co?

7. února 2014 v 19:08 | Frozie |  Články
Dnes nebude recenze, ale po delší době úvahový článek. A v komentářích si ráda přečtu vaše názory ;)


Myslím si, že každý čtenář se aspoň jednou v životě setkal s větou: "Panebože, jak tohle můžeš číst. Vždyť je to totální blbost!"

Nevím, jak vám, ale mně se zdá, že lidem chybí špetka tolerance k ostatním. Každý čte jiné druhy knížek. Jeden dennodenně sahá po fantasy, jiný si radši odpočine u romantické harlekýnky a třetí pravidelně usíná s velikány světové literatury. Ale ani jeden z nich přece není o nic horším čtenářem. Vždyť přece není důležité, jaké knihy si vybíráme, ale jestli po nich vůbec sáhneme.

Vemte si například erotické romány. Díky Padesáti odstínům se s nimi roztrhl pytel a tento žánr začaly číst ženy po celém světě. A společně s fanoušky se rychle vyrojili i odpůrci tohoto žánru. Ani já nepatřím k pravidelným čtenářům tohohle druhu knížek, ale to neznamená, že bych urážela čtenáře, kteří ho mají rádi. V knihkupectvích se nacházejí tisíce a tisíce knížek. A je jen na nás, po které sáhneme my. A co si budeme povídat, když se večer vracíme unavení ze školy/práce, každý z nás spíš sáhne po něčem, co mu pomůže zapomenout na všední starosti. A teď se přiznejte. Kdo z vás po večerech čte Proustovo Hledání ztraceného času?

Detektivky, romány červené knihovny, fantasy… To všechno by určitě nevyhrálo Nobelovu cenu. Ale proč vlastně? Jsou to žánry, které vévodí žebříčkům prodejnosti po desítky let. Kdežto mnohá z oceněných děl, jsou zapomenutá širokou veřejností už po pár měsících.

Je jasné, že existuje skupina knih, které jsou považovány za klenoty světové literatury. A je také jasné, že pokud se člověk chce pokládat za vzdělaného, měl by je znát. Pokud ale při čtení dává přednost jiným žánrům, nedělá to z něho podřadnějšího nebo hloupějšího čtenáře.

Pamatujte, že nikdo není oprávněnější k výběru vaší četby, než vy sami. A nikdy se nestyďte za to, že se řadíte ke čtenářům brakové literatury. Protože ti největší kritici, ji po večerech čtou tajně také.


 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Karola Karola | Web | 7. února 2014 v 19:39 | Reagovat

Vždy si vzpomenu na jeden citát od D. Diderota: ,,Bojte se člověka, který přečetl jen jednu knihu." Naprosto s tebou souhlasím a mluvíš mi z duše. Například jako mladší jsem začínala na velmi ,,laciných" knížkách, postupem času jsem četla ,,složitější" knížky a dnes hrábnu i po právě Diderotovi (jeho Jeptiška patří dnes mezi mé nejoblíbenější knihy). ;-) Důležité je, že člověk čte.

2 fendsterovci fendsterovci | E-mail | Web | 7. února 2014 v 19:40 | Reagovat

Dobre sa to čítalo, je to veľmi pekná úvaha. Ja sa priznám, že pred pár dňami som svojej kamoške tiež povedal, že ako môže čítať stále knižky o mysli, vravel som jej, že je to na jedno kopyto. Ona sa naštvala, že nemám súdiť knižku, pokým ju sám neprečítam. Možno som to nemyslel ako urážku, ale ak by som to tak myslel, tak mi vlastne trošku otvorila myseľ. Rovnako ako ty týmto článkom. Ale vlastne som zástancom rovnakého názoru. Každý by si mal čítať, čo ho baví. Ja som siahol po mnohých knihách,no vždy som sa vrátil k svojemu fantasy :)

3 Dragita Dragita | Web | 7. února 2014 v 19:50 | Reagovat

Pěkné zamyšlení, také si toho všímám kolem sebe. Sice si pro sebe říkám - tohle bych nečetla, na tohle bych nesáhla, ale je to jen moje volba a druhým se zase nemusí líbit, co čtu a co okouzlí mně. Poctivě se snažím stále hledat nové tipy knihy, které by mě oslovili a nebráním se již ani oddechovým pohádkám pro všechny :-)

4 Kristie Kristie | Web | 7. února 2014 v 20:06 | Reagovat

Na GoodReads je možné volit knihy do různých seznamů a jeden z těch seznamů se jmenuje "Kéž by vyšlo v ČR", kde jsou knihy, které bychom rádi viděli vydané v češtině. Před pár dny k tomuto seznamu jistý uživatel napsal, že by se tento seznam měl jmenovat "Kéž by tyto knihy nikdy nebyly napsány". Já na to zírala jako blázen. A naprosto jsem nechápala, proč dotyčný něco takového napsal. Jak totiž píšeš výše, každému se líbí něco jiného a každý má právo na to číst to, co ho baví. Navíc jsem si nevšimla, že by přibyly knihy, které by měly být nějak "hodnotnější". Nemám takový druh lidí ráda, kteří si myslím, že jenom ta jejich oblíbená literatura má cenu ji číst, pf.

5 myanmar myanmar | Web | 7. února 2014 v 21:04 | Reagovat

Já dělím knihy na ty, co mě nějak obohatí, a na ty co mě jen pobaví. Ty nejlepší knihy zvládnou obojí.

Jednou za čas s radostí sáhnu po knize jen proto, abych si odpočinula. Nechám se unášet osudy postav a sem tam se třeba i pousměju nad nějakou absurditou.

Každá knížka, která udělá radost, je dobrá knížka. Nikomu se nemůže líbit vše, stejně jako všem nechutná stejné jídlo.

Moc dobře napsaný článek, souhlasím :)

6 Michaela Knock Michaela Knock | Web | 7. února 2014 v 22:35 | Reagovat

Ty mi mluvíš (píšeš?) z duše! Taky tyhle kritiky nesnáším. Kolikrát jsem slýchávala, co to čtu za kraviny a podobně. Přitom ani nevěděli, co to je. Nejlepším příkladem je toho Stmívání. Četla jsem to ještě předtím než se vědělo, že bude film. Všichni se mi smáli, že čtu kraviny o upírech. Jakmile ale přišel do kin film, všichni se z té knížky mohli zbláznit. A to mi předtím říkali, že to je kravina. Pak to milovali. Jsou to beztak pokrytci tihle  lidé...
Jinak samozřejmě pěkný článek :)

7 Lucinda Lucinda | Web | 8. února 2014 v 13:06 | Reagovat

To si napsala krásně :)

8 Frozie Frozie | Web | 8. února 2014 v 15:40 | Reagovat

[1]: Diderotovu Jeptišku mám taky moc ráda. Ale stejně jako ty jsem se k ní dostala přes různé druhy literatury, které vlastně čtu dodnes :)

[2]: Všichni jsme lidi a řekla bych, že každýmu občas ujede "urážka" na knihu, kterou nezná. Hlavně se to s nimi nesmí přehánět :)

[3]: Přesně! Nejdůležitější si vybrat, co člověk sám chce a neznechucovat lidem knihy, které se mi nelíbí :)

[4]: Ještě, že nejsem na GR, to bych se totiž dost rozčílila :D

[5]: Bohužel pořád spousta lidí nedokáže pochopit, že jejich názor je vyvolený a kritizují. Ale to se třeba jednou změní :)

[6]: Něco podobného jsem zažila s Hostitelem. Jenom proto, že to napsala autorka Stmívání je to automaticky blbost. A přitom ty lidi nečetli ani Stmívání ani Hostitele, takže nechápu, jak můžou soudit

[7]: Děkuju :)

9 Matty Matty | Web | 8. února 2014 v 21:59 | Reagovat

Máš úplnou pravdu, dřív jsem se tímhle taky hodně zabývala - jestli čtu věci dost "hodnotné" na to, abych se mohla považovat za opravdového čtenáře. Postupem času mi došlo, že záleží hlavně na tom, že vůbec čtu, a že bych si měla stát za svým a neřídit se tolik podle toho, co ostatní považují či nepovažují za "hodnotnou literaturu", protože všem se přeci nemůže líbit všechno :).
Jenom je škoda, že si to někteří lidé neuvědomují a kritizují, jako by snad byly dobré jen ty knihy, které čtou oni :/.

10 forgivemyfins forgivemyfins | E-mail | Web | 9. února 2014 v 0:24 | Reagovat

Čítam YA ako oddychovú literatúru, pre niektorých je to odpad, zároveň čítam aj klasickú literatúru (nielen kvôli škole), je fajn keď niekto náruživo číta ale musím sa priznať, že o ľuďoch čo čítajú pseudoruzumy od autorov ako Hirax, Coelho, fičia si na 50 Shades of Grey a pod. - no budem sa na nich pozerať trochu z vrchu. Ale nevyhľadávam nejak spoločnosť čitateľov týchto ľudí, takže som snáď asi žiadneho čitateľa neurazila :D

11 moon moon | Web | 9. února 2014 v 19:40 | Reagovat

Podla mna nie je netolerantne sa niekoho opytat preco preboha cita nieco co cita. Ako povedal Oscar Wilde - “There is no such thing as a moral or an immoral book.
Books are well written, or badly written. That is all.”
Ja nemam nic proti romantickej literature, proti erotickej uz vobec nie a ani proti inym zanrom. Ale naozaj treba rozlisovat ci je kniha brak (a vtedy si naozaj budem o dotycnom mysliet ze nema vkus) alebo kvalitne dielo.
A to ci je nejaka kniha brak, podla mna nie je zalezitostou subjektivneho pocitu ci vkusu, to je proste fakt. Dost zalezi na stylistike, slovnej zasobe a prepracovanosti pribehu (a tym teraz nechcem povedat ze kvalitna kniha musi mat zlozity dej, lebo nemusi), obcas knihu pokazi aj zly preklad.
No niektori ludia bud nie su dostatocne scitani, alebo proste nemaju skusenosti s kvalitnou literaturou a tak citaju brak. Ja im to neberiem, ale ich nazor na knihy pre mna nikdy nebude hodnotny ci smerodajny.
A uprimne, pre niektorych ludi by bolo naozaj lepsie necitat vobec, ako citat napr Twilight alebo knihy z Evitapressu.

Este by som k tej poslednej vete dodala, ze take knihy naozaj necitam a nechapem preco by malo platit, ze ak niekto vystupuje proti niecomu tak to potajomky musi mat rad.

12 C.ind.ere.lla C.ind.ere.lla | Web | 9. února 2014 v 20:01 | Reagovat

[11]: Osobně si nemyslím, že na Twilight je něco špatného a nehodlám odsuzovat čtenáře, kteří tuhle sérii mají rádi. Byla doba, kdy jsem to taky žrala. Protože ta knížka je prostě čtivě napsaná a řada patnáctiletých puberťaček se v ní najde.
Ano, můžu se někoho ptát, proč proboha čte takovou blbost, ale lidi by si měli uvědomit, že už to, že vůbec čte, je úspěch. Protože popravdě, mimo blogovou komunitu těch opravdu zapálených čtenářů moc nenajdeš. A pokud někdo začne v patnácti se Stmíváním, je to první krůček k tomu, aby si za pár let přečetl i něco hodnotnějšího.
Něco, jako objektivní hodnocení knihy neexistuje. Ano, můžeš zhodnotit jednotlivé části jako je slovní zásoba, styl vyprávění a jazyk všeobecně, ale i když zhodnotíš všechny tyhle objektivní fakta, tak výsledný názor bude subjektivní. Ty skutečně dobré knihy přežívají staletí a ukáže to budoucnost. A popravdě? Některá dnes uznávaná díla byla ve své době brakovou literaturou.
Navíc, jak chceš na první pohled poznat, že to co čteš, je skutečně kvalitní? Protože u novinky, pokud to není kniha oceněná odbornou porotou, to podle obálky vážně nepoznáš. Takže to buď zkusíš nebo rovnou odsoudíš.
Kdybychom všichni měli číst jen klasiku prověřenou léty nebo porotou oceněné knihy, knižní vydavatelství nejspíš zkrachují.

13 moon moon | Web | 9. února 2014 v 22:07 | Reagovat

Sorry, ale Twilight je napisany horsie ako hocijaka fanfiction (a tymto este dost krivdim fanfiction).
Nemyslim si ze je dobre citat za kazdu cenu, ked sa niekto dostane k citaniu cez Twilight, 50shades, atd tak vacsinou v takychto vodach aj ostane a bude mat naozaj nizky level tolerancie co je kvalita a co nie.
"mimo blogovou komunitu těch opravdu zapálených čtenářů moc nenajdeš" - skor by som povedala ze naopak. Uz dost dlho hladam nejake dobre knizne blogy, ale na kazdom co som nasla, ludia citaju veci ktore by som nechcela ani zadarmo, nechapem ako to moze niekto napisat, vydat a uz vobec nie kupit, preto nutim svojich kamaratov (v mojom okoli cita kazdy) nech si zalozia knizny blog..
A nie, nepresvedcis ma ze knihy sa nedaju hodnotit objektivne. Do istej miery tam subjektivita moze byt, ale to ci je napisana napriklad, ako keby ju pisal siestak zo zakladnej skoly (vid Twilight) sa da dokazat lahko, google is your friend.
Nesledujem nijake ocenenia. A tiez si nemyslim ze vsetka klasika je kvalitna (to ci je nieco klasika, urcuju ludia a k tym patria aj ti, co nevedia rozoznat kvalitnu knihu - znovu plati co som povedala vyssie) a ze vsetky moderne knihy su nekvalitne.

14 C.ind.ere.lla C.ind.ere.lla | Web | 9. února 2014 v 22:39 | Reagovat

[13]: Nemůžu si pomoct, ale mám pocit, že se snažíš jen za každou cenu prosadit svůj názor a neuznat, že i někdo jiný má pravdu. Protože upřímně, vážně čekáš od puberťáků, že budou s nadšením číst kvalitní a hlubokomyslnou literaturu? Protože to se nikdy nestane. Je úspěch, když je vůbec donutíš otevřít nějakou knihu, povinná četba je pak pro ně holé utrpení.
Netuším, jak jsi se čtením začínala ty, ale devadesát procent lidí si musí projít různými fázemi, aby našla to, co jim bude nejvíc sedět. A do těhle čtecích fází prostě patří i braky. Protože jak chceš poznat, že je kniha dobrá, kdybys předtím nepřečetla pár špatných?
Kdyby všichni četli jen kvalitní a hodnotná díla, tak nakladatelé brzy zkrachují, protože nebudou mít co vydávat a navíc to nikdo nebude kupovat. Lidi se u čtení chtějí bavit, takže každý by měl mít právo sáhnout po knize dle svého vkusu.
Popravdě, myslím si, že spousta lidí ví, že čte braky. Ale nevadí jim to. Protože jejich cílem je, když přijdou po práci domů a mají všeho dost, odpočinout si. A ne se prolouskávat něčím, co je sice kvalitní, ale nic jim to neříká.
Pokud žiješ mezi lidmi, kteří všichni čtou a vybírají si jen samá kvalitní dílka, pak jsi šťastný člověk. Lidi v mém okolí (pominu-li rodinu) čtou málo a pokud ano, volí si knihy, které je baví. A nemyslím si, že by proto byli horší lidé, i když nad nimi někdo může ohrnovat nos.

15 forgivemyfins forgivemyfins | E-mail | Web | 9. února 2014 v 23:19 | Reagovat

[14]: Nemyslím si, že Moon si presadzuje názor, je proste fakt, že je literatúra braková a hodnotná, od žánru nezáleží.
Vezmime si napríklad ten Twilight, keď to porovnám s ostatnými knihami ktoré čítajú iní ľudia tej vekovej kategórie - či už Denník Princeznej alebo knihy Jacqueline Wilsonovej, to sú pre mňa knihy ktoré sú jednoduché, oddychové a zároveň majú určitú hodnotu. Ľudia ktorí čítajú Twilight väčšinou zostanú u takejto nehodnotnej literatúry, málo z nich sa posunie trošku vyššie ako tí, ktorí čítali JW alebo tie Denníky princeznej.
Výber literatúry z nás myslím nerobí horších ľudí ale horších čitateľov jednoznačne. Ale tak dnes už si snáď každá kniha akejkoľvek kvality nájde svoje obecenstvo.
Ináč - patrím k tomu asi malému percentu ľudí čo čítali Janu Eyrovú ako 12-ročné sopliatka, neskôr E. A. Poe.a a pod., bola by si prekvapená koľko takýchto ľudí sa nájde - a zároveň mi bola dosť veľká časť povinnej literatúry proti srsti.
A ešte k tejto veci:
"Navíc, jak chceš na první pohled poznat, že to co čteš, je skutečně kvalitní? Protože u novinky, pokud to není kniha oceněná odbornou porotou, to podle obálky vážně nepoznáš. Takže to buď zkusíš nebo rovnou odsoudíš. "
- Odrádza ma od knihy hodnotenie na obálke, ak je to, čo myslíš pod odbornou porotou. Čím senzačnejšie sú tie hodnotenia, tým častejšie je tá kniha hlúposť ale bude sa super predávať. Riadim sa skôr keď tak hodnotením na Goodreads a vlastnou hlavou, rovnako sa cítim trošku "povolaná" hodnotiť úroveň diela vzhľadom na predmet môjho štúdia na VŠ. Takže tak nejak.

16 C.ind.ere.lla C.ind.ere.lla | Web | 10. února 2014 v 9:58 | Reagovat

[15]: Za hodnocení odborné poroty beru nějaké ocenění v literární soutěži. U nás by to byla třeba Literární cena Knižního klubu. Hodnocení ze zadní strany obálek od spisovatelů, New York Press a podobně v potaz vážně neberu.
Nikomu neberu jeho názor, jen si myslím, že názor - buď čti kvalitní literaturu nebo nic, je trochu extrémní. Protože na první pohled kvalitu knížky vážně nepoznáš. A je snadné něco odsoudit, aniž bys tomu dala šanci. Už jsem zažila knihy, které na první pohled nic moc neslibovaly a nakonec se z nich vyklubalo dost kvalitní čtení.
Taky jsem Twilight četla a taky z něj byla ve své době nadšená. Netvrdím, že ta knížka má nějakou úžasnou literární kvalitu, ale prostě se četla dobře. Ale nemyslím si, že bych proto byla horší čtenář. V té samé době už jsem za sebou měla celou Jane Austenovou i sestry Brontëovy. Akorát že to jsou knížky, k nimž se na rozdíl od Stmívání ráda vracím. Prostě nikde není psáno, že když začneš u Stmívání a bude se ti líbit, časem nedojdeš k tomu, že to byla pitomost. Čtenářský vkus se prostě vyvíjí různými směry.

17 Zet Zet | E-mail | Web | 13. února 2014 v 19:40 | Reagovat

Maximálne s tebou súhlasím, je to veľmi neuctivé, keď niekto bezhlavo hodnotí knihu vetou "Je to blbé". Niekto si dal na tom prácu a im je to jedno. Veľmi dobre napísaný článok. :)

18 Vendy Vendy | Web | 22. února 2014 v 23:54 | Reagovat

Vzhledem k tomu, že čtu klidně i harlekýnky, Lanczovou nebo Viewegha, mezi moje oblíbené červené knihovny patří Angelika a Pán hor a občas se proberu i rodokapsy, tak neohrnuji nos nad nikým, kdo čte takzvanou brakovou literaturu,. (I když Večery pod lampou jsem fakt nezvládla, to bylo moc i na mě). Čtu různé, většinou odpočinkové knihy, také fantasy, scifi i horory, ale i současnou literaturu a sem tam se pokouším sáhnout po něčem trochu klasičtějším, abych "nezakrněl".
Ale dovedu si představit některé snoby, kteří si přečtou několik doporučovaných vybraných románů a myslí, že mají patent na rozum.

19 Vendy Vendy | Web | 23. února 2014 v 0:01 | Reagovat

Ještě jsem si všimla zvláštního přístupu vůči populárním knihám. Někteří je nečtou jenom z principu, což je u mě taky blbost, protože nikdy neví, jestli je kniha populární proto že je dobrá, nebo proto, že je zmedializovaná. Mně se třeba onen propíraný Twillight líbil a to  hodně, ale nepokládám tuto sérii za výlupek literatury. Určitě má na tom podíl mediální šílenství, ale mně osobně se série líbila proto, jaká byla, ne proto, že ji vychvalovali v reklamách a točili na toto téma filmy. Jistě, výhrady jsem měla, koneckonců názor si dokážu udělat, ale Twillight má něco do sebe.
Jiný příklad - Harry Potter. Tato série je mimořádně vydařená a kvalitní bez ohledu na to, jestli byla propagovaná v médiích či ne. Ale vím, že i HP mnozí nečetli právě z toho důvodu, že se o něm příliš psalo, mluvilo, točilo...
Docela pitomé, ne?
Byla jsem nedávno na blogu jedné holky, která čte Harryho Pottera až teď, i když už ví, jak to dopadne. A sama psala, že ignorování této série bylo docela hloupé, protože příběh HP a kouzelnického světa je bezvadně propracovaný a napínavý. :-)

20 Frozie Frozie | Web | 23. února 2014 v 10:47 | Reagovat

[18]:
Přesně jak píšeš, opravdu miluju lidi, kteří si přečtou jednu klasickou knihu a hned jsou páni světa. Taky občas čtu červenou knihovnu a jako hloupá si rozhodně nepřijdu :)

[19]:
Problém je, že někteří lidé kritizují například Twilight jenom proto, že to kritizují i všichni ostatní a je moderní na to nadávat. A přitom oni sami vůbec Meyerovou neznají a se čtením skončili v šesti letech. Pokud bych chtěla, dokážu nají chyby na každé knížce, i na tom Harrym. Ale proč bych to dělala? Je to součást mého dětství, dodnes po té knížce ráda sáhnu a je mi jedno, že to je brak. Komu se to nelíbí ať to nečte, ale ať to neznechucuje ostatním

21 Mirimë (Karolína K. 44) Mirimë (Karolína K. 44) | Web | 1. března 2014 v 18:24 | Reagovat

Souhlasím s tímto krásným článkem... Jednou jsem řekla o Twilight, že to je hrozná blbost a dodnes svých neuvážených slov lituji. Ne proto, že by se mi líbila (ještě jsem ji ani nečetla), ale opravdu hnusně jsem odsoudila něco, co vůbec neznám.

Máš pravdu. V umění, ať už literárním, v malířském nebo hudebním opravdu jde předvším o vkus daného člověka. Někdy jde spíš třeba o způsob pohledu, jímž se na knihu dívá, nebo o to, jak má stavěnou "laťku". Příklad: čtu 2 recenze na stejnou knihu. V jedné recenzi píší, že v knížce jsou krásně propracované charaktery, v druhé, že vůbec propracované nejsou. :)

22 Mirimë (Karolína K. 44) Mirimë (Karolína K. 44) | Web | 1. března 2014 v 21:40 | Reagovat

14. 2. mi v nakladatelství NAVA vyšla kniha. Pokud chcete vědět víc, můžete se mrknout na mé stránky ;-)  ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama