George R. R. Martin - Hra o trůny

31. ledna 2014 v 12:02 | Frozie |  Fantasy & Sci-fi
Doufám, že si všichni užíváte pololetní prázdniny, které sice trvají jeden den, ale přesto je to volno :) Dnes si můžete přečíst recenzi na knížku, která snad ani žádný komentář nepotřebuje.


Nakladatelství: Talpress
Rok vydání: 2011
Počet stran: 848
Série: Píseň ledu a ohně
Díl: první

Oficiální anotace: Úvodní část epického fantasy eposu odehrávajícího se ve světě temného středověku, mezi statečnými rytíři, mocnými čaroději, draky, zlovlky a čarostromy... Jako strážce severu lord Stark považuje za prokletí, když ho král Robert pověří úřadem pobočníka vladaře a vyšle ho na jih, odkud se zatím nikdo z jeho rodiny nevrátil. Bezejmenní staří bohové nemají na jihu žádnou moc, Starkova rodina je brzy rozdělena a pobočník sám je polapen do sítě nebezpečných intrik. Ba co hůř, v exilu ve Svobodných městech za mořem dospěl pomstou posedlý chlapec. Jako dědic šíleného Dračího krále, jehož rodina byla vyvražděna, si dělá nárok na trůn. A na severu, tam za Zdí, kde člověk nemůže nikdy říct, co je živé a co ne, se mezitím houfují mrtvé armády Jiných, které vyčkávají na konec léta a nadvládu dlouhé zimy. Příběh zrady a ambicí, lásky, čar a kouzel může začít. Zima přichází!


Moje hodnocení: 99%

Ať už je kniha sebelepší, vždy se na ní dá najít aspoň jedna chyba. Martinova sága má pouze jedinou, je naprosto neodložitelná. Nezáleží na tom, že kniha má 800 stránek, jediné co budete chtít vědět, je, kdo vyhraje tu děsivou hru o trůny.

Zima se neodvratitelně blíží. Král Robert se vydává na sever za svým dlouholetým přítelem Eddardem Starkem, aby ho jmenoval svým novým pobočníkem. I když se Ned nejlépe cítí na chladném severu mezi svými bohy a rodinou, vydává se na jih do Králova přístaviště, aby splnil svoji povinnost vůči říši. Jenže na jihu na něj nečekají žádní přátele a severští bohové tu nemají žádnou moc.
Mezitím se nemanželský syn Eddarda Straka, Jon Sníh vydává na sever na Zeď, aby se přidal k černým bratrům a chránil říši před nebezpečím za ní. Jenže zima se blíží a jediné v co můžou lidé v království doufat, je, že Zeď bude dostatečně vysoká.
A na dalekém východě za Úzkým mořem se skrývají potomci poraženého krále - Viserys a Daenerys Targaryen, potomci draků, kteří se snaží získat své království nazpět.

Jak lze snadno poznat, děj knihy je poměrně složitý a vystupuje v něm obrovské množství postav. Přesto jsem nikdy neměla pocit, že bych se v knize začala ztrácet. Vše je promyšlené do posledního detailu a každý hraje v příběhu svou roli.
Celá kniha je vyprávěna z pohledu osmi různých postav. Každá má větší nebo menší prostor, přesto jsou všechny nesmírně důležité. Na postavách stojí celý děj a oni se k němu staví svým vlastním způsobem. A všechny jsou dokonale lidské - nikdo neni vyložený dobrák ani zloduch. Všichni se snaží dosáhnout svého vytouženého cíle za použití intrik, lží a podvodů, přesto ale nemáte problém zamilovat si i toho největšího zloducha. Poctivost a čest se totiž v Sedmi královstvích nenosí a několik hlavních postav si to záhy uvědomí.

"Když hraješ hru o trůny, buď zemřeš, nebo zvítězíš."

Celá sága je prezentována jako fantasy, a i když se zde mluví o stínokočkách, zlovlcích a dracích celý svět je spíše temným středověkem, kde tyto bájná stvoření ožívají pouze v legendách. Ale na každé legendě, je něco pravdy a nikdy nevíte, kdy se pouhá pověra stává skutečností.

Jak sám Martin píše v doslovu, ďábel se skrývá v detailech. A v této knize je detailů spousty. Je proto nutné ji číst pozorně a možná vám dojde, že spousta věcí není taková jaká se zdá. Možná na to přijdete stejně jako já při druhém čtení, možná vám někdo pomůže, ale odhalení budou vskutku více než překvapivá.

Hra o trůny je kniha, která si rozhodně zaslouží označení epické fantasy, protože na svým stránkách Martin rozehrává příběh, kvůli kterému ho budete milovat a zároveň ho budete nenávidět za vraždy vašich oblíbených postav. Přesto se kniha zapíše do vaší paměti a vy budete okamžitě sahat po jejím pokračování, protože hra o trůny se nikdy nepřestává hrát.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 myanmar myanmar | Web | 31. ledna 2014 v 12:13 | Reagovat

Tahle knížka mě odrazuje velkým počtem stran. Nechápu proč, obvykle mi to nevadí, třeba u Bídníků nebo Davida Copperfielda jsem se nad rozsahem ani nepozastavila.

Nedávno jsem začala koukat na seriál a fakt mě to bavilo, ale momentálně jsem sledování přerušila právě proto, že uvažuji, jestli si raději nepřečíst knížku :)

Tvoje recenze mě docela navnadila, tak snad se k těm 800 stranám někdy dokopu. Klasickou fantasy mám ráda, ale poslední dobou se k ní dostávám čím dál tím méně - vlastně ani nevím, kdy naposledy jsem knihu tohoto žánru četla.

2 Frozie Frozie | Web | 31. ledna 2014 v 13:12 | Reagovat

[1]:
Věř mi, že počet stránek u této knížky rozhodně není na přítěž. Čte se to lehce a ty stránky utečou a ani se nenaděješ :)

3 Julča Julča | Web | 2. února 2014 v 1:15 | Reagovat

Na tuhle sérii už se chystám opravdu dlouho, ale chce si to vyhradit hodně času, což já nemám :D Ale když kamarádka mi to tak podstrkuje, že je to vážně skvělé :) Asi neodolám a taky si to budu muset přečíst :)

4 katyka katyka | Web | 7. února 2014 v 20:04 | Reagovat

Teda, znie to fakt dobre, aj keď príliš komplikované intrigy rada nemám. Ale neviem, či sa ku knihe niekedy odhodlám. Tých 800 strán ma neodrádza, skôr dĺžka celej série. Podľa mňa je ideálna trilógia - je dosť priestoru rozpracovať poriadny príbeh, ale čitateľ nemá pocit, že sa to ťahá donekonečna. No... tvoja recenzia ma minimálne primäla ešte raz to čítanie zvážiť :) Uvidím, do čoho sa pustím, keď dočítam knižné resty :)

5 Ellie Ellie | 27. června 2014 v 22:42 | Reagovat

Velký počet stránek mě též odrazoval, ale zjistila jsem že je první díl dostupný i v rozdělení na 2 části(knihy). Přečíst dvě knihy po 400 stranách je pro mě pohodlnější, takže jsem se do toho pustila zatím vážně super. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama