Rachel Harrisová - Mé sladké šestnácté století

28. prosince 2013 v 9:32 | C.ind.ere.lla |  Young Adult
Knižíšek k nám dorazil s Mým sladkým šestnáctým stoletím. A nebyla bych to já, abych se ho okamžitě nezmocnila a nepřelouskala :) Takže co si o téhle knížce myslím?


Nakladatelství: CooBoo
Rok vydání: 2013
Počet stran: 256
Série: Mé sladké šestnácté století
Díl: První

Oficiální anotace: Cat Crawfordová má za pár dní oslavit své sladké šestnácté narozeniny. Ovšem to poslední, co si přeje, je extravagantní narozeninová party organizovaná její temperamentní nevlastní matkou. Alespoň malou útěchou jí je plánovaný rodinný výlet do magické Florencie. A když ji při prohlídce tohoto úžasného města zavede zvědavost do cikánského stanu, ocitne se přím... v renesanční Florencii!
Na tomto výletu do šestnáctého století, vyzbrojena pouze batohem plným věcí z budoucnosti, se Cat setká se svými předky. A nejen s nimi, vždyť v této době je Florencie plná známých umělců, kteří právě tvoří svá vrcholná díla. A samozřejmě není nouze ani o pohledné renesanční ctitele... Avšak podaří se Cat najít cestu zpět do moderní doby, nebo se její italské dobrodružství promění v italské navždy?Moje hodnocení: 89%
Cat žije v Hollywoodu se svým otcem, slavným filmovým režisérem, a trpí problémy všech dětí úspěšných rodičů - stále se snaží dokazovat, že je dost dobrá. Její matka je přelétavá koketa, které rodinný život není po chuti a svou dceru opustila, když jí byla pět let. Cat se proto odmítá s kýmkoliv sbližovat. Nemá kamarádky ani přítele, dokonce se odmítá sblížit i se svou budoucí macechou. Kam až jí tento přístup může zavést?

Florencie je splněným snem každého milovníka umění a Cat je přímo vášnivá obdivovatelka. Jako úplatek ji proto otec vezme na Vánoce právě sem. Do prosluněné Itálie, přímo do centra renesančního umění, které Cat tak zbožňuje. A jediné, co si dívka po příjezdu přeje, je zůstat sama a moci v klidu vychutnávat atmosféru města bez doprovodu otce a jeho snoubenky. A protože výlet má být úplatkem, nezbývá Catinu otci nic jiného než souhlasit.
Cat se tak vydává do víru města a obdivovat krásy, které do té doby vídala pouze v knížkách. Osud tomu chce, že na zpáteční cestě se jí do cesty příplete cikánský stan. Cat sice na podobné nesmysly, jako jsou věštby budoucnosti, nevěří, ale přesto neodolá a vstoupí. V ten moment se její dosavadní život převrátí naruby. Ocitá se totiž na počátku šestnáctého století, kdy je Florencie hnízdem všech slavných renesančních umělců.
Dívka s novou identitou Pazienzy d'Angeli, jejíž rodiče zahynuli v Londýně na mor, se ocitá v rodině svých dávných předků, kteří se jí ujímají a přebírají vládu nad dalším dívčiným osudem. Jak to celé dopadne? Dokáže se Cat vrátit zpátky do svého světa? Jediná způsob, jak najít cestu, je totiž skryt ve slovech, které jí cikánka řekla na rozloučenou...

"Caterino, mám pro tebe úžasné dobrodružství. Měj oči otevřené a zkus se poučit ze všeho, co tě potká." (str. 34)

Renesanční Florencii v podání autorky je jiskřivě čistým místem dýchajícím všudypřítomným uměním. Cat se ocitá v prostředí, které je jí dokonale cizí a uvádí ji v úžas. Přestože o umění toho ví spoustu, historie a dobové zvyklosti jsou pro ni španělskou vesnicí. Věci, pro renesančního člověka zcela přirozené, jsou jí velkou neznámou. A její současná mentalita jí zabraňuje je byť jen pochopit, natož se s nimi vyrovnat.
Jistá "omezenost" hlavní hrdinky mi místy trochu vadila. Jako by vůbec nebrala v potaz, že svět, v němž se ocitla, od toho jejího dělí pět set let. Je to znát především na její mluvě. Italština, kterou postavy používají, je někdy sice spíš středověká než renesanční, ale přesto by každému mělo dojít, že jsou výrazy, které se do 16. století skutečně nehodí. Jazyk totiž není mrtvý konstrukt, vyvíjí se a mění, pochopitelně dnes nemluvíme jako naši předci před několika stoletími. Přesto jsou výrazy, které bychom si asi v renesanci měli odpustit.
Trochu mi vadilo, jakým způsobem mluvily renesanční postavy. Chápu, že hlavní snahou autorky bylo rozlišit dva diametrálně odlišné světy, přesto mi některé výrazové prostředky připadaly až přehnané. Hlavně proto, že mluva se neudržuje v jedné rovině - postavy buď mluví v zastaralých větných konstrukcích nebo naopak poskládají zcela moderní větu. Někdy to působí poněkud nepřirozeně.

I přes výše zmíněné nedostatky je kniha nesmírně čtivá a zábavná. Tak si říkám, jaké by to bylo, ocitnout se v renesanční době v Itálii. I když k mé plné spokojenosti by stačila i Praha v době vlády prvních Habsburků. Námět cestování časem je zde každopádně využit velmi dobře. Možná ne zcela originálně, ale přesto výborně.
Nechce srovnávat Mé sladké šestnácté století a Drahokamy. Každá z těchto sérií je totiž o něčem jiném. Navíc, Gierová je Evropanka, kdežto Harrisová Američanka, což se nejvíce projevuje v postavách. Americká mentalita nám asi vždycky bude trochu vzdálenější než ta evropská.
Tak jako tak, kniha pro mě byla příjemným zpestřením vánočních svátků a těším se, až se budu moct pustit do pokračování :)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Cora Brancy Cora Brancy | Web | 28. prosince 2013 v 9:48 | Reagovat

mmm, já bych si tuhle knížku ráda přečetla, prostě se mi líbí ta vize. chtěla bych zažít něco podobného :D

2 Monica Cernek Monica Cernek | Web | 28. prosince 2013 v 20:28 | Reagovat

knihu bych si moc ráda přečetla :) vypadá to na opravdu super příběh :))
doufám, že se mi ta příležitost někdy naskytne :-)

3 myanmar myanmar | Web | 29. prosince 2013 v 10:55 | Reagovat

Ta mluva je asi největší slabinou knih o cestování časem. Problém je, že i když se možná autor s touto problematikou vypořádá dobře, u překladatele už to tak být nemusí. Kniha vypadá zajímavě, i když přiznávám, že mě malinko odrazuje ta růžová obálka :))

4 Karolína K. 44 Karolína K. 44 | 30. prosince 2013 v 21:03 | Reagovat

Hmmm, na tuhle knihu si brousím zoubky :). Jinak hezká recenze.

5 Deny el Infian Deny el Infian | E-mail | Web | 1. ledna 2014 v 15:16 | Reagovat

Inu, o téhle knize pomalu začínám skutečně uvažovat, zvlášť po tvé recenzi.
Mě se ty náměty cestování časem celkem líbí, jen doufám, že v budoucnu nenahradí fenomén dystopií nebo upírů, protože čeho je moc, toho je přílíš :D

6 lendule lendule | E-mail | Web | 16. května 2014 v 13:51 | Reagovat

knížku jsem si přečetla.a je užasná. Doporučuju jí  tě co se jim líbí cestování v čase romantyka umění.

je spíš pro holky :-)

7 terulinka terulinka | 7. července 2014 v 22:56 | Reagovat

Moc se mi knížka líbila.Hlavně Lorenzo i když v knížce nejsou obrázky dovedu si Cat, Lorenza a všechny představit jak je autorka pěkně popisuje. Docela Cat i závidím že se může dostat do minulosti a hlavně Lorenza jak tam sou vystižené romantické části chtěla bych něco takové prožít taky. Moc si přeju aby vyšel druhý díl
:-)

8 tlapka cc tlapka cc | 15. září 2014 v 15:30 | Reagovat

ja ji mám doma je boží a tet si obědnávám příběh dvou staletí druhý díl tohoto :-) :-D

9 Teri Teri | 22. března 2015 v 21:33 | Reagovat

tahle knížka je opravdu úžasná!! doporučuji.. já už si to přečetla dvakrát..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama