Paullina Simonsová - Taťána a Alexandr

29. prosince 2013 v 12:01 | Frozie |  Historický román
Krásný den. Dneska si můžete přečíst můj názor na vynikající pokračování Měděného jezdce.


Nakladatelství: IKAR
Rok vydání: 2013
Počet stran: 408
Série: Měděný jezdec
Díl: druhý

Oficiální anotace: Rok 1943. New York. Město nových nadějí, tisíce kilometrů vzdálené od válkou zmítané Evropy i rodného Leningradu. Město, do něhož Taťána přijela začít nový život a kde se narodilo její dítě - Alexandrův syn. Jenomže ani oceán nedokáže Taťanu oddělit od stínů minulosti a z nejistého pocitu, že je její manžel stále naživu, se stává jistota i posedlost. Mezitím se v ruinách Starého světa Alexandr ze všech sil snaží uniknout všudypřítomné smrti. Ví, že proti němu stojí nejen nacistický nepřítel, ale i vražedné soukolí Stalinova režimu. Kupředu ho žene jediná myšlenka - ještě jednou se setkat s Taťánou… Druhý díl legendární romantické ságy Paulliny Simonové poprvé v českém překladu.


Moje hodnocení: 90%

Existují tři typy příběhů. Ty, které vás minou. Ty, které přečtete a rychle se vám vykouří z hlavy. A pak existují příběhy, které přečtete a už nikdy na ně nedokážete zapomenout. A myslím si, že není těžké odhadnout, do které kategorie spadají knihy od Paulliny Simonsové.

Táňa si pomalu zvyká na nový život v Americe. Na život, kdy je běžné mít tekoucí vodu. Na život, kde je normální mít během války co do úst. Může se to zdát jako banalita, ale právě díky tomu můžeme vidět, jak špatně se lidé v Sovětském svazu měli.
Táňa vychovává svého synka Anthonyho a s pomocí nových přátek - praštěné Vikki a zodpovědného Edwarda se snaží začít nový život. Snaží se zapomenout na válečné útrapy, děsivý hladomor a všechny mrtvé příbuzné, které v Rusku zanechala. Jak se ale vypořádat se smrtí muže, kterého milovala, a bez kterého si neumí svůj život představit?

Mezitím se kdesi hluboko v SSSR nachází Taťánina láska - voják Alexandr. Ten, odsouzený za velezradu, je posílán do prvních bitevních linií a nakonec i do vězeňských cel. Jediný motor, který ho neustále žene kupředu je právě Taťána, která na něj kdesi v USA čeká. Jenže dluží Stalinovi 25 let a matička Rus se ho nehodlá vzdát tak snadno.

Druhý díl trilogie je napsán jiným způsobem než byl díl první. Celý příběh je vyprávěn jak z pohledu Taťány, tak z pohledu Alexandra. Dozvídáme se toho spoustu o Alexandrově minulosti. O jeho začátcích v Rusku, o jeho rodičích i o prvním setkání s Táničkou. Na první pohled možná zbytečné pasáže, na pohled druhý ale výborné doplnění informací.
A zatímco Alexandrovy pasáže jsou plné nadějí na plnohodnotný život, pasáže Taťány jsou více než depresivní. Neustále se zaobírá myšlenkami na svou lásku a nějak zapomíná žít svůj vlastní žívot. Jediné, co ji drží nad vodou, je syn Anthony.

Už od dočtení prvního dílu jsem se neustále zaobírala otázkou, jestli se Alexandr znovu setká s Taťánou. Na jednu stranu si říkáte, že se to stát musí, o čem by pak byl třetí díl. Ale jak se blíží závěr knihy, vaše přesvědčení neustále klesá a klesá. Přiznám se, že jsem se nikdy nebála tolik o štěstí svých hrdinů, jako právě při čtení této knihy.

I když byl druhý díl o něco slabší než díl první, stále je to jedno z nejlepších děl, které jsem kdy četla. Simons dokázala vymyslet příběh dvou lidí, které spojuje nehynoucí láska. Vymyslela příběh, který je plný něžného citu, ale i bolesti a slz. Příběh o nadějí, která nutí člověka pokračovat přes všechny překážky. Je to jednoduše příběh, který se zapsal do srdcí spoustě čtenářů po celém světě. A našel si místo i v tom mém.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Lucinda Lucinda | Web | 29. prosince 2013 v 13:13 | Reagovat

Krásná recenze! Těším se až si přečteš Letní zahradu a napíšeš na ní recenzi! :)
Opravdu teď se na knížku těším ještě víc :)

2 Tiw Tiw | Web | 29. prosince 2013 v 13:21 | Reagovat

Skvělá recenze! Naprosto s tebou souhlasím :-)

3 Lili.en Lili.en | E-mail | Web | 29. prosince 2013 v 18:10 | Reagovat

Knihu jsem dostala od přítele k Vánocům, tak se do ní musím taky brzo pustit :), těším se, protože Měděný jezdec byl skvělý :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama