Paullina Simonsová - Měděný jezdec

3. prosince 2013 v 16:04 | Frozie |  Historický román
Přeji krásný den :) Nevím, jak vy, ale já už počítám dny do Vánoc. Nejen, že nutně potřebuji volno, ale Vánoce jsou svátkem, které miluji už od dětství. Vánoční dárky mám už skoro pokoupené, cukroví za chvíli bude upečeno a všude okolo se to hemží nádhernou výzdobou.
A co vy, už máte všechny dárky? Nebo to necháváte na poslední chvíli?


Nakladatelství: IKAR
Rok vydání: 2013
Počet stran: 616
Série: Měděný jezdec
Díl: první

Oficiální anotace: Poutavá historická freska je zároveň nezapomenutelným příběhem o lásce vzdorující hrůzám války i lidské zášti. 17letá Taťána vyrostla v Leningradě, v městě, kde památníky zašlé slávy kontrastují s šedivou realitou stalinského Ruska. V roce 1941, ten den, kdy Němci napadnou Rusko, se Taťána poprvé zamiluje - vzápětí pocítí trpkost zakázané lásky: nadporučík Alexandr Bělov je vyvolený její sestry Dáši. Navíc má Alexandr temné tajemství - pochází z rodiny amerických komunistů, kterou zlikvidovalo NKVD. Lásce Taťány a Alexandra není přáno: město drtí německá blokáda, hladomor, zima a všudypřítomný strach ze smrti. Ale jindy slabá Táňa se ukáže jako nejsilnější člen rodiny a s Alexandrovou pomocí překonává všechny útrapy. Nejtěžší zkouškou však bude odolat vlastní touze…

Moje hodnocení: 95%
Když před několika měsící přinesla ségra tuto knihu domů, okamžitě mě nadchla anotace a věděla jsem, že kniha patří přesně k těm příběhům, které mám ráda. Neuplynula dlouhá doba a po všech blozích se začaly šířit recenze, které knihu vyzvedávaly do nebes. A proto jsem se opravdu těšila až si na knihu konečně najdu čas a budu se moci sama přesvědčit o jejich kvalitách.

Příběh začíná 22. června 1941 v Leningradě. Je to den, který se zapsal do dějin. Den, kdy i pro SSSR začala 2. světová válka. Den, kdy je zradil jejich spojenec. A tenhle jediný den navždy změnil osudy milionů lidí, nejen v Leningradě, ale po celém Sovětském svazu.

Válka znamenala nejvyšší chaos, zkázu, duši deptající změť, končící roztrhanými ostatky nepochovaných lidí, rozházenými po chladné zemi. V celém vesmíru neexistovalo nic chaotičtějšího než válka.

Je krásný letní den a všichni obyvatelé Leningradu se probouzejí do slunečného rána. A společně se všemi ostatními i Taťána Metanovová, obyčejná 17-tiletá dívka, která žije se svou rodinou. Nikdo z nich ještě netuší, že nejbližší dny, měsíce a roky se nesmazatelně vryjí do jejich životů a nic už nebude takové jako předtím. Když se z rozhlasu doslechnou, co se přihodilo, zůstanou překvapeni a určitě i znepokojeni. Nikdo si ale nepřipouští, že by Rudá armáda neměla Němce zahnat. Vždyť je tak silná! A hned zkraje příběhu dostává Taťána obrovskou roli. Její rodina ji pověří, aby pokoupila co největší množství potravin. Jenže Táňa je mladá a naivní a namísto pobíhání po městě, si raději koupí zmrzlinu a spokojeně si ji vychutnává na lavičce v parku. A v té chvíli znovu zasáhne osud. Táňa se setkává s tajemným důstojníkem Alexandrem, který ji nejen pomůže sehnat vše potřebné, ale stává se i její první láskou. Jenže jak už to tak bývá, pohádkový konec nepřichází takhle znenadání. Alexandr je totiž muž, na kterého si myslí starší sestra Taťány, Dáša.

Nechci zbytečně rozvádět děj celého příběhu, bude určitě lepší když si jej přečtete sami, ale co bych ráda vyzdvihla jsou postavy. Jejich charaktery zvládla autorka popsat naprosto skvěle a hlavně naprosto reálně.
Skoro celý příběh vidíme z pohledu mladé Taťány. Taťány není ničím výjimečná. Není přehaně okouzlující ani chytrá, ale co jí dělá naprosto odlišnou je její dobrota. Je to hodná dívka, která se vzdá své vlastní lásky a přenechá ji sestře. Hodná holka, která vaří a uklízí pro svoji rodinu a nikdy neslyší jediné děkuji. Hodná holka, která snáší veškeré útrapy bez jediné stížnosti. Hodná holka, která vyzvedává potraviny pro všechny a svůj malý podíl rozdá ostatním. Dívka, která je pro záchranu svých blízkých schopná udělat cokoliv a přitom nežádá nic na oplátku. Dívka, která nevzdává věci, které ostatní už dávno odepsaly. I když má spoustu vlastností, které zrovna nemusím a někdy jsem nechápala její počínání, nedokázala jsem si ji nezamilovat. Ona je zkrátka Hrdinka s velkým H.

Všichni víme, že 2. světová válka byla nejhorším konfliktem v lidských dějiných. Ale právě knihy jako jsou tyto, nám ukazují, že nejhůře na tom byli obyčejní lidé, kteří za nic nemohli a rozhodně si nezasoužli nic ze hrůz, které je potkaly. V létě 1941 si nikdo nemyslel, že by mohli Němci výrazně ohrozit Sovětský svaz, natož dojít až do Lenigradu. Ale velice rychle vystřízlivěli. Německé vojsko postupovalo rychle do vnitrozemí, zabíralo jedno území za druhým a netrvalo to dlouho a stálo před branami Leningradu. A tím začala blokáda Leningradu. Blokáda, která trvala 900 dní a poslala na smrt obrovské množství lidí.

Přiznám se, že je těžké říct proč si knihu přečíst. Pokud bych o tom měla někoho přesvědčit, nevím jestli bych to dokázala. Kniha totiž obsahuje typická klišé, která ale v příběhu fungují naprosto dokonale. Láska na první pohled, milostný trojúhleník, občas i čtyřúhelník, strašně hodná hrdinka... Všechno tohle v knize najdete, přesto však nemáte pocit, že čtete nějakou nepovedenou harlekýnku. Spíš naopak. Paullina ukázala, že i na první pohled jednoduchý romantický příběh lze proměnit v něco nadčasového. Něco, co vás dokáže rozbrečet, ale i rozesmát. Něco, nad čím budete přemýšlet několik dní a budete ten příběh zároveň milovat i nenávidět.

Měděný jezdec je příběh o obyčejných lidech, kteří si vytrpěli strašné věci, přesto ale nikdy nezapomněli na něco tak obyčejného a pomíjivého jako je láska. Je to kniha, kterou by si měl přečíst každý, kdo má rád knížky. Protože takhle kniha za to rozhodně stojí!

Vojáku! Dovol mi, abych ti kolébala hlavu, hladila tvář, líbala tvé drahé sladké rty a křičela přes moře a šeptala ledovou ruskou stepí, jak tě miluju... Luga, Ladoga, Leningrad, Lazarevo... Alexandře, jednou jsi nesl ty mě a teď ponesu já tebe. Ponesu tě navždy v sobě.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Lucinda Lucinda | Web | 4. prosince 2013 v 16:21 | Reagovat

Měděného jezdce jsem četla a je to jedna z nejlepších knížek!! :)

2 Lucinda Lucinda | Web | 4. prosince 2013 v 16:22 | Reagovat

Měděný jezdec je jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla :)

3 .Putta .Putta | Web | 14. prosince 2013 v 23:16 | Reagovat

Tvoje recenze mě dost oslovila. Myslím si, že i když se tomuto žánru moc nevěnuji, tak že by mě tato kniha zaujmout určitě mohla. V jádru jsem dost citový člověk a přijde mi, že v Měděným jezdci je to také hodně o citech.

4 Frozie Frozie | Web | 15. prosince 2013 v 10:37 | Reagovat

[3]:
V tom případě, si knihu určitě přečti. I když se kniha odehrává v minulosti, tak to určitě není jen historický román. Je to spíš o lásce dvou lidí, kteří měli svou lásku hodně ztíženou.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama