Morgan Matsonová - Amy & Roger: Na cestě

21. prosince 2013 v 12:13 | C.ind.ere.lla |  Young Adult
Tak jsem procestovala Ameriku s Amy a Rogerem...


Nakladatelství: CooBoo
Rok vydání: 2013
Počet stran: 420

Oficiální anotace: Trochu šílená jízda Amerikou + špetka romantiky = báječné čtení nejen na léto!
Amy se na léto dvakrát netěší. Její máma se rozhodla přestěhovat na druhý konec země a Amy má teď za úkol dovézt její auto z Kalifornie do Connecticutu. Problém je, že od té doby, co její otec zemřel při autonehodě, se Amy není schopná posadit za volant. Děsí ji to. A v tu chvíli přichází na scénu Roger, prý styrý přítel rodiny (jak tvrdí Amyina matka), který má také v plánu roadtrip přes půlku Států. Nejkratší možná trasa je naplánovaná, tak stačí vyrazit... Proč to ale nevzít zábavnější cestou? Udělat si pár zajížděk rodičům natruc a poznat Ameriku? Pomůže to oběma, aby se vyrovnali sami se sebou a zacelili bolavé rány?

Moje hodnocení: 85%
Amy je sedmnáct, právě dokončila předposlední ročník střední školy a na ten maturitní se má přestěhovat ze slunné Kalifornie do Connecticatu. Její otec totiž zemřel v březnu při autonehodě a matka se tak rozhodla radikálně změnit život celé rodiny. Nový start v novém státě, to je přece fér. Až na to, že Amy není z představy stěhování ani trochu nadšená. Nemluvě o tom, že do Connecticutu se má dostat vlastním autem, které její matka nutně potřebuje do nového bydliště dopravit. Má to jen jeden zcela nepodstatný háček - Amy neřídí.
Dívka od otcovy smrti neseděla za volantem a rozhodně na tom nehodlá nic měnit. Proto přichází na scénu Roger - pohledný vysokoškolák, se kterým si hrávali jako děti a kterého si Amy vůbec nepamatuje. Společnou cestu s ním považuje už předem za otravu a uklidňuje se pomyšlením, že to přeci budou jen čtyři dny. Jenže pak se to všechno tak nějak zvrtne...
Amyina matka trasu cesty pečlivě naplánovala, zarezervovala hotely a očekává, že ji její dcera na slovo poslechne. Ale z nějakého důvodu má Amy najednou chuť se vzbouřit. Matčin dokonalý plán nejkratší možné cesty bere rychle za své, když se dvojice rozhodne si výlet okořenit kapkou vzrušení a obohatit o spoustu poznání. Z nudného výletu dvou cizích lidí se tak stává pravý amrický roadtrip se vším, co k tomu patří. :)

"Ale dvě věci jsou absolutně nutný, pokud se chystáme na výlet."
"A to?"
Otočil se na mě a usmál se, když stavěl na semaforu. "Chuťovky a písničky," odpověděl. "Ne nutně v tomhle pořadí." (str. 52)

Cesta napříč Amerikou může být vlastně velké dobrodružství. Najednou zjistíte, že můžete zabrousit na místa starých vzpomínek, objevit nové známé nebo projet trasu, která až nahání strach. Zkuste si třeba strávit nekonečné hodiny na dálnici číslo 50, údajně nejosamělejší silnici v Americe. Sedět v autě sama a mít projet napříč celou Nevadu, asi by mi přeskočilo.

Původně plánovaná trasa naroste z 3 189 mil (5 133 km) na neuvěřitelných 4 488 mil, což je zhruba 7 222 km. A přestože Amyina matka zuří, tenhle výlet se nakonec může ukázat mnohem prospěšnější, než se na první pohled zdálo. Protože jak pro Rogera, tak pro Amy je to šance, jak se vyrovnat s minulostí. Protože cestování se nakonec může ukázat jako ta nejlepší terapie na světě...

Kniha, od které jsem vlastně nic moc nečekala, mě příjemně překvapila. Je to velké dobrodružství napříč Amerikou, které dokáže naše hrdiny změnit. Amy, která se po otcově smrti stáhla do sebe, díky Rogerovi a jejich společné cestě opět začíná žít. Stává se z ní ta stará Amy, která ráda flirtovala, bavila se a nevadilo jí sednout za volant. Roger se vyrovnává se svou minulostí a dokáže překonat lekce, které mu život dává, a ještě vyjít posílen.

Jednou bych ráda podnikla výlet napříš Amerikou. Pro někoho, kdo žije v srdci Evropy, je to smělý cíl. Ale proč bych nemohla snít? Doletět do New Yorku, půjčit si auto a skončit v kalifornském San Franciscu... Možná, až se na mě v nějaké loterii usměje štěstí a já budu mít na kontě pár zbytečných milionů, tehle výlet absolvuju :) A pokud ne, vlastně se svět nezboří. Cesta za poznáním světa i sama sebe totiž můžu podniknout i u nás doma. Česká republika je sice malá, ale krásná. A při tomhle domácím roadtripu mi můžou dělat společnost třeba právě Amy s Rogerem na jejich velké výpravě přes mnohonásobně větší stát...
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama