E. L. James - Padesát odstínů temnoty

1. prosince 2013 v 16:42 | C.ind.ere.lla |  Romantika
Recenze na pokračování slavné erotické série. Co si o druhém dílu myslím?


Nakladatelství: XYZ
Rok vydání: 2013
Počet stran: 656
Série: Padesát odstínů
Díl: Druhý

Oficiální anotace: Ještě temnější, smyslnější a neodolatelně návykové...
Poté co Anastasia Steelová na vlastní kůži pocítí, jak temná jsou tajemství Christiana Greye, opouští ho. Přese vše, co se mezi nimi stalo, na něj stále nemůže zapomenout. Když ji tedy Christian nabídne nové podmínky jejich vztahu, nemůže odolat a vrací se k muži, kterého miluje. Postupně odhaluje všechna tajemství a zjišťuje, že jeho padesát odstínů šedi je temnějších, než si kdy dovedla představit.
A zatímco Christian bojuje se svými démony, Ana musí učinit nejdůležitější rozhodnutí ve svém životě...


Moje hodnocení: 65%
Po většinu doby, co jsem knihu četla, jsem uvažovala nad nižším hodnocením. Když jsem nad tím však zauvažovala do hloubky, první a druhý díl vycházejí v podstatě nastejno. I když každý jiným způsobem. A upřímně přiznávám, že to bylo jen několik málo scén, co knihu v mých očích zachránilo.

Ana je po rozchodu s Christianem naprosto zoufalá. Odmítá jíst, skoro nespí a jediné, čemu je schopná věnovat jakous takous pozornost, je její nová práce. Člověk má chuť s ní zatřást, aby se vzpamatovala. Proč takové divadýlko, když to byla právě ona, kdo svého temného milence opustil? Ana však zcela iracionálně trestá sama sebe, jako by byla její vina, že je zase sama. Na jednu stranu to tak sice je, na tu druhou... ukažte mi, kolik žen se nechá před, během nebo po sexu mlátit?
Netrvá to však ani celý týden a Christian je zpátky na scéně. Podle vlastních slov je zcela zničený a chce Anu zpátky. Za každou cenu. Z toho vyplývá, že podmínky smlouvy, kterou mezi sebou uzavřely, nejspíš budou muset být přehodnoceny. A jaké to překvapení, Ana se přes všechno, co se mezi nimi odehrálo, vrhá Christianovi zpět do náručí. To, co následuje je víc než tři sta stránek zoufalé nudy plné sexu. Romantického sexu!

V prvním díle jsem uvažovala nad duševním zdravím hrdinů a především pak Any, popisované sexuální praktiky mi připadaly zvrhlé a zvrácené. Přesto to aspoň mělo šťávu. To, co si pro nás autorka připravila do pokračování je bohužel převrat o sto osmdesát stupňů a nejsem si jistá, že je to dobře. Christian totiž navrhne Aně vanilkový vztah, jednoduše klasické romantické chození, o kterém sní každá dívka. Ovšem plné sexu. Který, nemůžu si pomoct, mi připadal neskutečně nudný. Přestože si to naši hrdinové rozdávali všude, na všemožné způsoby a snad milionkrát denně, tak nějak přeslazně z toho odkapával med. To už snad radši biče.
Aby bylo romantické cukrování vyváženo trochou akce, objevuje se na scéně Christianova šílená ex-sub, která to nejspíš nemá v hlavě v pořádku a potřebovala by odbornou pomoc. Pro příběh je zcela nepodstatná, paradoxn je přesto právě ona, díky komu se objeví těch několik málo skutečně zajímavých scén.

Druhý díl je hlubší sondou do charakterů obou hlavních hrdinů. Lépe je poznáváme a Christian přestává být oním záhadným Panem Tajemným. Aspoň z části. Jeho padesát odstínů je zakořeněno vážně hluboko a jejich odkrývání dochází pozvolna a postupně. Alespoň už to ale není jen ten zatraceně sexy chlap z hromadou peněz na účtu. Pokud jde o Anu, nemůžu říct, že bych si ji nějak výrazněji oblíbila. K její vnitřní bohyni přibývá pro jistotu ještě podvědomí v brýlích s kostěnými obroučkami. Upřímně doznávám, že při každé zmínce o vnitřní bohyni jsem měla chuť začít zoufale řvát. Všechny akrobatické a gymnastické prvky, které předvádí, snad ani nejsou fyzicky možné, nemluvě o tom, že její přítomnost je neskutečně otravná, ne-li rušivá.

V prvním díle mi chyběla romantika, v druhém je jí na můj vkus až moc. A sexuální scény, kvůli kterým většina žen knihu čte, navíc za moc nestojí. Tak nějak jsem mezi postavami necítila to správné jiskření, jen neukojitelnou chtivost a až nadpozemskou sexuální výkonnost. Chlap, co to zvládne čtyřikrát za noc? Ne, děkuju pěkně, vážně nemám zájem. Navíc, tentokrát jsem skutečně měla pocit, že čtu Twilight pro dospělé. Ve skutečnosti proti Stmívání nic nemám, ve své době se mi vlastně celkem líbilo, ve Fifty Shades ho však je nějak moc.

Jsem v pokušení říct, že série má sestupnou tendenci, přesto si ta slova ušetřím, dokud se nedostanu k závěrečnému dílu celé trilogie. Nikdo z nás sice určitě nepochybuje o tom, že všechno šťastně skončí, ale radši se přesvědčím. Co kdyby autorka měla se svými hrdiny jiné plány?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 EgoGirl EgoGirl | E-mail | Web | 31. prosince 2013 v 20:09 | Reagovat

Četla jsem všechny 3 díly a musím říct, že mnohem lepší je kniha Božsky Bastard, i když nejsem fanoušek těchto knih, mám pocit jako by v nich autoři ponižovali ženy.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama