Ally Condie - Dokonalý pár

30. prosince 2013 v 14:26 | Frozie |  Dystopie
A při dnešku si můžete přečíst další recenzi. Tentokrát už na dříve vydanou knížku, já se k ní ale dostala až nyní a to díky projektu Syki.


Nakladatelství: Knižní klub
Rok vydání: 2012
Počet stran: 328
Série: Matched
Díl: první

Oficiální anotace: Cassie vždy věřila, že podřídit se těmto rozhodnutím je jen malou daní za dokonalý život. Když jí tedy Společnost vybere jako životního partnera jejího nejlepšího kamaráda Xandera, nepochybuje o tom, že je to ten pravý… dokud se na displeji s jeho portrétem nakrátko nemihne tvář někoho úplně jiného. Cassie musí najednou řešit obrovské dilema - volit mezi Xanderem a Kyem, jediným životem, jaký kdy poznala a dovedla si představit, a cestou, po níž se dosud nikdo nevydal. Musí volit mezi dokonalostí a citem, který možná dokonalý není, zato je však upřímný.


Moje hodnocení: 60%

Nuda, nuda a zase jenom nuda. Tak nějak bych zhodnotila jednu z prvních dystopických knih, která u nás vyšla. Hned jak jsem se o této knize doslechla, chtěla jsem si ji přečíst. Nalákala mě velká podobnost k Deliriu, které se mi moc líbilo. Ale jak to tak bývá, velká očekávání nejsou příliš dobrá. Nemůžu říct, že by mě kniha zklamala, ale nadšená jsem z ní rozhodně nebyla.

Příběh knihy se odehrává v nespecifikované budoucnosti, kdy celou zemi řídí Společnost. Rozhodují úplně o všem. Kolik budete mít dětí, kde bude žít, kdy umřete... A hlavně, kdo bude váš partner. Cassia o těchto rozhodnutích Společnosti nikdy nepochybovala. Věřila, že vše je v naprostém pořádku. A když jí je jako partner vybrán nejlepší přítel - Xander, nemůže být šťastnější. Problém ale nastane, když se na čipu, na kterém se má dozvědět něco o Xanderovi, objeví úplně jiná tvář - tvář Kye. A aby toho nebylo málo, i tohoto chlapce Cassia zná.

Problémem knížky není příběh nebo vymyšlený svět. Naopak. Myslím si, že autorka vymyslela celý systém velmi dobře, a nápad s výběrem partnerů podle určitého algoritmu je více než originální, ale... Každá kniha má své ale. A v téhle jsou to postavy. Možná je to jenom můj pohled, ale já si ani jednu z nich neoblíbila a nedokázala jí fandit.
Cassia je tak trochu naivní. Nejdřív stoprocentně věří celé Společnosti, a najednou začně pochybovat. Začne číst básničky, učit se psát a myslí si jakej to neni bad-ass. Ale, aby se bojovalo proti zavedenému systému, je toho třeba trochu víc....
A pak je tady ten známý milostný trojúhelník. Oba dva kluci, jak Ky, tak Xander byli určitě sympatičtí, každý svým vlastním způsobem, ale ani jeden si mě nezískal, tak abych mu lásku Cassie přála víc než tomu druhému.

Kromě podobné myšlenky jako má Delirium se v této knížce nachází další shoda. I tady je více popisných pasáží než dialogů. A to, za co jsem si Lauren Oliver zamilovala, mě tady vůbec nebavilo. Lauren má pro mě více poetičtější jazyk, který nedostatek akce vyváží.

Pokud čtete dystopickou knihu, není nadto zamyslet se, jestli je něco podobného možné v budoucnu. V knize se operuje s myšlenkou, že partneři jsou vybíráni kvůli vhodným genům a tím pádem se zabrání různým nemocím typu rakoviny. Doufám, že vědcům se podaří najít nějaký lepší způsob, jak těmto nemocím zabranit, ale myslím si že ani toto řešení není úplná utopie. Vždyť to je poslání dystopických románů. Přimět nás si myslet, že něco podobného se v budoucnu klidně může stát.

Po přečtení recenze můžete mít pocit, že kniha za čtení vůbec nestojí. Mým záměrem není knihu schodit, pouze napsat můj názor. Kniha totiž není špatná, ale jak se to občas stává, sáhnul po ní nevhodný čtenář. Je možné, že před pár lety by se mi líbila. Ale dystopie mě už tak trochu omrzely a to jsem jich zdaleka nepřečetla tolik, jako někteří ostatní blogeři. Můj vkus je už někde jinde a s tím se nedá nic dělat. Věřím ale, že se kniha může líbit spoustě lidem. Pokud máte rádi dystopické světy a jste o pár let mladší než já, určitě po knize sáhněte. Po stránce příběhové nebo stylistické jí totiž nemám co vytknout.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 myanmar myanmar | Web | 30. prosince 2013 v 15:57 | Reagovat

Knihu jsem četla a i když mi nepřipadala špatná, téměř ve všem se s tebou shodnu - a vlastně i v procentuelním hodnocení :) Bylo to takové...rozvláčné, a dlouho trvalo, než se začalo něco dít. Tak si říkám, že jsem se chtěla mrknout na další díly a pořád nic... hm :D

2 EM EM | Web | 4. ledna 2014 v 16:38 | Reagovat

Knížku jsem četla už před nějakou dobou a docela se mi líbila, další díly se mi však líbily o trochu méně.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama