Rachel Hartman - Serafína

14. listopadu 2013 v 15:38 | Frozie |  Fantasy & Sci-fi
Přeji krásný den. Dnes si můžete přečíst recenzi na knižní novinku. Popravdě ale musím říct, že mě moc nezaujala. Víc se ale dovíte v recenzi :)Nakladatelství: FRAGMENT
Rok vydání: 2013
Počet stran: 352

Oficiální antoace: V zemi zvané Gored žijí již po desetiletí lidé a draci v míru. Po tajemné smrti lidského prince je však příměří ohroženo. Podaří se Serafíně, která před světem skrývá své žiovtní tajemnství, odhalit skutečného vraha?

Moje hodnocení: 65%

Když jsem se poprvé doslechla o Serafíné, byla jsem na ni opravdu natěšená. Příběhy o dracích mám ráda, ale přitom jsme jich za svůj život moc nepřečetla. Navíc kniha nesla výborné hodnocení od samotného autora Eragona - Christophera Paoliniho a všude se na ni objevovaly velmi kladné recenze. Není proto divu, že moje očekávání byla vysoká. Naplnila se? S politováhodním musím říct, že ne. Příběh byl pro mě jedním velkým zklamáním.

Záporných recenzí jsem moc nenapsala. A má to několik důvodů. Zaprvé se snažím najít na každé knize něco dobrého a zadruhé si vybírám knihy, od kterých očekávám určitou úroveň. Proto mi i napsání této recenze dalo pořádně zabrat. Nejdřív jsem si zkrátka potřebovala utřídit svoje názory na tohle dílo.

Vítejte v Goredu. Fantazijním světě, kde žijí draci a lidé v míru díky dohodě, která byla uzavřena před desítkami let. Ale křehký mír se začíná bortit a na scénu přicházejí postavy, které už měly dávno upadnout v zapomnění. A tak se do popředí dostává Serafína, která má s nimi společného více než by si přála. Na pomoc ji ale přichází další postavy, jak ty lidské, tak i ty, které mají stejný problém jako ona - tedy že jsou polodraci.
Tedy, že je někdo další polodrak se dozvídáme až v průběhu knihy. A to díky Snové Zahradě, která patří pouze Fíně. Má ji totiž pouze ve své mysli a pečlivě se stará o příšerky, které tam jsou zabydlené. A ke konci knihy se dovíme, že jsou to vlastně skutečné postavy.

Přiznám se, že kniha je opravdu dost nedějová. Příběh by se dal shrnout několika větami a díky tomu se v knize nachází obrovské množství popisů. Já sice nejsem odpůrce popisných částí, třeba Lauren Oliver mám opravdu ráda a taky píše hodně popisně, ale tady mě to prostě nebavilo. Kolikrát jsem se přistihla, že vůbec nevnímám a jediné, co jsem chtěla, aby se kniha konečně nějak rozjela. Zápletka je samozřejmě rozuzlena, ale že bych si přitom kousala nehty a nemohla se dočkat konce... to se mi tedy opravdu nestalo.

A pomyslným hřebíkem do rakve pro mě byly postavy. Ani jedna mě nědokázala nijak zvlášť zaujmout. Všichni jsou hrozně, poctiví, čestní... a je to dobře, je hezké si přečíst o někom, kdo se chová podle pravidel, ale já osobně dávám přednost realističtějším charakterům. Jediný kdo se mi líbil je Fínin učitel Okra a ani princezna Glisselda nebyla nejhorší. Chyběl mi tam ale pořádný záporák. A když se tam objevil, tak kniha končila.

A ještě malá technická ke konci. V knize jsem postrádala mapa. Pokud se příběh odehrává v jakémsi fantazijním světě, mapka na přebalu by měla být samozřejmostí. Aspoň kvůli těm, jako jsem já, kteří potřebují vizuální podobu pro lepší pochopení.

Touhle recenzí nechci říct, že jde o špatný příběh. Spíš se dostal do rukou špatnému člověku. I když je na přebalu YA zaměření, spíše bych ho určila mladším čtenářům, kteří ocení lásku a pravdu víc než já. I když mě příběh nijak nenadchnul, po druhém díle sáhnu, abych se dozvěděla, jak to bude pokračovat a třeba se i dočkám nějakého toho záporáka.

Tímto bych chtěla poděkovat nakladatelství FRAGMENT za poskytnutí recenzního výtisku
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Polgara Polgara | Web | 14. listopadu 2013 v 20:11 | Reagovat

Přitom víc se mi líbily právě ostatní pohledy s nimiž se Serafína setkala. Samotná hlavní hrdinka mi lezla tak trochu na nervy, místy se chovala neuvěřitelně hloupě, ale přitom námět na příběh, byl víc než dobrý, některé části, třeba ty se Snovou zahradou atd byly dobré, ale čekala jsem trochu víc.

2 Frozie Frozie | Web | 15. listopadu 2013 v 15:34 | Reagovat

[1]:
Přesně tak, když to někdo tak strašně vychvaluje, tak jsem opravdu čekala Něco! Ono je asi lepší nic nečekat, a pak je pouze člověk příjemně překvapen :)

3 kaja kaja | 21. února 2014 v 13:51 | Reagovat

Mě se se tak kniha moc líbila.Včera jsem ji od 10 kapitoly přečetla celou.Ale ten začátek nebyl nic moc.Spíše se mi více líbil konec a střed knihy.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama