Kristina Springerová - Espressologie

9. listopadu 2013 v 15:53 | C.ind.ere.lla |  Young Adult
Pokud hledáte oddychovou knihu na pošmourné listopadové dny, Espressologie je to pravé pro vás :)

Nakladatelství: CooBoo
Rok vydání: 2012
Počet stran: 192

Oficiální anotace: Pozor na to, jaké si dáváte kafe. Vždycky to něco znamená...
Sedmnáctiletá studentka Jane si přivydělává v malé kavárně jako baristka a časem vytvoří teorii, podle níž se charakter lidí pozná dle jejich oblíbené kávy. I jí samotné to přijde jako trochu bláznivý nápad, ale jen do doby, než dá dohromady několik párů, kterým to pak úžasně klape. V tu chvíli se z ní stává espressologická hvězda, k níž si chodí pro radu lidé z celého města. Ale dokáže Jane najít životní lásku i pro sebe, nebo bude jediná, komu se štěstí vyhne?

Moje hodnocení: 80%
Jane žije v Chicagu, studuje poslední ročník střední školy a ve volném čase si přivydělává jako baristka. Její vysněná vysoká škola totiž nepatří k nejlevnějším a ona potřebuje peníze na školné. Práce v kavárně je však pro ni zajímavá i ze sociologického hlediska. Může totiž zkoumat různé typy lidí na základě toho, jakou si dají kávu. Drží se tradic, nebo rádi experimentují? Jsou stálí, nebo proměnliví jako počasí? Spořivě šetří každou korunu, nebo se na nějaký ten výdaj navíc neohlížejí? Věřte nebo ne, to všechno se dá poznast podle kávy. Váš oblíbený druh o vás totiž může prozradit víc, než byste čekali...
Jane si tajně vede záznamy o každém prodaném nápoji a vytváří tak vlastně jakýsi typář charakterů. A právě díky svému sešitu prodaných káv ji napadne absolutně uhozená myšlenka - co kdyby zkusila dát dohromady dva lidi, kteří se vůbec neznají, ale jejichž oblíbené kávy k sobě dokonale pasují? A jakmile se jí v hlavě tenhle nápad zrodí, nic ji nemůže zastavit. Ti dva se potkají a světe div se... ono to funguje! A první šťastný pár je nečekaným krokem k něčemu mnohem rozsáhlejšímu...

Jane je celkem příjemná hrdinka, která si na nic nehraje, je upřímná a svoji práci zbožňuje. Sice je trochu flákač, pokud jde o školu, ale to není první ani poslední. A vzhledem k tomu, jaké předměty vlastně studuje, svým ulejváním si nijak zvlášť neškodí. Jejím hlavním zájmem je učinit lidi okolo sebe šťastnými. A pokud cesta k tomu vede přes dohazovačtství, proč ne? Místo pátrání v srdcích jinýchby však Jane mohla občas zapátrat v tom vlastním. Třeba by se sama divila, co se v něm skrývá.

Kniha není příliš rozsáhlá, těch necelých dvě stě stran zvládnete přelouskat za jeden večer. Na jednu stranu je to trochu škoda, protože i na tak malém prostoru si hrdiny oblíbíte. Na druhou stranu však příběh není takříkajíc "vymačkán až na dřeň". Autorka výborně vužívá potenciál svých postav, ale nepřehání to a než by zbytečně plkala o ničem, radši skončí.

Svým způsobem je Espressologie banálním dívčím románem, rozhodně však s originálním nápadem. Vzhledem k tomu, kolik naše generace dokáže spotřebovat kávy (studenti ležící do noci nad knihami ví o čem mluvím), je to přesně to, co náš trh potřeboval. Proč se nezamyslet nad tím, jaký by byl náš ideální protějšek podle toho, co rád pije? Seznamovat se dá přeci na základě všeho možného. Když to jde podle zvěrokruhu, proč by to nemohlo jít podle kávy?

Jednoduše řečeno, Espressologie je příjemná oddechovka, u níž není třeba příliš přemýšlet, ale která vám zaručeně prosvítí pošmourný listopadový den. A pokud si ještě navíc uvaříte šálek voňavé kávy, kouzelná atmosféra na vás dýchne o to víc. :) A jen tak mimochodem, mým oblíbeným pitím je střední vanilkové latté. Koho by mi podle něj Jane asi našla? :)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Monie Monie | E-mail | Web | 12. listopadu 2013 v 21:13 | Reagovat

Nádherná receze :) o této knize jsem toho slyšela docela dost a nevypadá to vůbec špatně! Nic extra od toho neočekávám ale může to být opravdu fajn knížka

2 C.ind.ere.lla C.ind.ere.lla | Web | 12. listopadu 2013 v 21:48 | Reagovat

[1]: Ona je to vážně spíš oddechovka, když potřebuješ úplně vypnout, ale relaxuje se u ní moc pěkně :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama