Roald Dahl - Karlík a továrna na čokoládu

28. listopadu 2013 v 16:02 | Frozie |  Ostatní
Krásný den! Podle venkovní teploty, která už hodně nebezpečně klesá k nule je jasné, že zima se blíží. A s sní samozřejmě i Vánoce. Tyhle svátky patří k mým nejoblíbenějším dnům v roce, a i letos, se nemůžu dočkat sledování pohádek, výborného cukroví a rodinné pohody :)

Dnes si můžete přečíst recenzi na krásný pohádkový příběh, který se v zimě odehrává. A co je lepšího než čokoláda v zimě? I když, ta je dobrá v jakoukoli roční dobu. :D


Nakladatelství: Academia
Rok vydání: 2007
Počet stran: 208

Oficiální anotace: Karlík Bucket, chlapec z chudé rodiny, souhrou šťastných náhod získá los, který mu umožní spolu s dalšími dětskými výherci navštívit továrnu na čokoládu pana Willyho Wonky. Návštěva se pro všechny děti kromě Karlíka promění v hrůzný zážitek, protože Umpa-lumpové, kteří sladkosti vyrábějí, je postupně vytrestají za jejich špatné vlastnosti - jedno spadne do čokoládové řeky, další zfialoví a ještě jiné je svrženo do odpadní šachty. Nakonec zbývá jen Karlík. Pan Wonka pro něj coby výherce přichystal nebývalé překvapení. Podle příběhu byl natočen film s Johnny Deppem v roli pana Wonky.


Moje hodnocení: 75%

Řekla bych, že existuje málo lidí, kteří by neznali příběh malého, skromného chlapce, na kterého se usměje štěstí a dostane možnost setkat se s trošku šíleným výrobcem čokolády. Možná ne z knihy, ale určitě z filmu, kde zazářil Johnny Depp v roli potrhlého pana Wonky. Přiznám se, že tenhle film patří k mým nejoblíbenjším. Má úžasnou atmosféru a je tam čokoláda! A to úplně všude.

Karlík je malý, hubený kluk, který nepochází ze zrovna bohaté rodiny. Spíš naopak. Všichni jsou rádi, že sotva přežívají a o něčem jako čokoláda se jim může leda tak znát. Jediný den, kdy si můžou vychutnat tuhle pochoutku jsou Karlíkovy narozeniny. Celá rodina žije v městečku, kde se čirou náhodou nachází i továrna pana Wonky, která vyrábí tu nejlepší čokoládu na světě. A jednoho dne majitel továrny vyhlásí honbu za návštěvou čokoládovny. Do pěti čokolád ukryje pět zlatých kupónů. Pět dětí, které jeho kupony naleznou, budou moct navšítivit jeho továrnu. A jelikož se jedná o pohádkový příběh, je čtenáří jasné, že i chudý Karlík kupon pod obalem nalezne.

Děj v knize není nijak složitý. Pokud jste viděli film, tak vlatně znáte i knihu. Film se totiž přesně drží předlohy, něco je v něm dokonce navíc. Filmaři se rozhodli přiblížit nám minulost a dětství pana Wonky. Tyhle události byste v knize hledali zbytečně.
Stejně jako příběh samotný, ani postavy nejsou nijak složité. Vždyť se jedná o děti! Jsou opravdu striktně rozdělené na
ty hodné a ty zlé, ale to v pohádkách bývá, proto to člověka nemůže nijak zvlášť překvapit. Kniha ale ukazuje, že zlo bývá potrestáno, a že se vyplatí být hodný. I když my dospělí víme, že v životě to tak jednoduché nebývá, je hezké se vrátit do dětských let, kdy jsme věřiliv poctivost a nesobeckost ostatních lidí.

Musím říct, že jsem moc ráda, že jsem se knihu rozhodla přečíst. Není to literární dílo hodno Nobelovy ceny, není tam složitý děj ani psychologický rozbor všech postav, ale ta děstká naivita a fantazie pana Wonky to vše předčí. Karlík a továrna na čokoládu patří ke krásným pohádkovým příběhům, které určitě jednou budu číst svým dětem.

A mimochodem. Frozie má taky ráda šokolate, hlavně tu oříškovou :)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Myanmar Myanmar | Web | 29. listopadu 2013 v 11:33 | Reagovat

Jé, Karlík! To je jeden z mých oblíbených filmů, ale ke knize jsem se zatím ještě nedostala. A souhlasím, na čokoládu v zimě nic nemá - i když raději než oříškovou mám hořkou :))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama