Marissa Meyer - Cinder

26. října 2013 v 18:11 | Frozie |  Fantasy & Sci-fi
Krásný den :) Počasí se nám najednou změnilo v kráné a teplé a já jenom doufám, že to vydrží minmálně týden. Nevím jak vás, ale mě to nehorázně nabíjí :)
Jako maturant, jsem i já absolovala stužkovací večírek. Ten se naprosto vyvedl a já už konečně taky nosím na tašce stužku :) Doufám, že se máte krásně a užíváte počasí jako já :)


Nakladatelství: EGMONT
Rok vydání: 2012
Počet stránek: 400
Série: Měsíční kroniky
Díl: první

Oficiální anotace: Šestnáctiletou Cinder považuje většina lidské společnosti za nepovedenou hříčku techniky a její macecha za neúnosné břemeno. Být kyborg ale má i své výhody - mozkové rozhraní poskytuje Cinder nevšední schopnost opravovat věci, díky čemuž se stane nejvyhlášenější mechaničkou ve městě. Právě tato pověst přivede k jejímu stánku prince Kaie, který potřebuje před výročním bálem opravit porouchaného androida. Princ opravu v legraci nazve otázkou národní bezpečnosti, ale Cinder má podezření, že věc je mnohem vážnější, než jí je princ ochoten prozradit.
Cinder touží udělat na prince co nejlepší dojem, ale se všemi plány je konec, když se její mladší nevlastní sestra a jediná lidská přítelkyně nakazí smrtelným morem, který sužuje Zemi už celé desetiletí. Macecha obviní z dceřiny nemoci Cinder a nabídne její tělo pro výzkum moru, což je "pocta", kterou dosud nikdo nepřežil.
Ale netrvá dlouho a lékaři zjistí, že jejich nové pokusné morče je zvláštní. Chirurgové, kteří proměnili Cinder v kyborga, něco skrývali. Něco cenného.
Něco, kvůli čemu jsou někteří lidé ochotní zabíjet..


Moje hodnocení: 80%
....Dívenka musela tvrdě pracovat od rána až do pozdního večera, vstávat před svítáním, vodu nosit, o oheň v kuchyni se starat, vařit, mýt nádobí, uklízet a vykonávat všechny těžké domácí práce. Obě sestry jí zatím ztrpčovaly život a prováděly různé naschvály.Večer pak zemdlelá únavou klesla před krbem, do popela. Byla proto celá ukoptěná a špinavá a začali jí všichni říkat Popelka.
Kdo by neznal pohádku o Popelce. Dívence, které zemřel otec a je odkázána na vůli své macechy, která ji ubližuje, kde může. A do toho se koná výroční ples, kam Popelka nesmí ani vkročit. Smíchejte základní příběh plus něco navíc a dostanete Cinder.

Seznamte se s Linh Cinder - nejlepší mechaničkou v Novém Pekingu, a navíc kyborgem. Člověkem s částečně robotickým tělem. Cinder žije se svoji nevlastní matkou Adri, která ji společně se svou dcerou Perlou, tyranizuje a nutí ji neustále vydělávat peníze na jejich výdaje. Jediným přítelem Cinder je její druhá sestra Pivoňka a androidka Iko. Když ale Cindeřinu rodinu navštíví nemoc měsíčňanů - letumóza, vše se začíná zamotávat. Cinder má opravdu starostí až nad hlavu, a aby toho nebylo málo navšítíví ji princ Kai s prosbou ohledně opravy jeho androidky. Navíc přijíždí na Zemi měsíční královna Levana, která se nebojí uskutečnit své plány za každou cenu.

Cindeřina vnitřní síť převzala kontrolu nad jejím mozkem jako pokaždé, když Cinder nedokázala myslet sama za sebe.
Zahájila vyhledávání, navazovala spojení a zásobovala ji informacemi, které nechtěla vidět.
Letumóza. Modrá horečka. Celosvětová epidemie. Statísíce obětí.
Příčina: neznámá
Léčba: neznámá
Přiznám se, že nejsem fanouškem rettelingů. A retteling pohádky? To už je opravdu hodně. Proto jsem se bála, jak se autorka popasuje se samotným příběhem, a co do něj vloží svého. A byla jsem opravdu příjemně překvapena. Základní dějová linka je sice stejná - chudá dívka - princ - ples, ale kniha rozhodně není kopií slavné pohádky. Právě naopak. Marissa Meyer vložila do díla spoustu vlastních nápadů a tím z ní vytvořila moc hezkou knihu. Občas se sice příběh stává předvídatelným, ale není to nijak rušivé a rozhodně jsem neměla pocit okopírovaného děje.

Celá kniha je napsána opravdu čtivě. I když je tlustší než ostatní YA knihy budete ji mít přečtenou neuvěřitelně rychle. Pravděpodobně budete tušit, jak to dopadne, přesto se budete chtít dozvědět, jak to vymyslela autorka. Jak už jsem totiž psala, některé pasáže rozhodně nejsou okopírované a vše není taková pohádka, jak by podle předlohy být měla.
"Cinder?"
Nedokázala si pomoct. Zvedla k němu zrak. Pod pohledem jeho upřímných hnědých očí se její zábrany zachvěly. Jeho sebejistota vystřídaly obavy. Nejistota.
"Dvě stě ticíc svobodných dívek" řekl "Proč ne vy?"
Kyborg. Mechanička. Byla to poslední, co by chtěl
Postav je v příběhu přesně tak akorát. Když opomenu ty hlavní, tak bych určitě zmínila postavu doktora, která je napsána velmi zajímavě a do příběhu vnáší zase něco nového.
Cinder určitě patří k hrdinkám, které si oblíbíte. Občas jsem jí opravdu obdivovala, jak dokáže zachovat klid a vše snášet s úsměvem na rtech. Já bych v její situaci zřejmě hodila po někom židlí.
A princ Kai? Tak to je úžasný sympaťák s rozcuchem a úsměvem. Výborný knižní hrdina, který se dokáže vzepřít systému a bojovat pro svou pravdu, i když nemá moc naděje na úspěch.

Závěrem bych ráda řekla něco o překladu. Myslím, že byl moc povedený,všechny technické pojmy, které se v knize objevily byly přeloženy bez větších problémů a nezněly, jako by tam byly dány násílím. Co mě ale zvedlo na nohy, bylo slovo "věkovitý". Bylo to použito ve smyslu věkovitý obličej. Nevím jestli jsem nevzdělaná já, ale tohle slovo existuje? Pro příště bych si radši přečetla vhodnější přídavné jméno. Čeština jich má víc než dostatek.

A moje doporučení? Určitě si knihu přečtěte, pokud budete mít možnost. Řekla bych, že je to věc, která na trhu chyběla. Klasický příběh, který zabíral, zabírá a bude zabírat na všechny věkové kategorie, byl správným způsobem předělán a přenesen do budoucnosti. Tím pádem přijdou na své milovníci fantasy i romantiky. Cinder zkrátka patří ke knihám, na které nezapomenete už díky svému netradičnímu pojetí.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Dragita Dragita | Web | 26. října 2013 v 18:58 | Reagovat

díky za recenzi, na knihu se dlouho chystám, snad se brzy dostanu :-)

2 Annie Annie | 30. května 2015 v 10:42 | Reagovat

Musím súhlasiť so všetkým čo si povedala. Je to skutočne úžasná kniha a ja by som jej dala určite viac ako 80%. Dlho som sa musela dokopávať, aby som túto knihu vôbec začala čítať, lebo tieto prerozprávania klasických rozprávok ma začali nudiť, lebo.. no stále je to o tom istom :D Ale bola som veľmi príjemne prekvapená :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama