Moje kouzelná knihovnička!

2. srpna 2013 v 19:02 | C.ind.ere.lla |  Kouzelná knihovnička
Rozhodla jsem se pro generální úklid pokoje a v rámci něj jsem si vzala na mušku i svou knihovnu. A rovnou se tím i přidám do projektu Abyss :)


Můj pokoj není rozměrově právě největší, nicméně moje posedlost nakupováním knih znamená že se moje sbírka stále rozrůstá. V tuhle chvíli vlastním něco kolem 150 knih a rozhodně nezůstane jen u toho. Momentálně mám knihovny dvě a díky radikální přestavbě se mi povedlo najít v nich místo na všechny knížky. :)


Nejdřív se můžete podívat, jak to u mě vypadá, když se pustím do přerovnávání a opětovné organizace svých knih :)Začnu levou knihovničkou. Ta má celkem šest přihrádek, nicméně zaplněných je jen pět, z toho dokonce jen tři knihami. V horní poličce jsou programy k divadelním představením. Strašně ráda chodím do divadla a když už se tam vypravím, pokaždé si na památku přinesu program. Aktuálně jich je 35, z toho 20 muzikálových, přičemž většinu jsem nasbírala za poslední tři, čtyři roky.
Krom programů je v téhle poličce ještě kelímek z vánoční Starbucks edice s přáním pěkných svátků a nějací panáčci, které jsem dostala jako dárek.


Poličku číslo dvě mám vyhrazenou pro šperky a laky na nehty. Vzhledem k omezené velikosti mého pokoje je trochu problém najít dostatek úložných prostorů. Navíc díky knihovničce mám všechno pěkně po ruce a nemusím přemýšlet, kam jsem to kruci položila. Bohužel patřím k těm, kterým úklid vydrží jenom když nejsou doma :D


Přesouváme se ke třetí poličce, která je už skutečně knižní. V tomhle případě by se dalo říct, že je fragmentovská. Zadní řada je tvořena Odkazem dračích jezdců (Eragon, Eldest, Brisingr a Inheritance) a potom několika knihami od Michaely Burdové. Mám kompletní Poselství jednorožců (Strážci dobra, Zádné hory Dragor, Záchrana Lilandgarie), které jsem částečně dostala a částečně si koupila. Vedle se nacházejí Křišťály moci, z nichž vlastním jen první (Zrada temného elfa) a poslední (Minotaurus) díl. První jsem vyhrála, čtvrtý získala jako recenzní výtisk. Zbytek jsem měla z knihovny a neoslovil mě natolik, abych měla potřebu si ho kupovat. Možná časem, až budu mít peníze nazbyt, protože nesnáším nedokončené série. Vedle se potom nachází Syn pekel. Aktuálně je to první díl Vlčí krev, v září k němu přibude ještě bráška v podobě druhého dílu.


Přední řada je vyhrazena Ricku Riordanovi. Takže tady najdete Kroniku Cartera Kanea (Rudá pyramida, Hněv bohů a Rozhodující bitva) a zatím tři díly série Bohové Olympu (Proroctví, Neptunův syn a Znamení Athény). Další si pochopitelně pořídím hned po vydání. Někdy v průběhu podzimu plánuju dokoupit ještě kompletního Percyho Jacksona.


V poličce číslo čtyři jsou upíři a další nelidské potvůrky. V zadní řad mám sérii Stmívání (Stmívání, Nový Měsíc, Zatmění a Rozbřesk), na které jsem svého času hodně ulítávala a proto si ji i pořídila. Dneska už bych za to ty peníze nedala, ale jednou koupených knížek se zbavovat nebudu. Hned vedle se nachází Drakie (Drakie, Útěk, Návrat), kterou jsem si přečetla jednou a nejspíš už se k ní nikdy nevrátím, ale zbavit se jí zatím neplánuju.


Přední řada téhle police jsou moje srdcovky. Je tu kompletní Vampýrská akademie (Vampýrská akademie, Mrazivý polibek, Stínem políbená, Krvavý slib, Spoutáni magií, Poslední oběť), za níž jsem utratila hříšné peníze, ale prostě jsem nedokázala odolat a musela ji mít. Hned vedle je navazující spin-off série Pokrevní pouta (Pokrevní pouta, Zlatá lilie), která se v září rozroste o třetí díl. Krom toho tady momentálně jsou i knížky z knihovny. Vzhledem k tomu, kolik vlastních nepřečtených knih mám, jich však je poměrně málo.


Pátá a tím i poslední obsazená polička je taková směsice všeho možného. Je tu několik dystopií a několik mých srdcovek. V zadní řadě najdete sérii Vesmír (Loď mezi hvězdami, Milion sluncí, Všechny barvy Země), ke které jsem se ještě nedostala, ale do konce prázdnin ji plánuju přečíst. Dále jsou tu zatím dva díly Nebe (Pod nekonečnou oblohou, Cesta věčnou nocí), první díl série Dech (Dech), Černá labuť vzlétá, která podle všeho taky patří do nějaké série, jen netuším do jaké. Koupila jsem si ji víceméně kvůli pěknému obalu a ještě ji neotevřela. Vedle se nachází první díl Deklarace (Deklarace smrti) a první díl série Roztříštění (Jsem roztříštěná), k němuž na konci léta přibude díl druhý.


Vepředu je jenom pět knížek a to Zakletá, kterou jsem si zamilovala po prvním přečtení. Vedle potom Princeta a kapitán, kterou jsem četla už strašně dávno, ale chystám se k ní brzy vrátit. A nakonec série Drahokamy (Rudá jako rubín, Modrá jako safír, Zelená jako smaragd). Právě jsem ji dočetla podruhé a zůstává pro mě srdcovou záležitostí. Jednoduše taková oddechová záležitost, u které sice nemusíte moc přemýšlet, ale stejně ji můžete mít rádi. :)
Krom toho se tu nachází ještě seznam 1001 knih, které musíte přečíst před smrtí, jenž jsem našla na internetu a odškrtávám si z něj knížky, které už jsem četla. Ne že bych plánovala přelouskat všechny, většinu z nich ani neznám, ale je celkem zajímavé podívat se, jaké knihy by pro čtenáře vybral odborník. A najdete tu taky blok na poznámky.


A můžeme se přesunout ke knihovně číslo dvě. Ta je o něco plnější, protože v ní shromažďuju většinu svých oblíbených autorů. První polička je vyhrazena pro Tisíc a jednu noc. Je to nejnovější kompletní vydání v hedvábné vazbě a s úžasnými ilustracemi. Protože miluju příběhy z Orientu je pro mě tahle sada splněným snem. Dostala jsem ji od rodičů k narozeninám a jsem za to moc ráda. Sice nebyla nejlevnější, ale do knih investuju vždycky ráda :)
Nahoře na knihách se nachází ještě almanach mojí bývalé školy vydaný u příležitosti 130 výročí od založení. Dokonce je v něm i můj příspěvek :). Krom toho je v téhle polici ještě pár dalších serepetiček, mým oblíbeným sedačem prachu je ovce, kterou jsem prostě musela mít, protože je neskutečně roztomilá :)


Druhá polička je napůl romantika a napůl klasika. Zadní řada kompletně zabírá Angelika. Tu mám ve dvou vydáních. Poměrně nedávno se totiž FRAGMENT rozhodl, že vydá celou sérii znovu. Nakonec však vydal pět dílů a upustil od toho. V tomto obnoveném vydání mám knihy tři (Markýza andělů, Toulouská svatba, Královské slavnosti). A celou sérii (Markýza Andělů, Cesta do Versailles, Angelika a král, Nezkrotná Angelika, Angelika se bouří, Angelika a její láska, Angelika v pokušení, Angelika a ďáblice 1 a 2, Angelika a spiknutí stínů, Angelika v Quebecku 1 a 2, Cesta naděje, Cesta k vítězství) mám ještě i kompletní ve vydání někdy z devadesátých let, které jsem zdědila po mamce. Respektive jsem si je přisvojila, protože jsem jediný člen domácnosti, který kdy Angeliku přečetl kompletní a ještě ho to bavilo.


Přední řada je potom částečně romantika, částečně klasika, částečně romantická klasika :) Je tady moje oblíbená série Luxus (Luxus, Intriky, Závist, Prozření), dále Gejša a Láska za časů cholery. Z klasiky můžete vidět Obraz Doriana Graye, Annu Kareninovou, Římanku a Mefista. A pak je tady ještě Parfém, příběh vraha, trocha romantiky ve Fantomovi opery, série Měďěný jezdec (Měděný jezdec, Taťána a Alexandr), jejíž závěrečný díl vyjde někdy na podzim a Ptáci v trní.


Když se posuneme o poličku níž, dostaneme se do oddílu anglofonní romantické klasiky. Alespoň z většiny. Zadní řada hostí Janu Eyrovou, trilogii Vilette (Nemilovaná, Obdivovaná, Zbožňovaná), knihy Elizabeth Gaskellové, která se do povědomí dostala poměrně nedávno a sice Cranford a trilogii Sever a Jih. Dále tady je Mrtvá a živá, americká klasika Malé ženy a volné pokračování ze současnosti Dopisy Malých žen. Historická romance Má poslední vévodkyně, kterou jsem dostala teprve nedávno, ale už se těším, až se do ni zakousnu :), úchvatný psychologický román Pokání, a pak jedinoá kniha vybočující z řady anglofonních a sice ruská klasika Evžen Oněgin.


Přední řada je pak vyhrazena Jane Austenové a jejím pokračovatelkám. Knihy mám řazeny chronologicky tak, jak postupně vycházely. Takže je tady sbírka raných próz Láska a přátelství a jiné prózy, déle román v dopisech Lady Susan, následně šest dokončených románů - Rozum a cit, Pýcha a předsudek, Mansfieldské panství, Emma, Opatství Northanger, Pýcha a přemlouvání - a jeden rozepsaný a teprve později jinou autorkou dokončený román Sanditon. Pokud jde o pokračování, mám Pýchu, předsudek a namlouvání a tři knihy ze série Darcyovi (Dcery pana Darcyho, Slečna Darcyová se nevzdává, Strastiplné peníze paní Darcyové).


V další poličce jsou částečně "dívčí" romány a částečně dramata. Ujíždím totiž na divadle, jak je jasné podle shromážděných programů. Zadní řada je obsazena sérií Princezniny deníky (Princezniny deníky, Místo pro princeznu!, Zamilovaná princezna, Povinnosti princezny, Princeznám sluší růžová, Princezna v zácviku, Princezna na večírku, Princezna nad propastí, Princezna Mia, Navždy princeznou). Vedle je Manželská smlouva. Dále román Nikdy neříkej navždy, který nejspíš brzy změní majitele, série Mayské proroctví (Zápas o osud lidstva, Hadí spirála), jehož třetí díl vyjde neznámo kdy a kniha Dohra. Ještě byste tu našli Odvážnou školačku a thriller Istanbul, křižovatka cest, které nejsou na fotce vidět.


Přední řada patří dramatům a to především z pera anglického velikána Williama Shakespeara. Z komedií vlastním Zkrocení zlé ženy, Komedii omylů, Sen noci svatojánské, Veselé paničky windsorské, Jak se vám líbí a Večer tříkrálový. Historickou hru mám jednu a to Jindřicha IV., oba dva díly v jednom svazku. Mezi tragédiemi najdete Romea a Julii, Othella, Krále Leara a Mackebetha. Mám tady jednu romanci a to Bouři a potom ještě Básně a Sonety. Plánuju si pořídit kompletní dílo, ale mám zájem o jediné konkrétní vydání, které zatím kompletní není. Mimo Shakespeara mám Wildova Ideálního manžela a Jak je důležité míti Filipa a Shawův Pygmalion. A ještě českou klasiku Máj.


Předposlední polici mi zaplnily knihy odborné a to z většiny historické. Jmenovitě vypisovat je nebudu, můžete se podívat na fotce :) Krom nich tu ještě mám 90 klasických knih pro lidi v kalupu, dvě knihy v angličtině (Šarlatové písmeno a Pýchu a předsudek), památník a zápisník z Turecka, který hodlám využít jako deník.No a poslední polička je vyhrazena pro Encyklopedii zvířat.


A na závěr ještě celkový pohled na moji knihovničku :)


Tak co, jak se vám moje knihovna líbí? A jak vypadají ty vaše? Budu ráda, když se o svoje názory podělíte v komentářích :)
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Cathy Cathy | E-mail | Web | 2. srpna 2013 v 20:35 | Reagovat

wow..gratuluju k takové knihovně.. máš kousky, které mě chybí.. nuže doufám, že si aspon nějaké dokoupím.. VA kupříkladu nemám.. Ricka riordana mám jen Percyho..a další..Manželskou smlouvu chhci moooc..

2 Dadka Dadka | E-mail | 2. srpna 2013 v 22:22 | Reagovat

Pekná :-) Chcela by som ťa poprosiť, vieš mi poslať na mail ten seznam 1001 knih, které musíte přečíst před smrtí? Alebo odkaz kde to nájdem :-) Chcela by som sa do neho pozrieť čo tam všetko je, vďaka. kmk@azet.sk

3 Adelle Adelle | Web | 4. srpna 2013 v 16:40 | Reagovat

Ty jo O_O, takovou knihovničku bych chtěla mít :-D

4 Lucie Strnadová Lucie Strnadová | Web | 28. března 2014 v 14:25 | Reagovat

ty jo kde si na to vzala peníze? :D

5 C.ind.ere.lla C.ind.ere.lla | Web | 29. března 2014 v 19:22 | Reagovat

[4]: Dobrá otázka :D Spoustu těch knížek jsem dostala, nicméně většinu si dokupuju tak nějak postupně. Prostě když je něco, co chci mít, pořídím si to. Hradím to většinou z peněz z brigády. Jsem schopná rozfofrovat svou výplatu v knihkupectví :D

6 kralikoid kralikoid | 22. června 2014 v 17:23 | Reagovat

Respekt, že čteš Jane Austen, to už v týhle době bohužel moc lidí nedělá.....

7 C.ind.ere.lla C.ind.ere.lla | Web | 22. června 2014 v 20:23 | Reagovat

[6]: Já celkově strašně ujíždím na klasice. A protože poslední dobou začíná spousta knížek znovu vycházet, můžu si postupně rozšiřovat knihovničku. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama