Meg Cabotová - Zamilovaná princezna

30. července 2013 v 17:11 | C.ind.ere.lla |  Young Adult
K létu patří oddechové čtení, které zvládnete za večer. Recenze na jednu z mých oblíbených knih. :)

Nakladatelství: Knižní klub
Rok vydání: 2003
Počet stran: 208
Série: Princezniny deníky
Díl: třetí

Oficiální anotace: Mia je, jak už víme, genovská princezna žijící v New Yorku. Zanedlouho má být oficiálně představena národu, kterému bude jednou vládnout. Teď jí však rozhodně dělají větší starost pololetní zkoušky na střední škole, zejména z matematiky. A to i přesto, že se Miina matka nedávno provdala právě za jejího matematikáře. Daleko nejvíc trápení má ovšem Mia s tím, jak říci Kennymu, s nímž chodí, že do něj není zamilovaná. Ví určitě, že má ráda někoho jiného. I když ten si podle ní bohužel vybral úžasnou Judith, která umí klonovat octomilky. Aby toho všeho nebylo málo, je tu ta módní příloha novin, o kterou se pochopitelně zasloužila Grandmére, aby své vnučce zajistila publicitu. Odsoudí za to spolužáci Miu? A pozve ji vůbec někdo na školní ples? Nezbývá než začít všechno řešit…

Moje hodnocení: 85%
Být americkým středoškolákem vůbec není snadné. Zvlášť když máte problémy doma, ve škole a s láskou. Jako by nestačilo, že je Mia princezna malého evropského státu, její matka je provdaná za jejího učitele matematiky a ona z tohohle předmětu shodou okolností málem propadá. Teď má navíc i kluka. Na čemž by nejspíš nebylo nic špatného. Vždyť která čtrnáctiletá dívka netouží po lásce? Vtip je v tom, že Mia není do svého přítele ani trochu zamilovaná.
Studentům zbývá 14 dní do pololetních zkoušek a následných vánočních prázdnin, které má Mia trávit v Genovii a být zde představena obyvatelům jako jejich budoucí vládkyně. Btw, taky vás při četbě amerických knih zaráží fakt, jak krátký je jejich školní rok? Pololetní zkoušky před Vánoci, to je o víc než měsíc dřív než u nás. O délce prázdnin radši ani nemluvím. Ale zpět k Mie. Předtím než se vypraví do Evropy, na ni čeká několik důležitých úkolů. Především nějakým šetrným způsobem sdělit svému příteli Kennymu, že mezi nimi je konec. Což se mnohem snáz řekne, než provede. Zvlášť když se Grandmére rozhodne, že chce být užitečná a vničce vypomoci v jejím milostném životě.
A koho že to Mia tak strašně miluje? Michaela Moskovitze, bratra své nejlepší kamarádky. U něhož však nemá žádnou šanci, protože není ani krásná ani chytrá a nemá ho čím zaujmout. A navíc je podle všeho zadaný. A pak že čtrnáctiletá dívka nemůže mít problémy...

Ve třetím díle se setkáváme se starými známými. Máme tady americkou princeznu Miu, která jen tak mimochodem je v anketě o nejoblíbenějšího následníka trůnu na krásném třetím místě. Dál je tady geniální Lily a její přítel, houslový virtuos Boris, romány posedlá Tina, do animovaných filmů zažraný Kenny a dokonalý Michael. A to už nemluvím o všech Miiných příbuzných nebo nepřátelských roztleskávačkách. :)
Od okamžiku, kdy si Mia začala psát deník, uplynuly vlastně jen nějaké čtyři měsíce a nemůžeme tudíž očekávat, že se nějak výrazně změní. Pořád je to teenagerka, která tak trochu neví, co dělat se svým životem. Je trochu naivní, trochu přecitlivělá, občas se příšerně podceňuje a málo si věří. Navíc americký styl vzdělávání je z našeho pohledu poněkud monotónní a přitažený za vlasy. A to se pohybujeme na soukromé škole. Nedej bože, abychom zavítali na státní, to by nám nejspíš vyskočily oči z důlku.

Stejně jako předchozí dva díly, i Zamilovaná princezna se čte lehce a v klidu ji přelouskáte za jeden večer. Osobně mám tenhle díl hodně ráda, přestože problémy hlavních hrdinů jsou někdy trochu absurdní. Každopádně Mia a její deník patří k příjemnému letnímu čtení, u kterého nemusíte moc přemýšlet a příjemně si odpočinete. Takže při pařáku u bazénu naprosto skvělé čtení :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Mimi Mimi | Web | 30. července 2013 v 18:23 | Reagovat

todle byl dycky muj nejoblibenejsi dil a cetla jsem ho snad 30 x kdyz jsem mala mladsi |:D

2 C.ind.ere.lla C.ind.ere.lla | Web | 30. července 2013 v 20:39 | Reagovat

[1]: jj, taky tenhle díl miluju :) Třetí a desátý jsou pro mě nejlepší z celé série, desátý možná zbožňuju ještě o trochu víc :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama