I'm obsessed with... (4)

19. června 2013 v 12:00 | C.ind.ere.lla |  I'm obsessed with...
Tohle meme jsme teď trochu zanedbávaly. Vzhledem k mému zkouškovému a ségřinu uzavírání známek jste se toho o nás za poslední dobu moc nedozvěděli. Takže je na čase to změnit. Jaké jsou naše další posedlosti? Jednu ze svých vám dneska představím já a příští týden se s vámi o tu svou podělí sestřička :)
Pride and Prejudice


Hádám, že tohle není pro řadu z vás žádné překvapení. O tom, že miluju Jane Austenovou už víte, o své posedlosti Pýchou a předsudkem jsem se už taky několikrát zmínila. Až se stydím, že tady ještě není recenze. Zvlášť vezmu-li v potaz, že jsem knížku četla asi tak 15x. :) Ale na léto chystám re-reading, takže té recenze se nakonec určitě dočkáte :)
Proč právě Pýcha a předsudek? Otázka, na kterou možná ani já sama neznám odpověď. Jednoduše si mě kniha něčím získala. Výbornými charaktery, jednoduchým příběhem, úžasným stylem. Jane Austenová píše s neskutečnou lehkostí, o tom už tu ostatně zmínka byla. A Pýcha a předsudek je jejím mistrovským kouskem. Nedávno to bylo dvě stě let od chvíle, co vyšla poprvé (viz můj článek), a přesto je příběh stále živý a stále aktuální. A nesmírně populární, o čemž svědčí řada různých pokračování i filmových zpracování.
V čem vlastně tkví ono neskutečné kouzlo tohoto románu? Proč generace a generace žen, dokonce i mužů, znají celé pasáže zpaměti, dovedou je citovat a ohromovat tím lidi okolo sebe, proč nás román láká, přestože doba, již popisuje je nám nahony vzdálená? Nežijeme přece v době, kdy by muži byli gentlemani a dámy seděly jako puťky v koutě. Tím se nechce nikoho dotknout, jen konstatuju, že doba už nám pokročila a mnohé se změnilo. A přesto čteme romantické knihy odehrávající se v dávné i nedávné minulosti. Jen tak mimochodem, věděli jste, že historické romance patří na knižním trhu k nejprodávanějším titulům vůbec?
Kouzlo Pýchy a předsudku, to, proč je jiná než další knihy, shrnula v jednom televizním rozhovoru Ashley Clements. Pokud nemáte tušení, o koho jde a jak souvisí z Pýchou a předsudkem, nezoufejte, v některém z dalších Obsession se to dozvíte. ;) Na otázku, proč je kniha i po dvou staletích stále živá, řekla, že to není jenom příběh o tom, že muž miluje ženu, ona ho nejdřív odmítne a nakonec skončí spolu (což je ostatně běžná zápletka červené knihovny), ale je to příběh dvou lidí, kteří se vyvíjejí, mění a kvůli sobě navzájem se snaží být lepšími. V Pýše a předsudku se promítá dávný ideál toho, že lásku si musíme zasloužit, musíme o ni bojovat a nikdy se nesmíme vzdát.
Zbožňuju příběh, který Jane Austenová vytvořila, mám kupodivu ráda i některá volná pokračování. Jistě, už to není Austenová, ale řada těch příběhů má své vlastní kouzlo. A pak jsou tu filmy a seriály a moderní adaptace starého příběhu. Austenová inspirovala skutečně hodně tvůrců. Z filmových verzí se mi zamlouvá černobílý film z roku 1940, a přestože děj se od knihy docela liší, díky Laurenci Olivierovi jsem ochotná jim to odpustit. :) A nejnovější verze z roku 2005 je prostě romantika, kterou si čas od času musím dopřát. Při sledování mi sice obvykle naskočí ten typický přiblblý úsměv, o kterém nevíte, kde se tam vzal, ale to k tomu tak nějak patří. :) A pokud jde o seriály, znám verzi z roku 1980, která mě však příliš neoslovuje, herci jsou dost nevýrazní a celé je to takové utahané. A pak sérii z roku 1995 s geniálním Colinem Firthem, na kterou nedám dopustit. :)
A nebyla bych ten správný maniak, kdybych neměla nakoukáno i pár novějších verzí. Lost in Austen je celkem zajímavý seriál - hlavní hrdinka se ocitne v kůži své oblíbené Elizabeth Bennet. Doslova. A jelikož je typickou dívkou 21. století, vede to k řadě komplikací a nedorozumění. Nesmrtelná je Bridget Jonesová, tuhle baculku máme rádi asi všichni, především pak její hlášky a trapasy. A nejnověji je to webový projekt Lizzie Bennet Diaries, svěží a velmi osobité pojetí známé klasiky. :)
A co vy, získala si tahle klasika i vaše srdce?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Bastera Bastera | Web | 19. června 2013 v 19:43 | Reagovat

Tak s tím naprosto souhlasím. Miluji tuhle knihu, vlastně většinu knih od Jane Austenové, právě proto, že dokonale vykresluje charaktery, postavy se mění, musí dělat ústupky, snažit se a tak dále, není to jen obyčejný kýč nechtějí se, chtějí se atd! A díky za připomenutí seriálu Lost in Austen, úplně jsem zapomněla, že existuje, jdu ho najít! :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama