Beth Revisová - Loď mezi hvězdami

14. června 2013 v 13:32 | Frozie |  Fantasy & Sci-fi
Tak při pátku přicházím s recenzí na poměrně zajímavou knihu. Mně tímto dnem končí škola, protože příští týden odjíždím směr Paříž a jedno vím jistě.... matiku nechci vidět celé prázdniny :D

Nakladatelství: CooBoo
Rok vydání: 2012
Počet stran: 360
Série: Vesmír
Díl: první

Oficiální anotace: Sedmnáctiletá Amy se přidala ke svým rodičům coby "zmrazený pasažér" na vesmírné lodi Universum a čekala, že se probere na nové planetě o tři sta let později. Nemohla tušit, že její spánek skončí o padesát let dříve a ona se octne ve zcela novém světě mezi hvězdami, ve světě, který si žije podle vlastních pravidel. Amy si brzy uvědomí, že její probuzení nezpůsobilo jen selhání počítače. Někdo z pár tisíců obyvatel vesmírné lodi se ji pokusil zabít...


Moje hodnocení: 75%

Sedmnáctiletá Amy se rozhodne nechat zmrazit a společně se svými rodiči odletět na nově objevenou planetu - Zemi Centauri. Dělá to s domněnkou, že se za 300 let probudí, shledá se svými rodiči a společně budou žít v novém domově… jenže Amy se probudí o padesát let dříve, než bylo naplánováno. Tedy přesněji - byla probuzena. A ne díky chybě v počítači. Tak se ocitá na Universu - vesmírné lodi, kde vládne Otec a všichni lidé vypadají úplně stejně. Amy se tedy se svou světlou pletí a rusými vlasy okamžitě stává zajímavým subjektem a jen díky zásahu budoucího velitele lodi - Syna není vyhozena do vesmíru… protože odlišnost je přeci první příčina konfliktů.

Velení Universu vůbec neznamená být lepší než všichni ostatní, neznamená to ostatním něco přikazovat, k něčemu je nutit nebo jimi manipulovat. Otec není vůdce. Je to tyran.
Když se Amy octne na lodi, okamžitě jí dojde, že zde není něco v pořádku. Lidé jsou letargičtí, naprosto smíření se vším co přijde a slepě poslouchající Otce. A co byla vlastně ta Epidemie, o které všichni mluví? Syn a Amy toho mají spoustu na práci a i když čtenář od začátku ví, že ten zlý je Otec, autorka nás nechává celou knihu jakoby tápat a domýšlet si vlastní závěry.

Celý příběh je vyprávěn střídavě z pohledu Amy a Syna. Amy je nepotřebná a na lodi je pouze díky svým vlivným rodičům. Syn je naopak potřebný a jako budoucí velitel lodi je vychováván pod přísným dohledem Otce. Amy je pozemšťanka každým coulem. Syn se narodil na Universu. Amy se vzhledově úplně odlišuje, Syn zapadá. Jak vidíte, postavy naprosto odlišné a právě díky tomu je zajímavé sledovat stejnou situaci dvěma různými pohledy. Tenhle styl vyprávění mám ráda, ale v této knize mi to občas vadilo. Někdy jsem se zkrátka nedokázala přepnout na druhou postavu a kolikrát se mi stalo, že čtu o Synovi, ale já přes polovinu kapitoly myslela, že mluví Amy. Takže asi tak J

Tady na lodi jsme pořád obklopeni lidmi, takže si opatrujeme ty své malé pokojíky a vážíme si času, kdy jsme sami. Nikdy předtím mi nedošlo, jak moc sami tady jsme. Nikdo tu není, jen my. Vždycky mi připadalo, že jsme ukotveni mezi dvěma planetami, a i když nejsou na dosah ruky, jsou tam, na druhém konci neviditelného lana. Ale nejsou. Jestli se
mise nepodaří, nemá nás kdo zachránit. Když zemřeme, nebude po nás mít kdo truchlit.
Přiznám se, že mým hlavním důvodem přečíst si knihu byla nádherná obálka. Vždyť něco tak nádherného nemůže skrývat špatný příběh. Během čtení jsem se nejednou přistihla, že zavírám knížku a kochám se nádhernou obálkou.

Co říct závěrem? Kniha je dobře napsaná, velice čtivě. Charaktery jsou výborně poskládané. Už dlouho se mi nestalo, že by mi sedly všechny postavy. Zápletka je brilantní a tím, že se v knize snoubí sci-fi, dystopie a tak trochu i detektivka je zase o něco lepší. Přesto mě kniha nedokázala tak úplně pohltit a přečíst ji mi trvalo déle, než jsem předpokládala. Navíc jsem se občas ztrácela ve vyprávěcích rovinách. Ale přese všechno se těším na další díly a jsem zvědavá, jak se autorka s pokračováním poprala.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Myanmar Myanmar | Web | 14. června 2013 v 13:39 | Reagovat

Tohle mě docela zaujalo už dříve, ale pořád se nějak ke čtení nemohu dokopat :) Ta obálka je naprosto skvělá, stejně jako i obálky zbytku série. CooBoo má grafickou stránku vždycky zmáklou :)

2 Lucinda Lucinda | Web | 14. června 2013 v 15:56 | Reagovat

Nějak pořád nevím jestli si knížku přečíst nebo ne :-)

3 Frozie Frozie | Web | 14. června 2013 v 16:33 | Reagovat

[1]: [2]:
Pokud máte rády dystopie, tak se do toho určitě pusťte. Navíc je to okořeněné dalšími žánry, takže pro milovníky YA ideální :)
CooBoo mi opravdu vyhovuje, co se týče obálek, zatím jsem se nesetkala se žádnou, která by měla vyloženě ošklivý přebal :)

4 Šárka Šárka | 16. června 2013 v 10:42 | Reagovat

Já jsem ji už taky četla - a mám podobný názor jako ty. Myslím to s tím, že jsi v půlce kapitoly a najednou si uvědomíš, že celou tu půlku vypráví už Syn a ne Amy :). Opravdu obdivuji tvoji recenzi - mně nikdy moc nešly psát a na tuhle knížku už vůbec ne - vždycky mi přišlo, že se tam toho stane tolik a já to neumím tak nějak shrnout, abych toho moc neprozradila, ale zárověň abych vysvětlila o co jde :) A jinak - myslím, že tahle obálka se Cooboo moc povedla a souhlasím - oni prostě nemají špatné obálky :D

5 Frozie Frozie | Web | 21. června 2013 v 18:29 | Reagovat

[4]:
Děkuju moc za pochvalu, moc si toho vážím :)
A jsem taky ráda, že má víc lidí podobný názor jako já

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama