Rick Riordan - Percy Jackson: Poslední z bohů

4. května 2013 v 18:05 | Frozie |  Fantasy & Sci-fi
Jak jsem slibovala, přidávám recenzi na poslední část Percyho Jacksona :)

P.S.: Budu mít na vás menší prosbu :) A to na komentář. Je to z důvodu, že v psaní recenzí nejsem ještě tak zběhlá, moje první dílo bylo na detektivku od Larssona a já vůbec nevím jestli se vám recenze líbí nebo ne. Věta vás nezabije a mně tím hodně pomůžete, protože bych se ráda zlepšovala ;)

P.P.S.: TADY si můžete přečíst moji úvahu na dystopie. A taky budu ráda za každý názor :)

Nakladatelství: FRAGMENT
Rok vydání: 2011/2012
Počet stran: 408
Série: Percy Jackson
Díl: pátý

Oficiální anotace: Jmenuji se Percy Jackson… Blíží se mé šestnácté narozeniny. V Táboře polokrevných však nechystáme oslavy, nýbrž výpravu do války. A místo blahopřání jsem si vyslechl dávné temné proroctví, které mi všichni tak dlouho tajili. Bitva, která může znamenat konec světa, začne docela nevinně, když mi přistane na kapotě auta bájný kůň Pegas…
Ukáže se konečně, kdo stojí na straně dobra a kdo se přidal k vládci temnot? Kdo válku nepřežije a kdo z ní vyjde jako hrdina?
Zápas o zachování civilizace začíná!


Moje hodnocení: 82%
Sérii o Percy Jacksonovi snad není třeba představovat. Ale přesto. Antičtí bohové, které známe pouze ze starověkých mýtů, přežili a usídlili se na Empire State Building. Tito bohové se ale rádi zaplétají s lidskými protějšky. A z těchto
vztahů často vznikají polobohové, mezi které patří i Percy.

Je konec léta a Percy má za týden oslavit šestnácté narozeniny. Místo bujaré oslavy, ale musí naplánovat, jak zničit vládce Titánů - Krona, který se rozhodl vyhladit celý Olymp a vše, co s ním souvisí.
Válka mezi Olympem a Titány je na spadnutí a bohové se mají opravdu, co ohánět. Poseidon má co dělat s vlastní podmořskou říší, na kterou útočí armáda dávno zapomenutých nestvůr, a ostatní bohové se musí vypořádat s Týfónem, nejsilnější příšerou, který kdy existovala.

Jak se ale zdá, Kronos stále neodhalil všechny své trumfy. Je tedy na Percym a jeho přátelích, aby ochránili Olymp a udrželi dosavadní svět v rovnováze. Morálku ale rozhodně neutužuje dávné proroctví, které říká, že v den Percyho šestnáctých narozenin Percy zemře a s ním i celý Olymp. Navíc je v řadách táborníků zvěd, který všechny informace posílá Kronovi.
A tak se strhává epická bitva, která je důstojným zakončením celé série. Přiznám se, že jsem se trochu bála, aby se boj neodehrál na posledních padesáti stránkách, jak to bývá u mnoha jiných knih, ale naštěstí jsem nebyla zklamaná. Válka probíhá přesně takovým tempem, jakým by probíhat měla. Nic není přehnané a konec mě opravdu doslova zvedl ze židle.
Kromě už známých postav jako Annabeth či Grover, dostávají více prostoru i další. Například Niko, který v celém příběhu hraje poměrně podstatnou roli a ani Percyho lidská kamarádka Rachel není opomíjená.Co říct závěrem?
Závěrečný díl Percyho Jacksona se od ostatních dílů v mnoha věcech liší. Na rozdíl od předchozích není inspirován starověkou bájí, přesto se v něm objevuje spousta odkazů na řeckou mytologii a znovu se setkáváme s řeckými hrdiny a bohy. Nejzajímavější je asi setkání s Achileem, které opravdu stojí za to.
Percyho také už nelze považovat za dětského hrdinu. Dospěl do věku, kdy si začíná uvědomovat svůj vtah k Annabeth, což ocení hlavně starší čtenáři jako já.

Opravdu musím pochválit Riordana za to, že dětským čtenářům přiblížil svět, který rozhodně za pozornost stojí. Přiznám se, že i já jsem oprášila řecké legendy a spoustu věcí si spojila dohromady.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Annie Bad Annie Bad | 15. května 2013 v 13:58 | Reagovat

Na záčátku když jsem začala číst autorovy knihy jsem vůbec nevěděla, která knihy vlastně patří k jaké sérii :) strašně se mi to pletlo a chvíli mi trvalo než jsem si to dala dohramady =)
Teď už mám přečteného celého Percyho     Jacksona a připravuje se na Bohové olympu :-)

2 Michal Michal | E-mail | 1. ledna 2014 v 20:56 | Reagovat

čaute můžu se zeptat kdo přečetl pátou knížku: Percy Jackson: Poslední z bohů
Jak se píše v článku i já mám rád zamilované konce tak se chci zeptat jestli na konci pátého dílu budou Annabeth a Percy spolu a jestli ano jak vážné to bude
Díky moc

3 C.ind.ere.lla C.ind.ere.lla | Web | 1. ledna 2014 v 21:56 | Reagovat

[2]: Asi sám chápeš, že to ti prozradit nemůžu. Pokud tě to zajímá, sáhni po Bozích Olympu nebo si zkus najít jejich obsah nebo recenzi na ně.

4 Michal Michal | 1. ledna 2014 v 22:15 | Reagovat

Já jsem nad tím strávil jeden celý den, četl jsem si několik recenzí i článků, dokonce i anglických ale nikde není napsané, jak to skončí na konci. Dokonce jsem si četl jeden speciál a netuším jestli to paří k tomu jakože (po pětce) nebo jestli je to jen domyšlené, byl to příběh o jejich svatbě a jak Percy žádá Annabeth o ruku. Tuším, že to skončí dobře ale dokud to nevím jistě nemůžu spát a přemýšlím nad tím strašně moc. Pokoušel jsem se domlouvat s jedním angličanem který viděl nějaký film kde byli všechny filmy nebo co a poradil mi ať si to stáhnu z Utorrentu ale já tam moc neumím pracovat. Knížku si budu kupovat na moje narozeniny v Listopadu. Strašně moc by mi pomohlo a potěšilo, kdyby jsi mi to řekl(a). Jak jsem říkal,  špatně se mi spí a za 3 dny se mi o tom zdálo 2x. Moc by mi to pomohlo

5 Frozie Frozie | Web | 2. ledna 2014 v 10:01 | Reagovat

[4]:
http://en.wikipedia.org/wiki/Percy_Jackson_%26_the_Olympians
Tady si v angličtině můžeš přečíst obsah všech dílů ;)

6 Michal Michal | 2. ledna 2014 v 11:35 | Reagovat

Dobře, díky moc. Když jsem si to četl na české wikipedii, tak to tam nebylo, (alespoň jsem to nenašel). Moc díky

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama