I'm obsessed with... (2)

15. května 2013 v 20:13 | C.ind.ere.lla |  I'm obsessed with...
Moje vášně podruhé. Už víte, že miluju sledování Period Dramas. Dneska se můžete podívat, co nejraději čtu... Meme z dílny Emily.L.Jane Austen

Ukažte mi knihu, kterou od ní nemám. Tak nějak bych definovala svůj vztah k Jane Austenové a jejímu dílu. V mojí knihovničce zaujímá čestné místo, vlastním dokonce i pár jejích pokračovatelek, které se pokusily navázat tam, kde Jane skončila. Ale čím to je? Jak je možné, že autorka píšící romány s banálními zápletkami si získala mé srdce? A soudě podle řady výzkumů po celém světě, ne jen moje.
S Jane Austenovou jsem se seznámila úplnou náhodou. A neuvědomuju si, že bych o ní předtím něco slyšela. Byla pro mě velkou neznámou, netušila jsem, co je zač. Ale v roce 2005 přišel do kin britský film Pýcha a předsudek, zpracování Janina nejslavnějšího románu. A tehdy poprvé jsem zaznamenala, že tahle autorka existuje. A protože film, na který jsem v té době do kina bohužel nešla, mě svým trailerem i fotkami zaujal, rozhodla jsem se sehnat si knižní předlohu. A tehdy se zrodila láska.
Pochopitelně nezůstalo jen u jediné knihy. Přestože Pýcha a předsudek se stala mou srdeční záležitostí (ale o tom někdy příště), byla jsem zvědavá i na autorčiny další knížky. Postupně jsem se tak dostala k Rozumu a citu, Mansfieldskému panství, Emmě, Northangerskému opatství, Anně Elliotové, dokonce i nedokončenému Sanditonu, prvotině Lady Susan i řadě raných prací.
Je fascinující, že Jane Austenová dokázala psát i v provizorních podmínkách, které měla k dispozici. Nic jí nemohlo zabránit vložit své myšlenky na papír a plnit si tak sny. Nikdy neměla vlastní pracovnu a dům, ve kterém žila byl stále plný lidí. Očekávalo se od ní, že se bude chovat podle doby v níž žije, Jane však byla poněkud nekonveční. Nechtěla se podrobit světu, který v ní viděl jen nesvéprávnou ženu odkázanou na milosrdenství mužů. Vzepřela se svému údělu manželky a matky, jedinou žádost o ruku odmítla.
Ve svých dílech Jane zachytila svět, jaký byl v jejích představách, její hrdinky předběhly svou dobu. Jane se narodila v konzervativní Anglii, do společnosti lpící na tradicích. Snad právě proto se snažila svým hrdinkám vštípit touhu po dobrodružství, samostatnosti, uznání. Každá z dívek je jiná, ale každá je sama sebou. Nenásledují slepě přání svých příbuzných a nenechají o sobě rozhodovat druhé. Chtějí svůj život řídit samy. A hlavně - touží po lásce. V době, kdy sňatek je spíše obchodním, než citovým svazkem, je láska přepych, který si žena nesmí dovolit. Přesto žádná z Janiných hrdinek není k svatbě nucena, jedna každá najde svého partnera svobodně a vdá se z lásky.
V době, kdy emancipace dostoupila vrcholu a žena může žít s mužem takzvaně "na hromádce", se nám zdá nepředstavitelné, jak to chodilo před dvěma sty lety. Ženy v současnosti mají hromadu možností, ženy generace Jane Austenové mohly po něčem podobném jen toužit. Sama Jane se narodila do špatné doby. Její svobodomyslnost by v našich dnešních podmínkách zapadla, v 18. století bylo těžké pro ni nalézt pochopení. Realizovala se proto aspoň na stránkách svých knih.
Kouzlo skrývající se v Janiných knihách odhalily i filmaři a vlastně ho odhalují dodnes. Všechny její romány (s výjimkou nedokončeného Sanditonu) byly zfilmovány, některé dokonce několikrát. A inspirující je i samotný Janin život. Ani ten nemohli filmaři ponechat bez povšimnutí, proto vznikly hned dva filmy o osudech slavné autorky. Starší z nich, Becoming Jane (v češtině Vášeň a cit), ukazuje na Janino nešťastné citové vzplanutí od samého počátku odsouzené k zániku. Druhý, Miss Austen Regrets (neboli Smutky slečny Austenové), potom líčí závěrečná léta jejího života a vztah k její neteři.
Jane Austenová je pro mě velkou inspirací a vzorem. Pro všechno co dokázala, pro to, v jakých podmínkách tvořila své knihy, i pro kouzlo, které do nich vložila. Málo autorů mě dokáže uchvátit a uchvacovat neustále, i když jejich knihu čtu třeba podesáté. Jane se to daří. V jejích románech pokaždé objevím něco nového, ale vždycky mě stejně okouzlí. :)

A tady je moje sbírka, můžete se pokochat. :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama