I'm obsessed with... (1)

8. května 2013 v 10:00 | C.ind.ere.lla |  I'm obsessed with...
Blogařím už nějaký ten pátek a přitom si říkám, že o mně prakticky nic nevíte. Ne že bych byla tak důležitá, aby se okolo mě točil svět, ale přeci jenom... možná by to chtělo nějaký malý vhled do mého soukromí, abyste se podívali, jaká jsem, co mám ráda a čím jsem přímo posedlá. Meme z dílny Emily.LPeriod Dramas

Pro řadu z vás nejspíš nic neříkající anglický název, pro některé donebevolající nuda a pro někoho možná životní vášeň. Mluvím o tzv. Period Dramas, do češtiny nejčastěji překládaných jako "kostymní drama" (což je název ještě víc nic neříkající, než ten anglický). Ale ať vás tu pořád netrápím jen všemožnými způsoby pojmenování, pojďme ho už konečně rozklíčovat a podívejme se na to, co Period Drama vlastně je. :)
Jedná se o film či seriál zasazený do nějaké historické epochy, jíž vykresluje. Právě období, v němž se odehrává, je stěžejní. Musí se mu totiž přizpůsobit veškerá výprava - kostýmy, kulisy, interiéry i exteriéry. Stejně tak příběh musí být dobově věrohodný a uvěřitelný. A záleží i na detailech. Tvůrci se nemohou spoléhat na nevědomost publika, musí předpokládat, že divák je informován. Těžko si tak mohou dovolit poslat své postavy žijící v éře Napoleonských válek do opery na Bizetovu Carmen, protože byla složena až v roce 1875. Ovšem, běžný divák má možná jakés takés povědomí, že vznikla v 19. století, a to je jeho maximum, přesto na to tvůrce nesmí spoléhat.
Velká většina Period Dramas není původní a vzniká na základě dobové předlohy. Tím si značně ulehčují práci, protože veškeré reálie čerpají přímo z knihy a pouze je převádějí na filmové plátno. Jistě, stále se musí soustředit na historickou věrnost, ale už to není tak složité. Všimněte si, kolik filmů a seriálů se na motivy knih z 19. století i starších v poslední době točí. Některá díla už v několikáté verzi. Díla Jane Austenové a sester Brontëových patří k těm nejpopulárnějším. Do popředí veřejnosti vystupuje i Elizabeth Gaskellová, jejíž knihy u nás však začaly vycházet teprve nedávno. Trochu ostuda, přihlédneme-li k její oblibě v Británii.
Ale tohle všechno jsou známá nebo snadno zjistitelná fakta, co radši můj osobní pohled. Proč mám vlastně Period Dramas tak ráda? Abych byla upřímná, nejspíš žádný racionální důvod nenajdu. Možná pár iracionálních? :D

Za prvé, miluju atmosféru, která na mě z kostymních dramat dýchá. Klid a mír starých časů střídaný dramatickými momenty, životní tempo, které bylo oproti tomu současnému podstatně klidnější. Jistě, obvykle je nám ukazována jen tak ideální a idealizovaná verze dob minulých, přesto má něco do sebe. Občas si při sledování těhle filmů říkám, že jsem se nejspíš narodila ve špatné době. Naše století má sice řadu výhod, ale vrátit se o jedno, dvě zpátky a možná bych byla šťastnější.
A druhý důvod, proč se na Period Dramas ráda dívám? Zbožňuju romantické příběhy. A přestože nemusí být primárním záměrem tvůrců milostné drama, špetka romantiky do těhle filmů vždycky patří. Je hezké vidět, že ještě pořád existuje láska, když v našem hypermoderním a uspěchaném světě je tak těžké ji najít.

Period Drama je výborným způsobem, jak na chvíli vypnout. Posadit se, otevřít si láhev vína a sáček chipsů a přenést se do dob, kdy muži byli ještě gentlemany a dámy nosily okouzlující dlouhé róby. A zasnít se nad tím, jak daleko jsme došli, jak moc se náš svět změnil. A možná i nad tím, jestli to bylo k lepšímu.

A jaké jsou moje nejoblíbenější filmy a seriály z téhle kategorie? Můžete zkusit hádat. Nejspíš se tu časem postupně objeví. Jako nápověda vám zatím možná poslouží aspoň fotky a video. :)


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Monika Monika | 9. května 2013 v 19:45 | Reagovat

Myslím,že máme niečo spoločné :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama