Kerstin Gierová - Modrá jako safír

7. února 2013 v 13:42 | C.ind.ere.lla |  Young Adult
Recenze na druhý díl časocestovatelské trilogie...


Nakladatelství: CooBoo
Rok vydání: 2012
Počet stran: 352
Série: Drahokamy
Díl: druhý

Oficiální anotace: Být čerstvě zamilovaná v minulosti vážně není dobrý nápad. To si přinejmenším myslí šestnáctiletá Gwendolyn, novopečená cestovatelka časem. Koneckonců mají oba s Gideonem docela jiné starosti. Například jak zachránit svět. Nebo se naučit tančit menuet (A ani jedno není vůbec snadné!). Gwen má sice po svém boku několik dobrých rádců, ale když se Gideon začne chovat tajuplně, je jí jasné, že musí své hormony co nejdříve dostat pod kontrolu. Jinak z toho, že láska nezná čas, nezbude vůbec nic!

Moje hodnocení: 96%
Znovu seocitáme v nitru tajného společenství cestovatelů časem. Gwendolyn se snaží smířit se svým novým životem a nutno podotknout, že lidé okolo ní jí to právě neusnadňují. Především sestřenka Charlotte do níž byly naděje vkládány tak dlouho a marně. Pořád se nějak nedokáže přenést pes sktečnost, že Gwen je ta výjimečná, ne ona. A pak je tu ještě Gideon...

Gwen se musí co nejrychleji zařadit do běného života společnosti Strážců. Problém je v tom, že jí nikdo nevěří a z toho důvodu ani o ničem neinformuje. Dívka tak sice má plnit předepsanou roli, ale jde to dost těžko, když jí lidé okolo odmítají cokoliv říct. To minimum informací, které má, se však může rozrůst - a to díky vydatné pomoci její kamarádky Leslie. A vlastně nejen jí. Cestování časem totiž může mít řadu výhod.
Gwendolyn má začít plnit svůj úkol v kruhu Dvanácti, což si vyžaduje jistou spolupráci s hrabětem Saint-Germainem. Mužem, který jí nahání husí kůží. Přesto se vydává do 18. století, aby ho navštívila. Ač ne zcela dobrovolně. Má být představena pod falešnou identitou derbyshirské dívky, kterou v Londýně nikdo nezná. Ovšem nejprve musí perfektně ovládat dobové mravy. A naučit se je skutečně není snadné - zvlášť když je vaším učitelem potrhlý historik, co ví všechno nejlíp a vás považuje za neschopný póvl, a nepříjemná sesřenka Charlotte.
A aby se situace zkomplikovala ještě víc, je ta tady Gideon, její neskutečně pohledný a téměř dokonalý společník pro cesty časem. Je těžké trávit s někým podobným čas a přitom si zachovat patřičný odstup a chladnou hlavu. Gwendolyn nemá srdce z kamene a Gidenovi není těžké podlehnout. Je pro ní oporou, zdá se, že ji chápe a možná i miluje. Alespoň jeho chování by to dokazovalo. Jenže co když se ukáže, že všechno je ve skutečnosti jinak?
Gwen má však ještě jednoho přítele. Díky svému zvláštnímu talentu vidět duchy a taky démony se seznámí s jednou až příliš pátelskou obludkou. Zpočátku ji sice rozčiluje, ale nakonec se ukáže, že nový známý může být užitečný. Nikdo ho totiž nevidí, zato on vidí a slyší všechno. Díky tomu může špehovat a předávat Gwendolyn informace, k nimž by se jinak těžko dostala.
Ale ani dívka nehodlá jen tak sedět se založenýma rukama. A získává informace, kde se dá. Zajímá ji všechno. Dávné proroctví, jehož je součástí, magie havrana, kterou údajně vládne, ale i osud jejích předků - Paula a Lucy, zrádců, kteří unesli chronograf a tím Strážcům dost zkomplikovali život. Jaké k tomu mohli mít důvody? Zdá se, že řešení může být blíž, než by si člověk myslel...

Stejně jako první díl, i Modrá jako safír je psána nesmírně čtivě. Člověk se musí hodně snažit, aby knihu odložil. A věřte mi, že ani výmluva na čas tady nezabírá. (Nemívám ve zvyku číst do tří do rána.) Příběh se odvíjí svižně naplněn různorodými akcemi a tajemnými odhaleními. Přitom se na těch zhruba 350 stranách odvíjí průběh pouhých několika dnů - tří nebo čtyř. Vypravěčský talent autorky je neskutečný, stejně jako umění věci pěkně zamotat. A skládat si střípky informací tak, aby daly dohromady ucelený obraz, je vlastně ta největší zábava. Především, když vám postupně dochází význam jednotlivých činů.
Druhý díl zcela naplnil očekávání a dosáhl laťky nastavené díky Rudé jako rubín hodně vysoko. Nechybí tajemno, romantika, dobrodružství a hlavně miliony nezodpovězených otázek. Snad uspokojivé vysvětlení přinese třetí závěrečný díl.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 nel-ly nel-ly | Web | 1. května 2013 v 15:43 | Reagovat

Už dlouho se chystám, protože Rudá s emi líbila, ale jaksi jsem zapomněla, co se v ní vlastně všechno stalo... a taky jsem čekala, až vyjde poslední díl O:)

2 Lucinda Lucinda | 5. května 2013 v 18:32 | Reagovat

Tuhle knížku jsem přečetla za 1 den:) Pěkná recenze

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama