Rick Riordan - Hněv bohů

12. ledna 2013 v 19:39 | C.ind.ere.lla |  Fantasy & Sci-fi
Recenze na druhý díl egyptské trilogie...

Nakladatelství: FRAGMENT
Rok vydání: 2012
Počet stran: 352
Série: Kronika Cartera Kanea
Díl: druhý
Oficiální anotace: Život Cartera Kanea a jeho sestry Sadie se převrátil naruby. Odhalili totiž tajemství své rodiny.
Sourozencům Kaneovým koluje v žilách krev pradávných faraonů. Mimo to zdědili talent starých egyptských mágů. Paráda? Kdepak! Všechna ta zaklínadla, která se teprve učí ovládat, sotva stačí na to, aby se ubránili zákeřným protivníkům, nestvůrám, nebezpečným mágům a rozzlobeným egyptským bohům… Navíc se v kouzelné říši duatu pomalu probírá k životu ten nejhrozivější soupeř: had Apop, který chce nastolit věčnou vládu chaosu. Carter a Sadie musí najít tři části kouzelného svitku, který probudí boha slunce Rea, a objevit, kde se starý bůh vlastně ukrývá. Na záchranu světa zbývá jenom několik dní a čas se už začal odpočítávat…
Druhý díl trilogie úspěšného amerického spisovatele Ricka Riordana (autora Percyho Jacksona) navazuje na předchozí díl Kronika Cartera Kanea - Rudá pyramida.


Moje hodnocení: 85%
Řečtí bozi žijí na Manhattonu, ti egyptští v Brooklynu. Sadie a Carter jsou potomky dávných faraonů a to znamená, že jejich žilami koluje magie. Ale co víc. Už v tom nejsou sami. Jejich brooklynská centrála se totiž rozrostla o hezkých pár obyvatel - potomků dalších slavných panovnických dynastií starověkého Egypta. A že se budou hodit...

Děj
Chystá se konec světa. Ale klid - s mayským kalendářem nemá nic společného. Egyptská mytologie si totiž dokáže poradit i bez zásahů z Jižní Ameriky. Součástí starých mýtů je totiž mimo jin také had Apop, který noc co noc bojuje s bohem Re o nadvládu nad světem. Tedy.. bojuje. Ten přítomný čas není na místě. Už pěknu řádku let, respektive asi tak několik set, je totiž tenhle had uzavřen v jámě, odkud nemůže uniknout. A Re se rozhodl rezignovat na svou pozici vládce bohů a odejít na odpočinek. Podle jistých kuloárních zpráv to udělal kvůli své psotupující senilitě.
Každopádně přichází nov doba. Staré pravdy přestávají platit a Apopa v jeho vězení už moc věcí nedrží. Vlastně skoro nic. Na den jarní rovnodennosti se má osvobodit a zničit svět. Rovnováhu, která dosud panuje, vystřídá chaos. Svět, jak ho známe zanikne. Vlastně ten samý scénář, který nám vykreslili Mayové, jen s půlročním předstihem.
Carter a Sadie pochopitelně nemohou připustit, aby se tento černý scénář vyplnil. Jsou proto odhodláni vydat se na výpravu za záchranou slunečního boha. A že to nebude nic jednoduchého si asi domyslíte sami. Oni by to totiž nesměli být sourozenci Kaneovi, aby vše neprobíhalo maximálně komplikovaně. I to, co se zdá jednoduché a značí hladký průběh, se totiž obrátí v pravý opak ve chvíli, kdy se do toho zamíchají Carter nebo Sadie, v tom horším případě oba.
Re může být "oživen" jenom za předpokladu, že někdo přečte zaklínadlo z jeho knihy života. To má ale háček - jednak ta kniha musí být celá a jednak nesmíte udělat chybu. Kdo tvrdil, že to bude jednoduché? Už jen najít každou ze tří částí vyžaduje značné úsilí. Jednak je každá jinde, a pak, všechny jsou velmi pečlivě hlídány. Ale i kdyby měli souroenci Kaneovi tolik štěstí a našli všechny tři části, ta těžší část úkolu je teprve před nimi...

Postavy
Stejně jako v první díle, i tady se setkáváme se sourozenci Kaneovými - Carter a Sadie nás provází příběhem, každý ze svého úhlu pohledu a ukazují věci, které připadají zajímavé právě jim. Nejsou ale jediní. Setkáme se s těmi, které už jsme měli to štěstí poznat v díle minulém, přibyli však i někteří noví. Především pak čerství učedníci. Není jich nějaké enormní množství, přesto existují. Tak třeba Felix, který má z jakéhosi nepochopitelného důvodu potřebu neustále povolávat k boji tučňáky. No, vlastně nejen k boji. Ale jsou tu i další - Jas se schopností léčit nebo Walt stižený Achnatonovou kletbou. Dohromady vytvářejí celkem pestrou směsici.
Ale co by to bylo za boj se zlem, kdyby se do něj nazamíchali bozi. A nutno podotknout, že většinou nejsou právě přátelsky naložení. Aspoň někteří. Většině se totiž nelíbí, že by se měl vrátit bývalý vládce Re. Horus si totiž svoji pozici hlavy bohů nadmíru užívá. Ale všichni nejsou tak špatní (i když naprostá většina ano). Je tu naše stará známá Bastet, její přítel Bes nebo hroší bohyně Tweret. A pak jsou tady zloduši jako Sutech, kteří se však v některých speciálních případech mohou ukázat nápomocní.

Jazyk
Kniha je napsána v ich formě a střídají se dva vyprávěcí pohledy - buď události líčí Carter nebo Sadie. Jejich pohledy se trochu liší, takže čtenář celkem snadno pozná, kdo z nich právě vypráví. I kdyby to nebylo napsáno u názvu kapitoly nebo se nezměnila osoba (tím mám na mysli její rod). Carter a Sadie totiž nejsou stejní a z toho důvodu ani jejich popisy nemůžou být totožné.
Jako všechny Riordanovy knihy, i tato je napsána nesmírně čtivě. Děj rychle plyne, kapitoly jsou přerušovány přesně tam, kde se nám to nelíbí... Abyste správně rozuměli, úhel pohledu se obvykle mění v těch nejnapjatějších chvílích. Což rozčílí především ve chvílích, kdy sourozenci nejsou spolu a rovina vyprávění se tím pádem přesouvá někam úplně jinam. I přes mírné rozčarování, které to ve čtenáři budí, to však jen podporuje jeho chuť pokračovat ve čtení dál.

Druhý díl se povedl přinejmenším stejně jako ten první. Zase jsme se dozvěděli řadu věcí o egyptské mytologii, pobavili se nad dobrým příběhem a teďnám nezbývá, než si okusovat nehty nedočkavostí, kdy vyjde třetí a závěrečný díl. Doufejme, že rozuzlení bude k naší všeobecné spokojenosti a zlo nezvítězí. Bohužel k tomu nemá daleko.

Tímto děkuji nakladatelství FRAGMENT za poskytnutí recenzního výtisku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama