Kerstin Gierová - Rudá jako rubín

25. září 2012 v 22:33 | C.ind.ere.lla |  Young Adult
A zase tady máme recenzi. Tentokrát na jednu vynikající skoronovinku z dílny nakladatelství CooBoo.

Nakladatelství: CooBoo
Rok vydání: 2012
Počet stran: 336
Série: Drahokamy
Díl: první
Oficiální anotace: Žít v rodině, která je samé tajemství, není pro šestnáctiletou Gwendolyn zrovna snadné. A co teprve když pochopí, že tím největším rodinným tajemstvím je ona sama. Jaké nebezpečí člověku hrozí, když se zamiluje napříč časem?


Moje hodnocení: 95%
Říkáte si, že byste rádi cestovali časem? Měli možnost podívat se, jak se žilo v dávných dobách nebo kdo byli vaši předci? Moci skočit rovnýma nohama do minulosti je přeci vzrušující představa... Šestnáctiletá Gwendolyn by vám asi řekla něco jiného. Zvlášť když tomu slavnému cestování časem přišla jako slepý k houslím...

Děj
Gwenina rodina není tak úplně obyčejná. Vlastně je dost zvláštní. Už po generace se v ní totiž vyskytuje cosi, co se nazývá "časocestovatelským genem". Ve skutečnosti nikdo přesně neví, o co jde. Zřejmě určitý zvláštní druh genetické informaci, který se v krvi objevuje někdy mezi 16. a 17. rokem života, hned poté, co se člověk poprvé přemístí časem. O tom, kdo se stane příštím nositelem téhle podivné genetické informace, rozhodují složité a navíc několik set let staré výpočty. Ty totiž určují datum narození toho, komu bylo dáno do vínku cestovat do minulosti.
Gwendolyn vyrůstá v rodině, kterou tvoří výhradně ženy (pomineme-li dívčina mladšího bratra). Je naprosto průměrná středoškolačka, kterou zajímá totéž co její vrstevnice - kluci, krásné šaty, romantické filmy... Tak úplně obyčejná možná ale přeci jen nebude. Dokáže totiž vidět duchy a dokonce s nimi mluvit. To může na lidi okolo působit, že má o kolečko víc. Zvlášť když si povídá s prázdným výklenkem nebo ozdobným sloupem.
Celá rodina má plno tajemství a Gwen prakticky o žádném z nich nic neví. Leda letmé útržky informací, které před ní občas někdo náhodou utrousí. Vlastně ani není důvod k tomu, aby o čemkoliv věděla. Všichni totiž mají za to, že nositelkou genu je Gwenina sestřenka Charlotte. Z toho důvodu ji od dětství nechávají školit ve všem, co by se jí mohlo při jejím cestování časoprostorem hodit. O to větší pak je pro všechny šok, když do minulosti skočí právě Gwen.
Charlottina matka je vzteky bez sebe, nikdo si nedokáže vysvětlit, jak se něco takového mohlo stát. Před Gwen teď ale leží nelehký úkol. Musí zaujmout místo, které bylo tak dlouho vyhrazeno pro její sestřenici. To ovšem nepůjde tak snadno. Zvlášť, když jí lidé okolo házejí klacky pod nohy. Včetně jejího partnera pro cestování Gideona. Ovšem Gwen nepatří k těm, kdo se vzdávají.

Postavy
Hlavní hrdinkou je již zmíněná Gwendolyn, která je vržena do víru událostí, které rychle nabírají spád. Ještě včera byla obyčejná puberťačka navštěvující střední školu a dnes je z ní najednou cestovatelka časem a nikdo jí nehodlá pomoct. Gwen si musí poradit sama, jak nejlépe umí. Zdá se totiž, že její příští život bude tvořen převlékáním do krásných dobových šatů. Vzhledem k tomu, že neprošla žádnou důkladnější přípravou a její znalosti dějepisu pochází spíš z historických filmů než odborných knih, bude to mít hodně těžké.
Gwen nemusí do minulosti cestovat sama, její partner Gideon však taky žádná výhra není. Je velmi pohledný, vzdělaný, talentovaný... a ze své nové partnerky nijak zvlášť nadšený. Chová se k ní přezíravě, arogantně, neustále dává na vědomí, že Charlotte by byla mnohem lepší adeptkou na cesty do minulosti. Gwen si to chvíli nechává líbit, ale nakonec ji jeho kousavé poznámky přestanou bavit. Kdo by po sobě taky nechával neustále šlapat, že?

Jazyk
Kniha je napsána ich-formou z pohledu Gwen. Právě to dodává celmu příběhu dynamiku. Gwendolyn totiž rozhodně není žádná uťápnutá puťka, která by jen tak stála v koutě. Na všechno má svůj názor. Její poznámky, které ne vždy vysloví nahlas, jsou hnacím motorem a výbornou komickou vložkou. Navíc nebazíruje na detailech, a proto se příběh odvíjí rychle. Totéž platí i o přímé řeči. Kniha celkově je napsána velmi čtivě. Já sama kvůli tomu u ní uvízla až do půl třetí ráno.

Dvanáct drahokamů, které jsou spojeny se jmény cestovatelů časem a Gwen jako rubín - poslední dvanáctý, který kruh uzavírá. Kdyby to všechno nemělo ještě jeden háček. Ale to už bych prozrazovala moc. Uvidíme, co přinese pokračování :)
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 nel-ly nel-ly | Web | 4. října 2012 v 22:47 | Reagovat

jojo, tohle se mi líbilo, jedna z těch nadprůměrných YA, ale přišlo mi to všechno strašně zrychlené - v jednu chvíli nic, pak ano a hned na začátku je jasné, jak to dopadne
když je jedna dokonalá a druhá chce jen zapadnout, tak kdo asi bude mít "moc"? a když je kluk rozčilující a úžasný na první pohled, do koho se asi zamiluje?

každopádně jsem zvědavá na druhý díl, doufám ve víc časových skoků a trochu propracovanosti

2 Karolína K. 44 Karolína K. 44 | 13. října 2012 v 15:15 | Reagovat

Jo jo, souhlasím s tebou, Rudá jako rubín se mi líbila. Jenom byla škoda, že vypadá tak přeslazeně, když hlavním středobodem láska není. Kdybych si o ní neco nepřečetla na internetu a nedozvěděla se, že vlastně není taková, jak na první pohled vypadá, asi bych si ji nekoupila. A ještě ta anotace a ty řečičky k tomu! Láska překonává čas... bla bla bla blá, sice to je hezké, ale já na tové "slaďárny" moc nejsem.

Na Rudá jako rubín se mi líbilo hlavně to, že kniha je naplněna různými tajemstvími a záhadami, prosycena zvraty, některé do sebe v druhém dílu zapadnou snadno jako kostky skládanky. Kniha je vtipně napsána, ne jako většina fantasy, kde se spása světa i láska bere hrozně vážně. Čte se velmi lehce, měla jsem ji přečtenou asi za tři dny. Určitě ji doporučuji.

Ještě musím dodat, že jsem už četla i druhý díl (jmenuje se Modrá jako safír), a líbil se mi snad ještě víc než tento XD. :-D

3 C.ind.ere.lla C.ind.ere.lla | Web | 13. října 2012 v 22:01 | Reagovat

[2]: Pro Modrou se v pondělí chystám do knihkupectví a šíleně se na ni těším. :) Rudou jako rubín jsem přečetla de facto za noc, respektive četla jsem do půl třetí do rána a nějak se nebyla schopná odtrhnout :D

4 Karolína K. 44 Karolína K. 44 | 20. října 2012 v 11:50 | Reagovat

:)

[3]:

5 Amy Amy | E-mail | Web | 1. května 2013 v 13:42 | Reagovat

Tahle série je skvělá :-D Miluju cestování v čase!!

6 Maťa Maťa | E-mail | Web | 1. května 2013 v 14:29 | Reagovat

Na knihu som strašne moc zvedavá, už ju mám doma ;)

7 Anne Anne | 10. května 2013 v 12:36 | Reagovat

To je tak krásná kniha, prostě nemá chybu :) Mě se na ni právě líbilo to, že je taková záhadná a taky vtipná, to by jinak nebylo ono :) Už se moc těším až si přečtu druhý díl :) snad to bude brzy =))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama