Elizabeth Gaskell - Sever a jih I

24. září 2012 v 22:51 | C.ind.ere.lla |  Klasika
Jedna hodně stará klasika, která vyšla v ČR teprve letos.

Nakladatelství: ČAS
Rok vydání: 2012
Počet stran: 280
Série: Sever a jih
Díl: první
Oficiální anotace: Román Sever a jih napsala Elizabeth Gaskellová. Hlavní hrdinku Margaret Haleovou sledujeme v prvním díle v průběhu přibližně roku mezi jejími osmnáctými a devatenáctými narozeninami. V samém úvodu ještě pobývá u své bohaté tety Shawové v Londýně, kde s přestávkami strávila deset let. Její sestřenice Edith se chystá provdat za kapitána Lennoxe a odjet s ním na Korfu. Jeho bratr Henry se jí zatím snaží dvořit, ale nachází u Margaret jen pramalou odezvu. Tato pohledná a někdy snad až příliš upřímná dívka je už totiž myšlenkami spíše u svých rodičů v jihoanglickém Helstone, kde je její otec pastorem. Uspěchaný a mondénní Londýn tak vymění za poklid venkova. Užívá si ho ovšem jen krátce - pan Hale podlehne dlouhým a mučivým pochybnostem o síle své víry a volí podle svého názoru jediné slušné řešení: vzdává se místa duchovního správce a stěhuje se s manželkou, Margaret a služebnou Dixonovou do Miltonu v severní Anglii. Snad kvůli tomu, že byla vytržena z idylického prostředí domova, pociťuje Margaret odvrácenou stranu anglické průmyslové revoluce o to bolestněji a snad ani nemá pomyšlení na lásku.


Moje hodnocení: 85%
Poklidný život devatenáctého století a jeho rozdíly na starém dobrém jihu a průmyslovém severu. To co platí v Londýně může být pár mil od Skotské vrchoviny úplně jinak. Rozdíly jsou někdy až markantní. A nejde jen o prostředí. Především lidé vnímají svět okolo sebe a vzájemné vztahy úplně jinak. Svět severu je zkrátka pro jižana jen těžko pochopitelný.

Děj
Osmnáctiletá Margaret Haleová strávila polovinu života v uspěchaném Londýně, kde žila s tetou a sestřenicí. Ta se však nyní vdává a pro svobodnou dívku už v jejím domě není místo. Alespoň ne na trvalý pobyt. Margaret se tedy vrací domů. Na poklidný venkov, kde její život není řízen rozmary tetičky ani drsnou etiketou. Může být opět volná, svobodná a nemusí se podřizovat věcem, které se jí příčí. Její venkovské štěstí však má být brzy narušeno. Nejprve nečekanou návštěvou londýnského gentlamana, jehož city k ní jsou hlubší, než předpokládála, poté otcovým nečekaným oznámením, že se vzdává své pozice vikáře.
Rodina je nucena se přestěhovat a jako nové útočiště poslouží Milton. Průmyslové město na severu země, jehož hlavní příjem pramení z obchodování bavlnou. Pro Margaret zvyklou na uhlazené Londýňany a rozkvetlou přírodu je zdejší prostředí obrovským šokem. Vše je špinavé a zakouřené, lidé se chovají poněkud neohrabaně až neomaleně... Přesto se dívka dokáže přizpůsobit. Alespoň zdánlivě. Vlastně ani nemá na vybranou. Cesta zpět už pro ni neexistuje.
Gaskell v knize líčí typický průběh průmyslové revoluce v britských městech, nebo spíš městečkách. Dokáže výborným způsobem popsat atmosféru i společenské rozdíly. Aristokracie, respektive buržoazie, zde stojí proti dělnictvu. Každá ze skupin má své zájmy a snaží se je hájit. Každá ale zároveň smýšlí jinak a pro vzájemné pochopení existuje minimální prostor. Ani jedni ani druzí totiž nechtějí poslouchat. Jsou přesvědčeni o své pravdě a rozumné argumenty nedokážou přijmout. A když se konečně naskytne šance něco vyřešit, může se ukázat, že je vlastně pozdě.

Postavy
Hlavní hrdinkou je Margaret Haleová, dívka přesně ve věku, kdy už není dítětem a pomalu se z ní stává atraktivní mladá žena vhodná na vdávání. Ona sama však po manželském životě nijak zvlášť netouží. Romantické city ji k nikomu nevážou a nezdá se jí, že by se to v brzké době mělo změnit. Zvlášť, když se přestěhovala do města tak plného zcela nevhodných adeptů.
Všichni muži však nemusí být až tak špatní. John Thornton je továrník a obchodník, jedna z nejpřednějších osobností Miltonu. Navíc je relativně kultivovaný. Nemá tak prvotřídní vzdělání, aby mohl být nazýván skutečným gentlemanem, má však snahu své mezery vyplnit novými znalostmi. Je čestný, zásadový, někdy však příliš prchlivý. Jen nerad se nechává přesvědčovat o cizí pravdě, obvykle je odhodlán uhájit si vlastní názor. Právě proto se během rozhovorů dostává s Margaret často do sporů. Dívka totiž zastává tu samou životní filosofii.
Přestože oba dva se vzájemně považují za nesnesitelné a povýšené, mají k sobě blíž, než by se na první pohled zdálo. Alespoň Thornton si to pozvolna připouští, Margaretina krása mu totiž pozvolna učaruje. Získat si srdce téhle na první pohled ledové královny však nebude jen tak.

Jazyk
Kniha je psána zcela v duchu své doby - poklidným tempem, které nemá tendenci hnát se bezhlavě dopředu a střídat akci akcí. Autorka perfektně vystihuje atmosféru své doby - tedy devatenáctého století. Ani průmysl nebyl tehdy tak rychlý a uspěchaný jako dnes. Přes to všechno čtenář nemá pocit, že by děj stagnoval. Autorka totiž dokáže výborně měnit tempo. Kde je potřeba přidá popis ke zvolnění, jinde trochu zrychlí přímou řečí. Nikdy se však zcela nezastaví a posunuje své hrdiny dál po velké šachovnici příběhu.
Co mi trochu vadilo je pokulhávající korektura. Netvrdím, že chyba byla na každém řádku či straně, přesto je jich dost na to, aby si jich čtenář všiml. Vzhledem k celkové kvalitě příběhu jsem však ochotná přimnhouřit oko a zapomenout na ně. Koneckonců, mohlo být i hůř. To jsme taky zažili.

Celkově hodnotím první díl celé trojdílné série výborně. Dobře se čte a navíc má neopakovatelnou atmosféru. Pro mě, jako velkou milovnici devatenáctého století a především britských autorů té doby, se jedná o mimořádné dílo. Elizabeth Gaskell je výjimečná autorka a mrzí mě jediné. Že Češi dostali šanci poznat ji až po víc než sto padesáti letech.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Selenne L. Athi Selenne L. Athi | Web | 24. září 2012 v 23:23 | Reagovat

nene, co to vidím? vážně už to vydali?! super skvělé! já to mám v angličtině a ta je relativně dost těžká, nebo aspoň pro mě. příliš dlouhé popisky a souvětí :/ tohle musím mít co nejdřív :D

2 James James | 8. května 2013 v 20:36 | Reagovat

Jedna z nejvíc romantických knih, co jsem kdy četl. A že jich zase moc nebylo :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama