Truman Capote - Snídaně u Tiffanyho

2. srpna 2012 v 11:42 | C.ind.ere.lla |  Klasika
Recenze na jednu krátkou novelku.

Oficiální anotace: Capoteho novela Snídaně u Tiffanyho je prózou nepříliš rozsáhlou, svým významem se však řadí k pilířům americké literatury. Hrdinka knihy, Holly Golightlyová, je dívka lehčích mravů, která má za sebou tvrdé dětství a chce za každou cenu dosáhnout úspěchu. Protože to neumí jinak, prostředkem je jí vlastní půvab a slabůstky starších bohatých pánů.


Moje hodnocení: 75%
Rozsahem nepříliš velká knížečka skrývající v sobě vcelku banální příběh. To vše na pozadí a v kulisách New Yorku. Věčného města, které neustále pulsuje životem probouzí v lidech to nejlepší i to nejhorší.

Děj
Těžko hádat, o čem Snídaně u Tiffanyho vlastně je. Příběh jako takový prakticky zaniká, a kdyby kniha nevyšla na konci padesátých let minulého století, dala by se snadno zařadit do postmodernistických kousků dnešní doby. Tím bychom jí však na druhou stranu přeci jen křivdili. Přestože děj je minimální, příběh má pevně danou strukturu. Autor nepřeskakuje od jedné věci k druhé, vypráví víceméně chronologicky i logicky. Bez zbytečných odboček a zastávek, skoro se zdá, že ho to ani nestojí žádnou námahu. Jako by se sám ocitl ve městě a jako mírně zaujatý pozorovatel popisoval, co se okolo něj děje.
V podstatě nejde o víc než vyprávění o obyčejné, a přitom nesmírně zajímavé dívce s žíhanými vlasy a měňavýma očima, která žije v bytě v jedné z chudších newyorských čtvrtí. Hlavou se jí honí řada bláznivých nápadů, na život si nevydělává zrovna posledně. Obvykle se nechává vydržovat jako luxusní společnice, nestydí se vzít od mužů peníze na taxík nebo nějaké jiné drobnosti, jen zřídkakdy však překročí pomyslnou hranici a pozve je do svého bytu.
Tajemná tvář krásné neznámé se odhaluje postupně. Nikdo o ní vlastně nic neví - odkud pochází, co je zač. O to překvapivější pak jsou odhalení, která postupem času vyplouvají na povrch. Všechny bláznivé nápady nasypané do jednoho obřího kornoutu pak vykreslují atmosféru celého příběhu. New Yorku roku 1943, kdy v Evropě zuří válka, ale Amerika zůstává na domácí půdě ušetřena. Právě a jedině v takovém prostředí se může odehrávat příběh tak banální a zároveň tak nesmírně vážný.

Postavy
Hlavní hrdinka Holly Golightlyová je dívka světem protřelá s celou řádkou zkušeností. Je jí 19, a přesto se ochotně přiznává k číslu jedenáct, které vyjadřuje počet jejích milenců. Podle toho by se dalo soudit, že je lehce do větru, slušná společnost by ji neměla přijímat mezi sebe. Ve skutečnosti je však Holly nesmírně svéráznou osobností, která si vždy stojí za svým a umí se s životem poprat. Nebojí se neúspěchů, ani si je nepřipouští. Žije okamžikem. S každou novou situací se vyrovnává po svém. Což občas budí vlny nesympatií.
O Holly by se však nikdy nemluvilo, nebýt neznámého spisovatele, jehož jméno se za celou dobu nedozvíme, ale hrdinka mu říká Fred, který se rozhodne dívčin příběh zvěčnit. Holly vtrhne do jeho života jako uragán, nadělá v něm spoušť, a pak stejně nepozorovaně zase zmizí. Mladík je v podstatě neúspěšným pisálkem píšícím o ničem, jehož "dílka" se prosazují jen velmi špatně. Často se stává partnerem Hollyiných šílených a riskantních nápadů a je s podivem, že dokáže vyváznout se zdravou kůží.
A co desítky jiných, kteří všichni dokreslují osobnost krásné Holly Golightlyové? Každý z nich by si zasloužil zmínku, ale je jich příliš mnoho. Třeba zrzavý kocour, který nemá jméno, protože nikomu nepatří, ale dívku zbožňuje. Nebo starý vězeň, se kterým si hrdinka chodí čtvrtek co čtvrtek popovídat. A pak jsou tu muži, ženy a znovu muži, s nimiž Holly pojí neznámé pouto, kteří se namáčejí do oceánu jejích osudů a zase mizí, suší a netknutí.
Ale je ještě jeden hrdina, na kterého bych neměla zapomenout. New York! To zvláštní město rozkládající se na několika ostrovech pulzující životem v kteroukoliv denní i noční dobu. New York, v němž sídlí veškeré múzy, a přitom žije tolik ztroskotaných umělců. Kde jinde než právě tady, ve městě které je samo o sobě živou bytostí, by se mohli zrodit dva charaktery tak odlišné a přitom si svým způsobem velmi blízké.

Jazyk
Kniha je napsána ich-formou a to nesmírně čtivě. Spisovatel, ač nepříliš známý a ve své době odsuzovaný, si dokáže hrát s jazykem jako málokdo. Kde by jiný potřeboval složitá souvětí, jemu postačí jednoduchá věta. Popisuje atmosféru doby i příběhu prostřednictvím banálních maličkostí, dodává příběhu tempo, ale nikdy nezastaví. Jeho vypravěčské schopnosti jsou tak výjimečné, že člověk občas přemýšlí, kde končí on a začíná hlavní hrdina.
Jazyk je víceméně prostý všech symbolů a metafor. Autor se vyjadřuje jasně, nesnaží se čtenáře zmást desítkami neznámých slov a polosmysluplných frází. Píše jednoduše, jako by tím chtěl naznačit, že přesně takový život je. Banální. A že velká slova nejsou nic než pozlátko. Píše tak, aby bylo jasně poznat, co chtěl říct. Možná právě díky tomu Snídaně u Tiffanyho za ta léta nezestárla ani o rok.

Capote je důkazem toho, že i na malém rozsahu se dá vytvořit velké dílo. Snídaně u Tiffanyho byla ve své době něčím novým a přelomovým, a přestože my žijeme v jiné době a jiném prostředí, dokážeme se vcítit do oněch dob, kdy ulicemi zazníval jazz a hrůzy zuřící války se zdály být neskutečně daleko.

A na závěr ještě písnička. Protentokrát stejnojmenná :)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Fearnie Fearnie | Web | 3. srpna 2012 v 17:42 | Reagovat

Zařídila jsme si blog, kde budu vkládat své povídky a příběhy. Nechceš spřátelit nebo tak něco? :)) Podpora by se mi hodila. :)) :-D

2 Dennikk Dennikk | 9. května 2013 v 18:23 | Reagovat

Bože tuhle knihu prostě miluju. A film byl taky povedený =)

3 Hanny Hanny | 11. května 2013 v 21:31 | Reagovat

Hmm tak tohle dílo se určitě už dávno zapsalo do historie. Je to krásný příběh, určitě to stojí za přečtení, pro mě aspoň několikrát :-)

4 Y.A.A. Y.A.A. | 12. května 2013 v 14:24 | Reagovat

Moc pěkně napsaný, šikula.

5 uggs outlet uggs outlet | E-mail | Web | 21. října 2013 v 2:34 | Reagovat

A large percentage of of what you assert is supprisingly exact and which makes me wonder why I hadn't looked at this with this light ahead of. This piece really did turn the light on for me personally as far as this distinct topic matter goes. But there is certainly a single place I'm not also comfortable with and whilst I try to reconcile that with the central theme of your respective issue, let me see just what each of the rest of your respective subscribers need to say.Nicely carried out.

6 beats by dre cheap beats by dre cheap | E-mail | Web | 24. listopadu 2013 v 12:35 | Reagovat

Whats up. Very cool site!! Man .. Striking .. Amazing .. I will bookmark your weblog and consider the feeds additionally?-I'm delighted to realize a lot of of use information correct at this time in the post. Thanks for sharing..

7 cheap jordans online cheap jordans online | E-mail | Web | 24. listopadu 2013 v 22:47 | Reagovat

Saanieh amp; Alizey Mirza wrote.. We love you Anna! Thanks for using our picture we hope to see you back in the UAE soon xxx

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama