Pýcha a předsudek

2. července 2012 v 20:04 | C.ind.ere.lla |  Prázdninové filmobraní
Moje první filmové doporučení. Proč nezačít jedním z mých nejoblíbenějších filmů :)


Režie: Joe Wright
Rok výroby: 2005
Obsazení: Keira Knightley (Elizabeth Bennet), Matthew MacFadyen (Mr Darcy), Rosamund Pike (Jane Bennet), Simon Woods (Mr Bingley), Talulah Riley (Mary Bennet), Carey Mulligan (Kitty Bennet), Jena Malone (Lydia Bennet), Brenda Blethyn (Mrs Bennet), Donald Sutherland (Mr Bennet), Claudie Blakley (Charlotte Lucas), Judi Dench (Lady Catherine de Burgh), Rupert Friend (Mr Wickham), Tom Hollander (Mr Collins), Kelly Reilly (Caroline Bingley), Penelope Wilton (Mrs Gardiner), Peter Wight (Mr Gardiner), Tamzin Merchant (Georgiana Darcy)

Obsah: Jeden z nejčtenějších a nejoblíbenějších knižních bestsellerů, Pýcha a předsudek britské spisovatelky Jane Austen, se po více než šedesáti letech vrací na filmové plátno. Snová výprava do Anglie konce 18. století s hvězdným obsazením, okouzlující kamerou a nesmrtelným příběhem dokáže alespoň na dvě hodiny zpomalit zběsilé tempo moderní doby. Klasický příběh lásky a nenávisti líčí osudy pěti krásných sester Bennetových, které jejich matka (Brenda Blethyn) vede pevnou rukou k životnímu názoru, podle něhož je žena šťastná jedině tehdy, když se bohatě provdá. Jediná Elizabeth (Keira Knightley) se tomuto modelu zatím úspěšně vzpírá, plně podporována dětinským otcem (Donald Sutherland). Když se v blízkém zámečku zabydlí svobodný a hlavně bohatý pan Bingley, všichni Bennetovi v čele s maminkou zavětří šanci na výhodný sňatek. Nejstarší dcera Jane (Rosamund Pike), citlivá a krásná dívka panu Bingleymu okamžitě podlehne. Mladší Elizabeth se zase zamlouvá jeho přítel, pan Darcy (Matthew Macfayden), který ovšem vypadá jako ukrutný snob a navíc má podle všeho prsty v krizi, která později naruší vztah Jane a pana Bingleyho. Je možné jednoho člověka stejně vášnivě nenávidět jako milovat?

Hodnocení:
csfd.cz - 82%
imdb.com - 7,7/10

Moje hodnocení: 90%
Pýcha a předsudek, to je přímo synonymum ne slovu romantika. Je z podivem, že trvalo tak dlouho zpracovat klasický příběh z pera Jane Austen do filmové podoby. Jediné další zpracování (nepočítáme-li dvě televizní minisérie a několik divadelních verzí) je totiž už z roku 1940. Toto první zpracování se od knihy poněkud liší, co se dobového zařazení týče a pozměněny jsou i některé situace, přesto je celkem vtipnou oddechovou podívanou, kterou mohu s klidným srdcem doporučit. Ale vraťme se k nejnovější verzi z roku 2005.
Tvůrci si se snímkem skutečně pohráli. Ať už jde o obsazení, výpravu, atmosféru... Všechno pasuje tak, jak by mělo. Jednoznačně kladně hodnotím především obsazení. Vynikající Keira Knightley, která si za svůj výkon dokonce vysloužila nominaci na Oscara, je bezpochyby půvabná žena, ale především skvělá herečka. Její Elizabeth je jemná, sečtěla žena se smyslem pro humor občas lehce unáhlenými soudy, naprosto přesně však odpovídá knižní představě. Matthew MacFadyan jako pan Darcy je přesně tak arogantní a namyšlený, jak bychom čekali, zároveň však v ženských divačkách probouzí pocit toho pravého romantického hrdiny. Chemie mezi oběma hlavními představiteli navíc funguje výborně.
Film ale není pouze o představitelích titulních rolí, ale i o celé řadě dalších, kteří zdatně sekundují a podávají vynikající výkony. Celé herecké obsazení je vybráno citlivě, takže věk herců odpovídá zhruba věku hrdinů v knize. Zdá se to jako drobnost, ale právě desítky podobných maličkostí pomáhají dokreslovat celkovou atmosféru. Spoustu z nich obyčejný divák bez podrobnější znalosti historie ani nepostřehne, ale kdyby chyběly, film by možná nebyl zdaleka tak dobrý, jak je.
Osobně nesmírně kladně hodnotím i výběr lokalit, kde se film natáčel, a soundtrack. Hudba se nese v dobovém duchu, převládají tóny piana a celý podkres je nesmírně jemný. Díky hudbě se člověk lépe vcítí do všeho, co se děje na plátně a romantická atmosféra ho o to více pohltí.
Je logické, že do dvouhodinového snímku se nedá vměstnat všech 300 stran knihy. Některé scény jsou tak vynechány, jiné pozměněny a některé úplně předělány. Jako celek však film působí nesmírně harmonicky. Mojí vůbec nejoblíbenější scénou je pak závěrečný východ slunce nad vřesovištěm. Myslím, že nemluvím jen za sebe, když prohlásím, že každá romantická duše u ní přímo taje.
Sečteno a podtrženo, nejnovější verze Pýchy a předsudku je především romantickým snímkem s příjemnou dobovou atmosférou a důstojným moderním ztvárněním nestárnoucí klasiky. Těžko říct, jak si sama Austenová představovala své hrdiny při psaní knihy, ale výběrem hereckého obsazení by nejspíše zklamaná nebyla. Já sama za sebe knižní verzi Pýchy a předsudku miluju a tu filmovou nemůžu než doporučit. :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 laurdes laurdes | E-mail | Web | 3. července 2012 v 13:27 | Reagovat

Děkuji za první příspěvek do Filmobraní :) .. zrovna Pýchu a předsudek jsme si včera pustily s kamarádkou a já pořád valím oči, protože po přečtení knížky bych neočekávala, že film může být tak povedený. Ale - očividně - může. Stejně jako ty bych ocenila perfektní herecké obsazení, od paní Bennetové, přes pana Colinse až po Kitty, Jane a Elizabeth. Všechno perfektně odpovídá knize, jejich povahové rysy zůstaly zachovány a celkově se film velice povedl. myslím, že můžeme celému štábu gratulovat k perfektnímu výkonu ;)

2 Majkelina Majkelina | Web | 3. července 2012 v 15:00 | Reagovat

Ahojky :)
Film mám hrozně ráda a knížku stejně tak. Je tam tak lehce podaná celá situace...
Majkelina :)

3 Selenne L. Athi Selenne L. Athi | Web | 7. července 2012 v 20:20 | Reagovat

mám možná raději starší miniseriálovou verzi s Colinem Firthem :D kultovní záležitost pro Brity, u které si ženy učůravají :D :D :D tedy podle nich, samozřejmě. Ne, jak říkáš, nenacpeš do dvou hodin 300 stran. Ta starší verze má tu výhodu, že má 6 částí a proto se tam všech 300 stran hravě vejde.

co se týče dlouhých kapitol - upřímně, taky je moc nemusím, na druhou stranu mě  třeba dvou či třístránková (ve wordu, A4) kapitola hrozně rozčiluje tím, jak je krátká. Taky nijak neholduju sáhodlouhým kapitolám, ale čas od času prostě není zbytí. :D

4 Selenne L. Athi Selenne L. Athi | Web | 7. července 2012 v 23:52 | Reagovat

Královu přízeň mám doma, ale ještě jsem od ní četla další asi tři knihy a ty mě hrozně bavily, ale tahle mi prostě nějak nepřišla na chuť, nebo nevím, no :( Je fakt, že i u mě dost probudila zájem o Tudorovce a celkově Válku růží, protože Gregory umí psát fakt dobře, čtivě a zároveň tě umí dost zaujmout i historickými fakty. Zkrátka a dobře, správný historický román.

Prostě Colin Firth a jeho nesmrtelný pan Darcy. Ale je příjemný fakt, že mu ten filmový hravě konkuruje, jen Keiru Knightley jako Elizabeth... no, prostě se mi nějak do tý role nehodí. Je skvělá, příjemná a vykreslila ji skvěle, ale ona jakožto herečka svým vzhledem...  můj osobní názor. Ale jinak chápu, i já  mám pro filmové zpracování slabost, koneckonců je v ní vidět Wrightův podpis krásných scenérií a jemnokreseb jednotlivých scén, díky čemuž nad drobnými chybkami a vynechanými událostmi klidně přimhouřím oči.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama