Helen Fieldingová - Deník Bridget Jonesové

29. července 2012 v 21:12 | C.ind.ere.lla |  Romantika
A když jsou ty prázdniny a mraky času na čtení, další recenze na výbornou knížku :)

Nakladatelství: Aurora
Rok vydání: 2002
Počet stran: 260
Oficiální anotace: V roce 1995 začal na stránkách britského Independentu na pokračování vycházet deník svobodné třicátnice Bridget Jonesové, které dělají starosti hlavně vlastní váha, příjem kalorií, kariérní postup a "citové vydírání" ze strany mužského pohlaví. Nikdo tehdy netušil, s jakým ohlasem se tento text setká. Neuplynuly ani tři roky a z Deníku Bridget Jonesové se stala přímo kultovní kniha. Deník, jehož pisatelka bývá nazývána "Adrianem Molem v ženské podobě", vedl v Británii po několik měsíců v žebříčku nejprodávanějších knih a v roce 1997 získal prestižní cenu British Books Award za nejlepší knihu roku.
Deník Bridget Jonesové nečekaným způsobem změnil život svobodných žen kolem třicítky, kterých jen v Británii žije více než milion. Její příběh oslovil nejen dívky a ženy, které bojují s podobnými problémy jako hlavní hrdinka knihy, ale také mnohé mužské čtenáře. Sebeironie, vtip, inteligence a šarm, s nimiž Bridget píše své deníkové záznamy, jim totiž pomáhají pochopit ženské chování a pootevírají jim dveře do různých zákoutí ženské duše, která jim dosud zůstávala utajena.Úspěch knihy potvrzuje skutečnost, že zaujala nejenom čtenáře, ale také filmové tvůrce - film Deník Bridget Jonesové měl premiéru v roce 2001 a setkal se s nebývale kladným ohlasem. Na tvorbě scénáře se podílela sama autorka a hlavních rolí se ujali Renee Zellweger, Hugh Grant a Colin Firth.Moje hodnocení: 80%
Co všechno se může v průběhu roku stát v životě průměrně hezké a vzdělané třicátnice Bridget. S nadhledem a ironií jsou formou deníku líčeny její zážitky. A že je skutečně o čem číst. :)

Děj
Začínáme seznamem dobrých předsevzetí, která si Bridget dává do nového roku. Je pevně odhodlaná skoncovat s kouřením, pitím, vztahy se zoufalci a především je pro ni prvořadě důležité najít si citlivého, inteligentního a milého partnera, který ji bude doslova na rukou nosit. Že však život není peříčko a předsevzetí se jen málokdy dodržují, je Bridgetin život plný problémů a starostí.
Život naší hlavní hrdinky se v podstatě příliš neliší od toho průměrné britské ženy. A to je nejspíš důvod, proč si kniha získala takovou popularitu. Zvlášť v dnešní době, kdy spousta žen napříč generacemi a národnostmi řeší podobné problémy. Žijeme ve světě, jímž zmítá krize hodnot, vztahy jsou na jednu stranu mnohem jednodušší, protože nejsou svázány žádnými přísnými formálními pravidly, jak tomu bylo třeba ještě před sto lety, zároveň je však mnohem těžší najít vhodného partnera. Doba se zrychluje, na seznamování není čas a přímým důsledkem toho je, že spousta lidí zůstává sama. Někdy i proti své vůli.
Bridget se zmítá v řadě problémů. Dělá práci, která ji nebaví, má matku, kterou z ničeho nic chytla druhá míza, je beznadějně zamilovaná do svého šéfa... Když se to všechno nasčítá, její život se točí jako na kolotoči věčného stresu, cigaret, alkoholu a střídavému shazování a znovunabírání kil. A když se všechno zdá až příliš v pohodě, objeví se někdo, koho napadne zeptat se na její milostný život.

Postavy
Krom Bridget, která je hlavní hrdinkou a vypráví svůj příběh formou deníkových záznamů, se na knize podílí i celá řada dalších postav. Jsou to jednak Bridgetini přátelé, kteří jí stojí po boku v dobrém i ve zlém. Každý z nich však taky řeší celou řadu vlastních problémů, takže jejich rady a psychická podpora mnohdy nejsou takové, jaké by se zrovna hodily. Krom nich ovšem v románu vystupují i dva osudoví muži Bridgetina života - Daniel Cleaver a Mark Darcy. Jeden z nich je její nesmírně sexy šéf se sklony k záletnictví, který se nesporně rád baví a využívá lidi okolo sebe. Druhý je typický anglický suchar s právnickým diplomem s Cambridge a pevnými zásadami. Jsou jako oheň a voda, navzájem se nesnášejí, ale jen jeden z nich může nakonec vyhrát Bridgetino srdce. Bude to nakladatel nebo právník?

Jazyk
Kniha je napsána nesmírně čtivě. Autorka používá jazyk běžných lidí, román je tak napsán, jako by ho skutečně napsala obyčejná britská žena řešící své krachující vztahy a hroutící se život. Kniha si na nic nehraje. Od první řádky slibuje oddechové čtení a skutečně se ho dočkáme. Jak už jsem zmínila, jedná se v podstatě o soubor deníkových záznamů, z nichž každý je uveden seznamem Bridgetiných hříchů - kil, cigaret a sklenek alkoholu. Občas přibude i seznam telefonních hovorů nebo negativních myšlenek :). Výbornými vsuvkami jsou pak především větičky napsané v alkoholovém opojení vykazující se podivným pravopisem i interpunkcí.

Co dodat k Deníku Bridget Jonesové? Snad jen, že je to ideální čtení na léto. Nad dějem není potřeba moc přemýšlet, příjemně ubíhá a vyvíjí se ke spokojenosti všech romantických duší. Velmi vzdáleně se jedná i o jistou parafrázi na klasické dílu britské literatury Pýcha a předsudek. Jako milovnice Jane Austenové a romantických příběhů tak jednoduše nemůže jinak, než knížku vřele doporučit. :)

A na závěr tu máme ještě písničku. Tentokrát "překvapivě" ze soundtracku stejnojmenného filmu.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Selenne L. Athi Selenne L. Athi | Web | 31. července 2012 v 2:07 | Reagovat

jo, Bridget jsem taky četla. Nejlepší je celkové pojetí knihy jako "parodie/novodobé pojetí" Pýchy a předsudku. A pan Darcy? u těch komentářů se slavnou mokrou scénou jsem se válela smíchy :D

jééj, děkuju :D tak jsem na to moc zvědavá :)

2 Dennikk Dennikk | 9. května 2013 v 18:35 | Reagovat

Přiznám se knhy o Bridget jsem ještě vůbec nečetla :( Zato jsem viděla oba filmy a neměly chybu. Nasmála jsem se fakt dost :(
Nevím jestli už vyšel třetí díl, ale vím že se připravuje film, tak se snad brzy dočkáme =)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama